Kadry europejskie na szkoleniach

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Szkolenia dla pracowników w nowoczesnych przedsiębiorstwach są traktowane obecnie nie jako wydatek, często zbędny, ale jako perspektywiczna inwestycja w kadry, która przyniesie określone profity w przyszłości.

Powszechność szkoleń

Przedsiębiorcy nie tylko organizują obowiązkowe szkolenia wstępne i okresowe BHP dla swoich pracowników, ale i opłacają profesjonalne kursy i szkolenia dla podwładnych, w celu powiększania ich kompetencji zawodowych. Dzięki nim pracownicy mogą nabyć nowych umiejętności, które przydadzą się przy wykonywaniu obowiązków na danym stanowisku pracy.

Jak wynika z badania Eurofound z 2011 roku, europejskie firmy inwestują w szkolenia pracowników najwięcej od kilkunastu lat. W 2010 roku w kursach, szkoleniach, warsztatach czy treningach z mentorami, w całości finansowanych przez pracodawcę, uczestniczył co trzeci pracownik pracujący w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Tak dobrych wyników dawno nie było. Od 1995 roku trwała bowiem tendencja spadkowa w zakresie uczestnictwa w szkoleniach przez europejskich pracowników.

W latach 2000-2010 odsetek pracowników szkolonych przez pracodawców w Polsce rośnie. W 2000 roku na koszt firmy kwalifikacje zawodowe nabywało lub podwyższało 23,4 proc. pracowników rodzimych, a w 2005 roku już 26,3 proc. wszystkich zatrudnionych. W 2010 roku odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 32,8 proc. Najczęściej w szkoleniach uczestniczą pracownicy etatowi.

Okazuje się, że uczestnictwo w szkoleniach, darmowych z punktu widzenia pracownika, staje się na niektórych stanowiskach świadczeniem pożądanym i oczekiwanym, którego nie powinno zabraknąć.

Organizacja szkoleń

Pracodawcy organizując szkolenie dla swoich pracowników muszą w sposób ostrożny podchodzić do tego zadania. Ważne jest, aby trafnie typować pracowników, którzy wybiorą się na szkolenie. Można wykupić kursy i warsztaty organizowane w miejscu pracy, dopasowane indywidualnie do potrzeb i wymogów pracownika, albo zaoszczędzić i wysłać swoich podwładnych na otwarte lub zamknięte szkolenie w jednym z ośrodków szkoleniowych znajdujących się na terenie całej Polski.

W takim przypadku należy im zapewnić nie tylko darmowy udział w szkoleniach, ale i miejsca noclegowe czy wyżywienie. Noclegi łatwo będzie wyszukać i zarejestrować z wykorzystaniem strony http://kwaterydlafirm.pl/. Pracodawca wybierze pożądany standard miejsc noclegowych dla pracowników. Może na miejscu w wybranym hotelu lub pensjonacie od razu zamówić dla podwładnych wyżywienie na cały okres pobytu na szkoleniach.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here