Lubaczów: Miejska Biblioteka Publiczna w nowej odsłonie – zobacz zdjęcia!

14

Zakończył się właśnie gruntowny remont Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie. Na piątek (30.11) zaplanowano uroczyste otwarcie obiektu. Na naszym portalu już dziś galeria zdjęć „biblioteki w nowej odsłonie”.

Fot. Piotr Nowak dla elubaczow.com (c)

Remont biblioteki obejmował m.in. odgrzybienie i izolację murów piwnic, docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę okładzin klatki schodowej, roboty malarskie, budowę podnośnika pionowego z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych, przebudowę sanitariatów i przebudowę wewnętrznych instalacji elektrycznych. Koszt całej inwestycji wedle dokumentacji przetargowej to 485 619,72 zł.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie na realizację inwestycji otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet „Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek”. Przyznane środki finansowe MKiDN stanowią 40% całkowitego kosztu zadania, 60% to wkład własny dofinansowany z dotacji celowej z Urzędu Miejskiego w Lubaczowie oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Zapraszamy na otwarcie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

14 komentarze

  1. ja proponuje zamknąć zlikwidować i zrobić ze 2 wielkie centra serwerownie w Polsce tzw bibloteki wirtualne z e-bookami…. – za kilka – kilkanaście lat i tak do tego dojdzie….
    – a na razie panie biblotekarki muszą jakoś dociągnąć do emerytury ;]
    w odnowionym budyneczku za 400 tys na pewno będzie przyjemniej

  2. Budynek może i ładny ale co z tego jak książki pamiętają jeszcze stan wojenny.
    Nie ma tam żadnych ciekawych, nowych książek.Większość z nich rozsypuje się w rękach. Odkąd w ZSie zrobili porządna bibliotekę z nowościami w starej nie byłam ani razu i na pewno się już tam nie pojawię.

  3. Na wstępie napiszę, że fotki są bardzo dobre. Biblioteka, cóż, fajnie że ładniejsza – bardziej europejska 😉 Czy warto do niej chodzić? Myślę, że tak. Choćby po to by się trochę wyciszyć. Każdy remont, ulepszenie cieszy. Tak tez jest mz. w tym przypadku.

  4. Pamiętacie ?

    PROGRAM WYBORCZY

    Ład, porządek i estetyka miasta.
    Place zabaw dla dzieci.
    Zwiększenie miejsc w przedszkolach.
    Modernizacja hali widowiskowo-sportowej przy Gimnazjum nr 2.
    Remont lub budowa Miejskiego Stadionu.
    Tworzenie nowych terenów budowlanych.
    Windy i podjazdy dla niepełnosprawnych.
    Pamięć o lubaczowianach i zabytkach. Ocalmy od zapomnienia.
    Współpraca z miastami partnerskimi, samorządami, stowarzyszeniami, instytucjami, lokalnymi przedsiębiorcami.
    Zaktywizowanie życia kulturalnego miasta; Międzynarodowy Przegląd Zespołów Muzycznych, Tanecznych……. Dyskoteka?, Kawiarenka bezalkoholowa.
    Inne sposoby na świętowanie rocznic patriotycznych, obywalelskich.
    Godne życie dla każdego Lubaczowianina, remont mieszkań komunalnych

    http://www.mariamagon.pl

  5. PROGRAM WYBORCZY

    Program wyborczy opracowałam na podstawie obserwacji i rozmów z Lubaczowianami. To Oni dostarczali mi propozycje zmian i tematy do przemyśleń, czasem gotowe rozwiązania. Część z tych spraw jest w trakcie realizacji i wystarczy je kontynuować, są też i takie, które potrzebują zmian lub należy je wprowadzić do programu działania na kadencję 2010- 2014 n.p. infrastruktura i inwestycje, oświata i sprawy społeczne, zdrowie i bezpieczeństwo, zasoby ludzkie i współpraca z gminami , powiatem województwem oraz organizacjami pozarządowymi, tradycja i kultura oraz tym, co nam wszystkim leży na sercu ład, porządek i estetyka naszego miasta.

    Szanowny Wyborco – na pewno zadajesz sobie pytanie; co zrobię , zmienię gdy Państwo wybierzecie mnie Burmistrzem Lubaczowa? Chciałabym, by Lubaczów nasza Mała Ojczyzna”,był wielki wielkością naszych serc i działań, byśmy mogli z pełną satysfakcją o nim mówić „To nasze miasto- tak dużo się w nim dzieje”.

    Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest uporządkowanie Rynku z przyległymi uliczkami oraz skwerów (np. skrzyżowanie ul. Unii Lubelskiej z ul. Kard.S. Wyszyńskiego, wysepka na ul. Nowa, ul. Kard. Baziaka, wjazd do Lubaczowa od strony Jarosławia, Cieszanowa, piękne kwiaty i trawa, zadbane chodniki i posesje niech będą wizytówką), w ślad za tym idzie poprawa dróg, chodników zwłaszcza na zapomnianych osiedlach i ulicach np. Oś Jana Pawła II – (od 40 lat nic się tam nie zmienia), dokończenie chodnika i ulicy B. Chrobrego, B. Krzywoustego, ulicy Unii Lubelskiej, Przemysłowej, H. Sienkiewicza, ulicy i terenu przy nowym Cmentarzu, przy Dworcu PKS i PKP, oraz i tych, które wskażą Wyborcy. Chcę pokazać Lubaczów miastem zadbanym , estetycznym dlatego prace porządkowe należy zacząć od ul. Gen. St. Dąbka , następnie kontynuować roboty do mostu i wyeksponować tzw. „Bulwar Miejski” (nawieźć ziemi, postawić 2,3 lampy stylowe oraz ławeczki) tak by stał się miejscem spacerów. Postaram się wspólnie z instytucjami do tego przygotowanymi i odpowiedzialnymi wprowadzać lepszą organizację ruchu drogowego (parkingi ul.Piłsudskiego, Sienkiewicza, Baziaka, światła lub rondo ul. Słowackiego i Kościuszki).

    Drodzy Lubaczowianie- w naszym mieście brakuje placów zabaw dla dzieci, nowoczesnej hali widowiskowo -sportowej, stadionu. Postaram się, by to zostało zrealizowane. Place zabaw dla dzieci należy przygotować w miejscach dostępnych ale bezpiecznych np. przy szkołach, przedszkolu nr 3.

    W 2005/06 opracowany został projekt na remont i modernizację hali widowiskowo- sportowej, przy Gimnazjum nr 2 do niego należy wrócić, gdyż był on w swych założeniach wizytówką Lubaczowa XXI w. i tak wykonany przynosiłby miastu dochód (koncerty znanych zespołów muzycznych, tanecznych, zawody sportowe itp). Inną ważną dla miasta inwestycją jest modernizacja, ewentualnie wybudowanie w innym miejscu Miejskiego Stadionu Sportowego.

    W ciągu ostatnich kilku lat malała liczba urodzeń dzieci w związku z tym polikwidowano przedszkola. W bieżącym roku okazało się, że dla Milusińskich zabrakło miejsca w przedszkolu, koniecznie należy to zmienić. Jeżeli chcemy mieć dobrze wykształcone społeczeństwo musimy zacząć od najmłodszych. To co jest istotne, to odpowiednia bazy szkół miejskich i wyposażenie w nowoczesny sprzęt (np. tablice interaktywne). Działać należy kompleksowo wykonując remonty budynków oświatowych (wykonanie dachów dwuspadowych, termomodernizacja). Zadbać o należy o zdrowie naszych dzieci poprzez badania dot. chorób XXI w. Uaktywnić i bardzo poważnie traktować podejmowanie inicjatyw przez Młodzieżową Radę Miasta. Priorytetowo traktować należy tworzenie nowych terenów budowlanych, przygotowują infrastrukturę (np. za osiedlem Słowackiego).
    W Lubaczowie mieszkają szlachetni, mądrzy i dobrzy ludzie dlatego pragnęłabym, by wszyscy mieli równy dostęp do urzędów, instytucji kulturalnych, oświatowych, przychodni, by nie było barier dla niepełnosprawnych, dlatego konieczne jest zainstalowanie wind, podjazdów. Na parkingach należy zaznaczyć miejsca i egzekwować od użytkowników właściwe zachowanie.

    Moje miasto, nasze miasto nie ma licznych zabytków ale „ocalmy od zapomnienia” jeszcze to, co zastało np. wieża ciśnień PKP, dwie kapliczki na „starym cmentarzu”, stwórzmy lapidarium (by zapomniane ściągnięte z grobów krzyże znalazły swoje miejsce i stały się zbiorem świadczącym, że miasto zamieszkiwały różne narody i wyznania), przywróćmy dawny ,estetyczny wygląd muru cmentarnego i najstarszej bramy wjazdowej. Musimy przygotować przewodnik po miejscach pamięci i zabytków Lubaczowa oraz mapy miasta dla przyjeżdżających. Miasto zawarło umowę o współpracy z miastami partnerskim (Jaworów Ukraina, Sobrance Słowacja, Tostedt Niemcy, Erd Węgry). Podejmę inicjatywę zorganizowania Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Muzycznych, Tanecznych i Kapel w ramach Dni Lubaczowa, które zgodnie z tradycją miasta będą trwały 3 dni (od piątku do niedzieli). Zapraszana będzie prasa, radio a nawet telewizja regionalna. Nasze miasto zasługuje, podczas różnych uroczystości państwowych, samorządowych, kościelnych była właściwa oprawa muzyczna. Dlatego będę czyniła starania aby wróciła orkiestra działająca przy Lubaczowskim Towarzystwie Muzycznym. Promocja jest bardzo ważna!

    W przyszłym roku mija 20-ta rocznica przyjazdu do Lubaczowa Jana Pawła II – Papieża Polaka. Lubaczów chce godnie uczcić tę rocznicę, należy więc zabezpieczyć wydatki w budżecie na to zadanie. Wspólnie z Fundacją „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II opracować scenariusz uroczystości i włączyć się do działań. Dla Lubaczowa i dla mnie najważniejsi są mieszkańcy i ich problemy mieszkaniowe, zarobkowe, dlatego niezwłocznie trzeba opracować kalendarium prac remontowo- modernizacyjnych mieszkań i budynków komunalnych, (ul. Sobieskiego, Oś. Słowackiego), jak również wyremontować noclegownię dla bezdomnych. Każdy ma prawo godnie żyć. Gdy mówię o zasobach ludzkich myślę też o drobnych zmianach w samym urzędzie, to zmiany które pozwolą na lepsze funkcjonowanie. Niezbędne jest stworzenie odrębnej komórki w Urzędzie, która będzie odpowiadała tylko za wyszukiwanie i pisanie dobrych, mocnych wniosków w celu pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Wzorem innych gmin trzeba wprowadzić rozdział działu organizacyjnego i wydzielić sprawy oświaty, kultury i spraw społecznych. To się sprawdza. Właściwa organizacja w urzędzie początkiem sukcesów. W moim programie są zadania, których finansowo gmina nie udźwignie. Musimy więc starać się o pozyskiwanie funduszy z środków Unii Europejskiej, Funduszu Kultury Fizycznej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Infrastruktury Edukacyjnej, Rewitalizacji miast. Należy wykorzystać fakt, że miasto jest gminą Fair-Play i poprzez akcję informacyjną stosować zachętę do inwestowania na terenie Lubaczowa.

    Szansą na sukces jest przede wszystkim dobra, merytoryczna współpraca z samorządami; gminnym, powiatowym, wojewódzkim to otwarcie się na pomysły innych , docenienie ich oraz dostosowanie do potrzeb miasta. Dostrzeżenie wszystkich podmiotów działających na terenie miasta, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych; ZHP, TPD, Fundacja „Pamięć i Tożsamość’ Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, właściwe relacja z instytucjami kościelnymi.

    Szanowny Wyborco – wiem, że nie wszystko zostało w moim programie zawarte. Mój program jest otwarty i każdy może do niego wnieść to, co uzna za ważne. Można to będzie uczynić podczas spotkań lub drogą internetową. Szanowni Państwo – gdy mnie wybierzecie na Burmistrza, będziecie miali również możliwość proponować różne działania, dodatkowe zadania poprzez udział w sesjach Rady Miast, spotkaniach z radnymi i Burmistrzem w okręgach wyborczych oraz wpisy na stronie internetowej miasta. Po prostu każdy będzie miał realny wpływ na rozwój Lubaczowa. Liczę na Twój głos.

    http://www.mariamagon.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here