Koncerty, teatr, warsztaty, pokazy i wspólna zabawa – rusza Folkowisko

3

Od najbliższego czwartku do niedzieli potrwa tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Pogranicza „Folkowisko” w Gorajcu (gm. Cieszanów). W programie imprezy znalazło się 80 wydarzeń – oprócz ponad dwudziestu koncertów są warsztaty, rajdy, bajki i dyskusje, spływ kajakowy, pokazy filmów, gry, potańcówki i spektakl teatralny.

Fot. Michał Szwerc
Fot. Michał Szwerc

W tym roku Folkowisko jeszcze bardziej niż wcześniej otwiera się na sztukę. Od artystów zaroi się we wszystkich zakątkach gorajeckiego Festiwalu. Jedni swoje prace przywiozą ze sobą, inni będą tworzyć je na miejscu, a jeszcze inni poprowadzą warsztaty i wszystkich chętnych nauczą podstaw swojego fachu.

Galicyjski rzeźbiarz Bohdan Hirnyj z Tarnopola w ciągu trzech dni stworzy na miejscu oryginalną pracę odzwierciedlającą atmosferę Gorajca. Lucía Santiago Días z hiszpańskiej Galicii nauczy uczestników Festiwalu tańca muneira. Daria Alyoshkina zaprezentuje specjalnie na tę okazję przygotowane wycinanki – alegorie Trzech Galicji. Będzie można podziwiać prace Edmunda Monsiela, prymitywisty z Wożuczyna, o którym opowie regionalistka Barbara Typek. Fotograf Artur Piłat przygotuje portrety uczestników Folkowiska, a Grzegorz Ciećka sprowadzi przeznaczone do renowacji kamienne krzyże bruśnieńskie i poprowadzi warsztaty ich czyszczenia.

Bogata oferta, wyjątkowi goście

W tegorocznym programie znalazło się przeszło 80 wydarzeń. To między innymi koncerty, opowieści, rajdy, warsztaty, wykłady i pokazy fotografii. Wiele z nich zorganizują osoby, które przed laty przyjechały do Gorajca jako uczestnicy Folkowiska i stały się częścią rodziny.

Są to m.in. warsztaty fotograficzno-spacerowe, pokazy filmów, nauka gry na digeridoo, warsztaty teatralne, ceramiczne, językowe, introligatorskie, nauka tańca i śpiewu, kurs tkactwa, rajd rowerowy, spływ kajakowy, bajki, otwarcie wystawy „Baba- Żaba”, wykład o kulturze żydowskiej w Polsce i Hiszpanii, wernisaż fotografii Mirosława Kłopotowskiego, Wieczór Opowiadaczy z Wydawnictwem Czarne, w którym wezmą udział pisarze Andrzej Stasiuk i Taras Prochaśko, Teatr Cieni, ekstremalny rajd z Zielarzem i przegląd reportaży radiowych.

Na wielbicieli różnych gatunków muzyki tradycynej czeka ponad dwadzieścia koncertów: oprócz wielkich folkowych gwiazd takich jak Orkiestra Świętego Mikołaja, Angela Gaber
i Joryj Kloc wystąpią także laureatka przeglądu „Nowe Źródła” Monika Kowalczyk, bluesowy Sviatyj, ukraiński Nameless, krakowski zespół Tadirindum, słowiańska grupa Swada, Kapela Pawlaki z Cieszanowa, Orkiestra ze Zdziłowic, zespół śpiewaczy Niezapominajka z Cieszanowa oraz śpiewaczka operowa Ewelina Koniec i gitarzystka Bianka Szałaty.

Wszystkie atrakcje Folkowiska trudno wymienić i zapamiętać. Z pomocą może przyjść przygotowany przez organizatorów interaktywny kalendarz, który jest dostępny na stronie: www.folkowisko.pl/calendar.

Karnet na czterodniową imprezę można zakupić na miejscu w cenie 75 złotych. Dostępne będą również bilety jednodniowe w cenie 15 złotych (uprawniają do wejścia na koncerty i występy teatralne, nie uprawniają do udziału w warsztatach, zajęciach i rajdach).


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here