II Seminarium Akademii Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie i Baszni Dolnej

0

Lubaczów i pobliska Kresowa Osada w Baszni Dolnej były miejscem drugiego spotkania „Akademii Dziedzictwa Kresów”, która jako seminarium programotwórcze działa przy Komitecie Sterującym Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Wydarzenie w dniach 2-3 czerwca 2016 roku zorganizował Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Fot. UMWP
Fot. UMWP

Pierwsze spotkanie „Akademii Dziedzictwa Kresów” (ADK) odbyło się w październiku 2015 roku w Krasiczynie, gdzie podjęto wstępne prace nad strategią programową instytucji kultury chroniącej i popularyzującej dziedzictwo Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Kolejne seminarium ADK, w którym uczestniczyli członkowie Komitetu Sterującego i zaproszeni eksperci było poświęcone dalszym etapom tworzenia wspomnianej instytucji. Z myślą o tym projekcie wykonano studium wykonalności oraz złożono wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych.

Pierwszy dzień seminarium zdominowała tematyka dziedzictwa archidiecezji lwowskiej. Lubaczów był bowiem miejscem przeniesienia archidiecezji, tutaj trafiła kopia wizerunku Matki Boskiej Łaskawej ze Lwowa. Uczestnicy spotkanie zainaugurowali w miejscowym Muzeum Kresów, które jest istotnym partnerem w całym projekcie.

Drugi dzień poświęcony był natomiast dyskusji na temat zarządzania nową instytucją kultury, która będzie odpowiadać za ratowanie, ale zarazem krzewienie dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczpospolitej. Rozważano różne aspekty prawne i organizacyjne, które omawiano w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.

Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej zgodnie z intencją wyrażoną w Uchwale Sejmiku Województwa Podkarpackiego z sierpnia 2013 roku , ma być instytucją kultury realizującą działania na wielu płaszczyznach w odniesieniu do dziedzictwa Kresów. W ramach całego projektu ma powstać m.in. system informatyczny i portal internetowy prezentujący zdigitalizowane zbiory.

elubaczow.com, UMWP


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here