Chłopskie Święto w Gorajcu

11

Zapomniana historia i kultura wiejska są warte uwagi i przypomnienia. Stąd po raz kolejny 1 maja w Gorajcu (gm. Cieszanów) organizowany jest Dzień Wolności Chłopskiej.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Odbywająca się 1 maja impreza to okazja do zabawy przy muzyce tradycyjnej, nauki starych tańców i pieśni, a także do poważnej refleksji nad polską historią. Wszystko to dzięki zniesieniu pańszczyzny, którego symbolicznymi obchodami jest gorajeckie wydarzenie.

– Nie chcemy, by Dzień Wolności Chłopskiej był kolejnym patetycznym świętem. Dlatego też organizujemy imprezę, na której znajdzie się miejsce zarówno na muzykę i tańce, jak i opowieści i dyskusje – mówi Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko, który już po raz czwarty przygotowuje majowe wydarzenie.

Impreza odbywa się w znanej z Festiwalu Folkowisko roztoczańskiej wsi Gorajec niedaleko Cieszanowa. Dzień po głównej imprezie organizatorzy zapraszają na rajd terenowy „Na Azymut”, który jest poświęcony pamięci roztoczańskiego regionalisty i historyka Mirosława Piotrowskiego. W trakcie rajdu odwiedzimy miejsca kojarzące się z naszym wspaniałym wychowawcą. W jego trakcie zbierane będą środki, dzięki którym zamierzamy stworzyć fundusz grantowy im. Mirosława Piotrowskiego dla uzdolnionej historycznie młodzieży. Fundusz zarządzany będzie przez Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza. W całości przeznaczymy go na wsparcie młodzieży angażującej się w badanie historii regionalnej. Zbieranie funduszy odbędzie się na zasadach dobrowolnej dotacji.

WIĘCEJ O DNIU WOLNOŚCI CHŁOPSKIEJ

Dla chłopa galicyjskiego maj roku 1848 był przełomowym momentem. To właśnie wtedy dzięki ukazowi uwłaszczeniowemu odbyła się wielka, bezkrwawa, społeczna rewolucja: zniesienie przymusowej pracy. Wraz ze zniesieniem pańszczyzny w wiejski lud wstąpiła nadzieja na odmianę losu i upragnioną wolność.

Dlaczego postanowiliśmy przypomnieć o tym wydarzeniu właśnie w Gorajcu?

Dla jego dawnych mieszkańców zniesienie pańszczyzny miało wyjątkowe znaczenie. Żeby je upamiętnić na rozdrożach gromadnie ustawiono monumentalny dziękczynny krzyż, przy którym później co roku odbywały się uroczystości. Jeden z mieszkańców ufundował do miejscowej cerkwi obraz „Pamiątka zniesienia pańszczyzny w Gorajcu”. Niewiele w naszej historii radosnych świąt, tym bardziej takich, które odwołują się do tradycji chłopskiej, postanowiliśmy więc to zmienić. Chcemy ogłosić dzień zniesienia pańszczyzny świętem narodowym — radosnym, jednoczącym ludzi i narody.

Szczegółowy program wydarzenia na poniższym plakacie.

plakat_hutor_do_neta


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

11 komentarze

  1. Mógłbyś wymyślić bardziej indywidualny nick niż mój.

    Widzę powyżej fetysza z uczuleniem na kolory ubranek, nie widzisz, że oryginalnie było biało czerwone ale wpadł w błoto i się pobrudził, stąd czarny? A może czarny nie pasuje, czyli dyskryminacja ze względu na kolor, to choroba i to się leczy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here