Melodia, szkoło i płótno – w piątek wernisaż wystawy w MDK

0

On podjął próbę uchwycenia, zapisu i zamknięcia melodii w ramy obrazu malarskiego. Ona przedstawia pomidor w niecodziennym ujęciu – w fakturalnej materii szkła. Autorami najnowszej wystawy Miejskiego Domu Kultury są doktoranci Instytutu Sztuki w Cieszynie – Kamila Kornaga i Artur Janasik. Jej wernisaż zaplanowano na najbliższy piątek (29.04).

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

„Kolor melodii” to tytuł ekspozycji Artura Janasika – absolwenta Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Obronił tytuł w pracowni malarskiej prof. Tadeusza Rusa oraz zrealizował aneks z grafiki warsztatowej u dr hab. Krzysztofa Pasztuły. Od października 2014 r. jest doktorantem z dyscypliny Sztuki Piękne na macierzystej uczelni. Prowadzi Galerię 36 i 6 w In­stytucie Sztuki w Cieszynie. Od września 2015 r. jest nauc­zycielem rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Wodzisławiu Śląskim.

Jego pasjami są muzyka i malarstwo, które artysta połączył w pięciu obrazach. Stanowią one próbę symbolicznego uchwycenia melodii i zapisania dźwięków za pomocą barw, plam i linii.

– Momenty, w których musiałem ułożyć palce w danej sekwencji na gryfie gitary prowokowały mnie do stworzenia w wyobraźni liniowych układów zbliżonych do wykresów matematycznych. Owe linie wyznaczane są kolejnością punk­tów na gryfie, które muszę chwycić, by zagrać daną melodię – tłumaczy Artur Janasik.

Z kolei „Zatrzymane w Szkle” to ekspozycja prac Kamili Kornagi – również absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom obroniła w pracowni rysunku dr Hanny Grzonki, a w 2015 r. uzyskała magistra sztuki w pracowni szkła dr hab. Katarzyny Pyki. Od października 2015 r. jest doktorantką z dyscypliny Sztuki Piękne na macierzystej uczelni oraz studentką nowopowstałego kierunku Projektowania gier i przestrzeni wirtualnej na Wydziale Artystycznym.

Jej obrazy są wynikiem obserwacji korelacji pomiędzy sztuką i nauką. Artystka poszukując inspiracji postanowiła skupić się na rzeczach podstawach – jedzeniu.

– Zwykły pomidor w mojej pracy przybiera formę abstrakcyjną, skomplikowaną i – w moim odczuciu – piękną. Spoglądając przez laboratoryjną aparaturę zastanawiałam się, jakie byłoby to uczucie dotknąć takiej struktury. Krokiem w stronę takiego doświadczenia jest wykonanie pracy w fakturalnej materii szkła – mówi Kamila Kornaga.

Otwarcie wystawy malarstwa, rysunku i szkła odbędzie się w piątek (29 kwietnia) o godz. 17:00 w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie. Ekspozycja będzie czynna do 21 maja.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here