Kiedy od alimentów należy odprowadzić podatek

0

Najczęściej osoby uzyskujące alimenty nie muszą rozliczać się z nich wobec fiskusa. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Aby ustalić, czy alimenty podlegają opodatkowaniu, należy wziąć pod uwagę dwie kwestie: na czyją rzecz wpłacane są alimenty i w jakiej wysokości.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Alimenty na rzecz dzieci

Alimenty wpłacane przez jednego z rodziców na rzecz dzieci są zwolnione z opodatkowania (art. 21 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jeśli:

– dzieci nie ukończyły 25 roku życia,

– bez względu na wiek, jeśli dzieci, zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Warto dodać, że nie ma tu znaczenia, czy alimenty są otrzymywane na podstawie wyroku sądowego, czy w wyniku umowy pomiędzy rodzicami dziecka.

Alimenty na rzecz innych osób

Ten sam przepis (art. 21 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) mówi, iż wolne od opodatkowania są alimenty na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a (dzieci), otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł (w tym przypadku podatek należy zapłacić od nadwyżki ponad 700 zł).

Alimenty podlegające opodatkowaniu

W świetle powyższych przepisów, obowiązek opodatkowania alimentów ciąży na osobach, które uzyskują je w wysokości przewyższającej 700 zł. W tym przypadku należy je wykazać w PIT- 36 jako „inne źródła przychodu niewymienione w wierszach od 1 do 7.

Zwolnienie od opodatkowania

Od opodatkowania zwolnione są świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów (art. 21 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Uwaga na odsetki

Bez względu na to, na czyją rzecz wypłacane są alimenty, zwolnienie od opodatkowania nie dotyczy odsetek od nieterminowej wpłaty alimentów. Zatem jeśli podatnik uzyskuje alimenty na dziecko (zwolnione od podatku), a przy tym na jego konto wpłynęły odsetki od alimentów, to odsetki musi on zgłosić jako przychód podlegający opodatkowaniu.

Artykuł przygotowany we współpracy ze stroną: Adwokat Kraków


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here