Powiatowe Święto Plonów w Cewkowie – relacja i zdjęcia

1

Gmina Stary Dzików była w niedzielę gospodarzem Powiatowego Święta Plonów. Dożynki zgromadziły przy Zespole Szkół w Cewkowie ponad 40 wieńców, Koła Gospodyń Wiejskich z wszystkich gmin powiatu i 13 zespołów śpiewaczych. Gospodarzami uroczystości byli: Barbara Małecka – wójt gminy Stary Dzików i Józef Michalik – starosta lubaczowski.

fot. Iwona Buczko, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie
fot. Iwona Buczko, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie

Świętowanie rozpoczął przemarsz barwnego korowodu dożynkowego spod remizy OSP w Cewkowie na plac przy miejscowym Zespole Szkół. Uroczystość otworzyła plenerowa msza św. przy miejscowym Zespole Szkół, której przewodniczył ks. Grzegorz Stankiewicz, proboszcz miejscowej parafii, w koncelebrze ks. Józefa Dudka, dziekana dekanatu Oleszyce i Cieszanów. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła m.in. Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie.

Po mszy rolnikom wyróżniającym się osiągnięciami w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych przyznano ministerialne odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Następnie starostowie gminni i powiatowi dożynek wręczyli ich gospodarzom chleby, upieczone ze zbóż z tegorocznych zbiorów, które to rozdzielono między uczestników uroczystości. Był wśród nich m.in. poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Nepelski, starościna gminy Jasenov ze Słowacji Lucia Sukeľová, a także wójtowie i burmistrzowie lubaczowskich gmin i miast. Mimo upału swoją obecnością dopisali także mieszkańcy powiatu.

Dla Cewkowa niedzielne święto plonów miało znaczenie niemalże historyczne. Miejscowość po raz pierwszy w swoich dziejach była gospodarzem Powiatowego Święta Plonów.

– To największa wieś w powiecie, a żyją w niej bardzo pracowici ludzie, którzy swoje życie wiążą z rolnictwem. Uprawia się tu przede wszystkim tytoń i hoduje bydło mleczne. To dla nas zaszczyt, że możemy być gospodarzem powiatowych dożynek – mówiła wójt gminy stary Dzików, Barbara Małecka.

Z dożynkowej sceny w stronę rolników skierowała także słowa najwyższego uznania za ich całoroczny trud, związany z ciągłym spoglądaniem w niebo i nienormowanym czasem pracy, również w nocy. Przypomniała też, że był to dla rolników trudny rok – najpierw uprawom doskwierały ulewne deszcze, a potem susza.

Święto plonów nie mogłoby się odbyć bez wieńców dożynkowych, symbolizujących wszystkie zebrane plony i urodzaj. W Cewkowie można było podziwiać ich aż 42. Wykonane z wielką pieczołowitością, z wielu naturalnych materiałów, potężne i te nieco mniejsze, cieszyły oczy uczestników święta. Jak zawsze przy okazji dożynek, rywalizowały też w konkursie na ten najpiękniejszy.

I tak pierwsze miejsce zajęły w nim panie z KGW w Starych Oleszycach, drugie panie z KGW Cewków Wieś, a trzecie członkinie KGW z Budomierza.

– Myślę, że na wojewódzkim święcie plonów wieńców nie było więcej, niż dziś w Cewkowie – zauważył starosta lubaczowski Józef Michalik. Dodał też, że wybór miejsca na tegoroczne powiatowe święto plonów nie był przypadkowy, jako że Cewków to największa niemiejska miejscowość, do tego z tradycjami folklorystycznymi i zakorzenionym rolnictwem.

Konkursowi na najpiękniejszy wieniec towarzyszyły zmagania kulinarne kół gospodyń wiejskich i miejskich z terenu powiatu lubaczowskiego. W tym konkursie bezkonkurencyjny okazał się królik w śmietanie autorstwa KGW z Łukawca. Drugą nagrodę otrzymały panie z KGW Nowa Grobla za kiełbasę z dzika, w trzecią gospodynie z KGW Wólka Żmijowska za kaczkę faszerowaną w kapuście.

W przeglądzie zespołów folklorystycznych ziemi lubaczowskiej i lubelskiej uczestniczyło 13 grup. Najlepsza okazała się Kapela Pawlaki z Lubaczowa, przed Zespołem Śpiewaczym z Ułazowa i zespołem Dzikowianie ze Starego Dzikowa.

W niedzielę miało też swoją premierę najnowsze wydawnictwo Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie- „ Nalewki, zakąski i przekąski Ziemi Lubaczowskiej”. W publikacji zebrano ponad 180 lokalnych receptur na trunki i przekąski, które podczas różnych okazji prezentują głównie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu. Opatrzona barwnymi fotografiami książka z pewnością zadowoli zarówno miłośników kuchni, jak i albumowych kolekcjonerów.

Galeria zdjęć, fot. Iwona Buczko, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Organizatorem Powiatowego Święta Plonów był Starosta Lubaczowski, Wójt Gminy Stary Dzików, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Gminy Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here