Na pomoc mieszkańcom Ukrainy – zbiórka darów w Lubaczowie

53

Organizacje humanitarne do dłuższego czasu apelują o pomoc dla mieszkańców wschodniej Ukrainy. Na przeciw tym potrzebom i oczekiwaniom wyszły instytucje w Lubaczowie i okolicy.

fot. elubaczow.com
Przedszkole nr 2 bierze udział w zbiórce darów, fot. elubaczow.com.

Zbiórkę żywności z długim terminem przydatności do spożycia, środków higienicznych, środków czystości i odzieży (pościel, ręczniki, koce, ubrania, obuwie) koordynuje lubaczowski Hufiec ZHP. Dary można zostawiać m.in. w przedszkolach i szkołach.

– Odzież może być używana, ale musi być w dobrym stanie i czysta – mówi hm. Danuta Kacprzak, Komendant Hufca ZHP w Lubaczowie.

Zbiórka potrwa do 20. marca br.

elubaczow.com, hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

53 komentarze

  1. Szczytny to cel pomoc biednym sąsiadom, ale moje pytanie brzmi skąd ci biedni sąsiedzi maja kasę na takie piękne auta stojące pod Lidlem, Tesco i Biedronką i na zakupy które do nich pakują warte kilka tysięcy złotych. Może to oni powinni pomagać swoim rodakom, bo mnie przeciętnie zarabiającego Lubaczowianina na takie luksusy nie stać. Chcieli Majdanu i wolności to niech za to płacą. Zresztą słowo ,,Rzeź Wołyńska” powinno odbijać się Banderowcom czkawką, a niestety tak nie jest!!! Nadal budują pomniki Stiepana Bandery i chcą przyłączenia ziem polskich, które rzekomo są ich własnością. tak szczerze to żal mi tych biednych dzieci, które nie są niczemu winne i cierpią przez tą wojnę, ale gdzie jest rząd ukraiński który o nie powinien dbać?

  2. Do Rolnick
    To ty jesteś ograniczonym (…), a do tego lemingiem i wierzysz we wszystko co pokażą ci media, które sterują takimi jak ty. Pamiętaj, że rzeczywistość nie jest taka jaką pokazują w telewizorku tvn – owskie redaktorki oni mają w tym interes i w du…e mają cierpiących podczas konfliktu zbrojnego ludzi, a ty dalej bezkrytycznie wierz we wszystko (…). Najlepiej weź karabin i jedź na front walczy po stronie tych dobrych, tylko którzy to?

  3. Podzielam zdanie „Dżoanny”, również uważam, że skoro ten biedny naród stać na takie samochody (czyli w kraju są pieniądze) to niech próbują sobie radzić w trudnej sytuacji, a nie żerować ciągle na naszym kraju, a do tego nasz rząd – tak wspaniałomyślny, ciągle wspomaga te błędne koło a zarazem tych, którzy wymordowali tysiące naszych rodaków i przy każdej możliwej okazji głośno skandują imię swojego bohatera Bandery – w nich ten duch nie umarł.. w ostatnim czasie coraz częściej pokazują nam to wprost.

    Skoro im nie zależy na tym aby ratować, wspierać i wspomagać się wzajemnie, dlaczego My tak chętnie wspieramy ich przy każdej sytuacji? Nie sądzę, że w podobnym momencie oni wyciągnęliby rękę w naszą stronę. Pojedyncze jednostki, celebryci, ale na pewno nie „szarzy” ukraińcy.

  4. MK-1000000 % RACJI ! Dobrze ze sa jeszcze tacy ludzie jak Ty. Ale jak wiesz z ostatniego 25 lecia ,nasz kraj zawsze wszedzie musi pchac sie pierwszy bez zaproszenia i przed szereg.
    A my na Wołyniu gdzie sa mogily pomordowanych Polakow nie mozemy postawic nie pomnika ale nawet prostego krzyza. Bo poprawnosc polityczna. Ich Upowskie ,antypolskie g…a stoja nawet na naszym terenie. Czy inne kraje tak sie pchaja ? czytaj Słowacja. Austria, Czechy,Rumunia? Skoro u nich taka bieda to dziwia mnie te zakupy na takie kwoty w Tesco tudziez Lidlu . Ale wladza z gory rozkazuje robic zbiorki.

  5. Czy pamiętasz Panie Boże
    Nad Wołyniem łunę krwawą
    I ten krzyk z płonącej chaty
    Mordowanych przez sąsiadów.
    Chyba byłeś w tamtej porze
    Gdzieś po innej stronie świata,
    Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…

    Czy słyszałeś modłę Panie,
    Oczy ojca czy pamiętasz,
    Gdy hańbili córkę jego
    Banderowcy jak zwierzęta…
    On na drzwiach ukrzyżowany
    Błagał „Zmiłuj się nad nami!”
    Zlitowali się oprawcy
    Skłuli oczy bagnetami…

    Czy widziałeś Ojcze Święty
    Patrząc z góry przez firmament
    Dzieci śliczne jak aniołki
    Na sztachety powbijane…
    Kto je teraz poprowadzi
    Na spotkanie z Tobą Boże,
    One przecież takie małe
    Zbłądzą same w tych przestworzach…

    Czy spamiętasz Panie Świata,
    Męczenników tych z Wołynia,
    Umierali z myślą o Tej,
    która nigdy nie zaginie.
    Polska o nich zapomniała,
    rozpłynęła się w oddali,
    Czasem drżąca ręka starca
    świeczkę jeszcze tu zapali.
    Porastają chwastem zgliszcza,
    groby toną w bujnej trawie,
    Jutro już nie będzie komu
    świeczki za Nich tu postawić.

  6. Tematem zbiórka darów a tu jadą wściekłym jadem z podtekstem.Nikt nikomu nie każe dawać sknerusy a i wypominać co czyje też nie wasz interes.Zakupy mogą robić gdzie chcą jak i posiadać samochody bo to prawo każdego.Ci co nic nie dają mają najwięcej do powiedzenia.
    To nie nacjonalistyczny portal i dlaczego nie widać było patriotów lubaczowskich na przykład przed konsulatem Ukrainy w Przemyślu w dniu 24 października 2014?Jedynie potomkowie byłych mieszkańców Rudki się wtedy pojawili i było ich widać.Widocznie komputer lepiej i wygodniej działa.Na głupotę hejterzy nie trzeba wiele.

  7. Mamy okres Wielkiego Postu, okres wyciszenia, jałmużny. Nie wiem po co te teksty. Wśród ponad 200 uchodźców z głebi Ukrainy sa też Polacy, uciekali nie zabierając nieczego ze sobą. My pomagamy tym ludziom, a nie miejscowym, którzy robią u nas zakupy. Jak mozna uogólniac fakty i być takim zacietym. Dzisiaj Oni a jutro możemy byc My. Kto chce pomaga, otwiera serce i dzieli sie tym, co ma. Kto nie chce, to niech nie wtrąca się i neguje tego, co sie robi. Powyższe komentarze są nie na miejscu.

  8. Co prawda Wielkiego Postu nie utozsamiam z pomoca uchodzcom ale „Dacperka” ma w zupelnosci racje.Tu wcale nie chodzi o ludzi, ktorzy jak piszecie , maja drogie samochody,tylko o tych, ktorzy tej pomocy potrzebuja.Nie ma sensu mieszanie do pomocy dawnych zbrodni, nocy wolynskich i innych faktow historycznych.Sa ludzie , ktorzy zostali bez niczego,kazdy widzial przerazajace zdjecia z Donbasu i innych miejscowosci.Sa wsrod nich ludzie z polskim rodowodem, ktorzy z roznych przyczyn tam zostali. Sa dzieci, niczemu niewinne….Powiem tak . Kto chce i czuje taka potrzebe pomaga…a dyskusje, zupelnie nie na miejscu raczej zostawcie na boku.I jeszcze cos. Wiekszosc rodzin ze wschodu Polski ma rozne wspomnienia z dawnego okresu …ale teraz chyba nie o to chodzi..

  9. Wiadomo wojna to okropna tragedia i cywilom wypada pomagać ale ja jestem naprawdę ciekawy jak ci wszyscy ludzie ustosunkowuja się właśnie do banderowców smiem twierdzić ze ldla ludności zachodniej Ukrainy ten zbrodniarz jest bohaterem narodowym dopóki raz na zawsze się od tej zbrodniczej ideologii nie odetna nie powinniśmy wychylac się przed szereg. Dla mnie jest nie do pomyślenia jak tasi politycy mogą stać pod czerwono-czarna flaga i krzyczeć „chwała Ukrainie…” przecież takie słowa wykrzykiwali banderowcy mordując z uśmiechem na twarzy naszych rodaków.

  10. Wiem, każdy wywóz z Polski i wwóz na Ukrainę trzeba uzgadniać z odpowiednimi organami państwowymi jednej i drugiej strony, ale jakby pomoc była dla ukraińców walczących na wschodzie ukrainy nie byłoby żadnego problemu z wpuszczeniem konwoju. Na pomoc dla Polaków we Lwowie zgody nie było. Gdyby to była pomoc dla Ukraincow to by puścili, Polaków raczej tam nienawidzą.

  11. Popieram zdanie dżoanny, masz całkowitą rację. Jesteśmy Polakami i pomagajmy Polakom, bo wielu ludzi w Polsce potrzebuje pomocy żyjąc w ubóstwie lub bez dachu nad nad głową. Ukraińcom niech idą z pomocą zamożne kraje które żyją w dostatku.

  12. Pomagać można zawsze i wszystkim potrzebujacym. W kosciele jest kosz na dary zywnosciowe dla najuboższych, można zanieść paczkę do MOPSU. Kto chce to pomaga, a Wy dyskutujecie o czymś, co nie ma sensu. Żal..

  13. SKORO PAMIĘTAMY O WOŁYNIU TO PRZESTAŃMY JEŹDZIĆ DO REICHU. CO WINNI SĄ CI MŁODZI LUDZIE? ZNAM BARDZO DUŻO UKRAIŃCÓW, SĄ TO BARDZO FAJNI LUDZIE, TYLKO MAJĄ W GŁOWIE NIEREALNIE POUKŁADANE. MIELI WIZJĘ MAJDANU, ALE NIE TAKIEGO. LICZYLI NA ZACHÓD, PRZELICZYLI SIĘ.

  14. nie da się w pełni opowiedzieć, ani
    pokazać tego, co się działo na Wołyniu i Podolu. Nie da się pokazać nabijania dzieci na
    sztachety, przecinania ludzi piłą, odrąbywania rąk i nóg, miażdżenia ludzi w trybach kieratów.
    rozpruwania brzuchów ciężarnych kobiet. Nie da się, bo tego obrazu żaden widz, żaden
    normalny człowiek nie wytrzyma…
    Oprawcy z UPA dobrze wiedzieli, jaki realizowali plan. Zabijali tak, by nie tylko zabić, ale i
    przerazić okrucieństwem. Zabijali tak, by wraz z ludźmi zabić też i pamięć o tym strasznym
    zabijaniu. W dużej części to im się udało. Jeszcze żyją świadkowie tamtych krwawych dni, a
    połowa Polaków nie wie dziś, co to były zbrodnie wołyńskie, kto kogo tam zabijał i dlaczego.
    Połowa Polaków nie wie, o Ukraińcach nie wspominam…

    Nad ukraińskimi zbrodniami na Wołyniu i Podolu nie było sądu ani trybunału. Był trybunał nad
    Niemcami w Norymberdze, był sąd w Rwandzie, w byłej Jugosławii, były różne sądy i trybunały –
    a ta zagłada ponad 3 tysięcy wsi, ta straszna, nie dająca się opowiedzieć rzeź ponad 120 tysięcy
    Polaków nie została nawet symbolicznie osądzona.
    I nawet nie zażądaliśmy tego sądu, ciągnąc do Unii Ukrainę. Chorwaci musieli się rozliczyć,
    wydać generała Gotowinę, Serbowie, choć daleka jeszcze droga, musieli wydać Mladica i
    Miloszewica – a na Ukrainie Banderze i Szuchewyczowi stawia się pomniki.
    Co tam na Ukrainie, skoro w Polsce, na liście przebojów, bryluje grupa „Enej”, nazwana tak od
    imienia jednego z najkrwawszych oprawców UPA.
    Kiedyś prawda o Wołyniu nie odpowiadała komunistom, potem znów nie pasowała do koncepcji
    europeizacji Ukrainy. Dziś Sejm Rzeczypospolitej spiera się, czy to było ludobójstwo.
    Nie tylko ludobójstwo, ale pamięciobójstwo przede wszystkim. Zabijanie ludzi wraz z pamięcią o
    tym zabijaniu…

    Ukrainiec Nie jest moim bratem…..

  15. Przed wrześniem 1945 r. na obszarach o dużej aktywności podziemia ukraińskiego liczne były głosy nawołujące, by jak najszybciej wysiedlić wszystkich Ukraińców. Przykładem jest powiat lubaczowski.
    W lecie 1945 r., gdy ustały dobrowolne zgłoszenia na wyjazd do USRR,
    na zebraniu zorganizowanym przez starostę lubaczowskiego Bednarza (Ukrainiec)uchwalono, że dla przywrócenia bezpieczeństwa konieczne jest natychmiastowe przesiedlenie całej ludności ukraińskiej z powiatu lubaczowskiego. Gdy jednak siły 3 DP rozpoczęły we wrześniu
    brutalnie ją wysiedlać, starosta Bednarz miesiącami zabiegał o wyłączenie
    z wysiedlenia całej gminy Dzików Stary (w której mieszkało około 1300 rodzin
    ukraińskich),skąd pochodził jak też Skolin i Bihale twierdząc, że mieszkają tam sami lojalni obywatele polscy. Próbował nawet wyłączyć z wyjazdu ukraińskich drwali i leśników pod pozorem, że są specjalistami niezbędnymi dla gospodarki powiatu.

    Starosta lubaczowski był oskarżany przez miejscowy PUBP, że „polonizował” Ukraińców, w tym duchownych i działaczy nacjonalistycznych, wydając im fałszywe zaświadczenia, i to samo polecał podległym urzędnikom21. Postawę niektórych starostów (np. lubaczowskiego -Andrzeja Bednarza) można przypisać przynależności do opozycyjnego PSL.
    Między innymi z tego powodu Komitet Wojewódzki PPR chciał ich usunięcia,
    ale sprzeciwiał się temu minister administracji publicznej także ludowiec,
    Władysław Kiernik.
    Po rozpoczęciu przez wojsko przymusowego przesiedlenia uległa zmianie
    także postawa wielu polskich mieszkańców, nawet w tych powiatach, gdzie wcześniej było wiele ofiar OUN-UPA, jak w jarosławskim czy przemyskim. Wójtowie
    najczęściej bezinteresownie wydawali polskie dokumenty, a księża rzymskokatoliccy metryki chrztu. Liczne tego przykłady mamy w wewnętrznych raportach podziemia ukraińskiego z powiatu przemyskiego; nie ma podstaw sądzić, by przekazywały nieprawdę.
    W innych powiatach odnotowano również gesty solidarności z przesiedlanymi.
    W powiecie jarosławskim wójt Wiązownicy, w której w czasie napadu w kwietniu 1945 r. zabito 91 mieszkańców, wstawiał się za ukraińskimi mieszkańcami
    Surmaczówki. Lokalna administracja dalej konsekwentnie pomagała w różnoraki sposób aby uniknąć wyjazdu 34rodzin. Także dowódcy oddziałów wojskowych przesiedlających powiaty jarosławski i przemyski skarżyli się, że burmistrzowie i wójtowie wydają tymczasowe polskie dokumenty tożsamości Ukraińcom, sprzecznie z okólnikiem MAP. W samej gminie Sieniawa (powiat jarosławski) miano wydać ich około 200. Według zachowanych raportów podziemia ukraińskiego z powiatu przemyskiego, rzeczywiście gminy masowo wydawały lewe dokumenty. Dowódca 26 Pułku Piechoty 9 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego donosił, że w samym Przemyślu zwalniano nawet osoby aktywne w ruchu ukraińskim, jeśli było w ich wypadku spełnione kryterium rodzin mieszanych.
    Nie były to jedyne formy pomocy. Starosta jarosławski prosił komisję przesiedleńczą o pozostawienie kilkunastu wskazanych rodzin w Zapałowie i Wólce Zapałowskiej, uzasadniając to tym, że są oni potrzebni do prac leśnych, bo
    miejscowe lasy zostały zdewastowane, nadto byli dotychczas lojalni wobec
    władz. Ujął się też za miejscowym nauczycielem szkoły zawodowej, który – jak
    sam twierdził – przyjął kenkartę ukraińską, by móc słuchać radia, dzięki czemu
    pozostał w kraju.
    Skala wyłączeń w poszczególnych powiatach była spora.(.)
    Podobnie w gminie Laszki powiatu jarosławskiego według końcowego
    zestawienia wyłączono, według niepełnych danych, ponad 300 ukraińskich
    rodzin.Ze Skolina, gmina Wielkie Oczy powiatu lubaczowskiego, wysiedlono
    zaledwie cztery rodziny, za resztę mieli poręczyć miejscowi Polacy.
    Polacy masowo pomagali Ukraińcom, wystawiając fałszywe dokumenty potwierdzające narodowość polską,księża wydawali metryki chrztu w obrządku rzymskokatolick im, wreszcie ukrywano ukraińskich krewnych, znajomych czy sąsiadów w swoich domach.
    Po zakończeniu akcji wysiedleńczej kontynuowano na masową skalę przenoszenie
    metryk z pomocą księży rzymskokatolick ich. Lokalne władze wydawały
    też „lojalnym” Ukraińcom polskie dokumenty, np. w powiecie jarosławskim.
    Po raz kolejny polscy sąsiedzi udzielali pomocy krajanom w czasie akcji
    „Wisła”, zwłaszcza że wojsko przesiedlało w jej ramach także rodziny mieszane,
    powiązane szerokimi koligacjami z Polakami. Jak np. informowano w jednym
    z raportów podziemia ukraińskiego, podczas wysiedlania w Jarosławiu
    urzędnicy mówili, by zapisywać się na Polaków. Sołtysi pomagali zabezpieczyć
    majątek. W Wietlinie niektórzy gospodarze przechowali u siebie kilka
    rodzin ukraińskich, inni pomagali przewieźć mienie przesiedlanych na stacje.
    W Makowisku Polacy nawet prosili, by kilku rodzin nie wysiedlać. Również
    niektórzy żołnierze w Wysocku pomagali uniknąć wyjazdu. Za przesiedlanymi
    wstawiali się przedstawiciele władz i PPR.
    Uniknąć wyjazdu było jednak dużo trudniej, bo przesiedlenia w ramach akcji „Wisła” były od początku przymusowe,ponadto sprawniej i lepiej zorganizowane, objęły też rodziny mieszane.
    Polacy pomagali także Ukraińcom powrócić w rodzinne strony po akcji
    „Wisła”. Wprawdzie przesiedleńcom zakazano powrotu, lecz możliwe było
    uzyskanie pozwolenia na osiedlenie za zgodą aparatu bezpieczeństwa, który
    w tym celu sprawdzał postawę danej osoby, zwłaszcza w okresie okupacji.
    Niejednokrotnie polscy sąsiedzi wystawiali bardzo pozytywne opinie, co niekiedy
    pomagało w uzyskaniu zgody aparatu bezpieczeństwa na powrót (jakkolwiek
    nie można wykluczyć, że za tą zgodą kryła się chęć umieszczenia informatorów
    w danym środowisku, znaczna bowiem część wypuszczonych z obozu Ukraińców
    w Jaworznie byli to zwerbowani informatorzy).
    IPN, PUBP Jarosław, Lubaczów, WUBP Rzeszów
    cdn.

  16. IPN Rz
    Materiały z akcji „WISŁA” w powiecie lubaczowskim.
    Opis: Akta zawierające wykazy członków rodzin ukraińskich, mieszanych i pozostałych na miejscu w poszczególnych miejscowościach powiatu Lubaczów.
    lata 1943-1947
    IPN Rz
    IPN BU
    Wykaz osób przesiedlonych podczas Akcji „W” z terenu powiatu lubaczowskiego.
    Teczka zawiera m. in.: sprawozdanie z przebiegu akcji przesiedlenia ludnosci ukraińskiej na terenie powiatu lubaczowskiego, wykaz posterunków MO pow. przemyskiego, raport z kontroli akcji przesiedleńczej przeprowadzonej przez 3 p.p. w pow. lubaczowskim do dnia 14-05-1947 r., wykazy: miejscowości z jakich wysiedlono,wysiedlonej jak i pozostawionej ludności, pozostawionego mienia, sprzętu, sprawozdania z akcji przesiedleńczej, korespondencję.

  17. Czy dobrze robił starosta Bednarz miesiącami zabiegając o wyłączenie
    z wysiedlenia całej gminy Dzików Stary (w której mieszkało około 1300 rodzin
    ukraińskich),skąd pochodził jak też Skolin i Bihale twierdząc, że mieszkają tam sami lojalni obywatele polscy?
    No nie wiem?

  18. Przykładowo:
    Samagalski niby końcówka -ski (w odmianach -ska,-ski,-icz) ale pochodzenie czysto wschodnie – w Dzikowie prawie 20 osób.
    Owerko- większość na ziemiach zachodnich i północnych, w Gminie Wielkie Oczy ktoś jeszcze żyje.
    Osowski – większość na ziemiach zach. i płn. a na terenie powiatu Lubaczów kilka osób.

  19. Spis Ukraińców, których ewakuacja powinna być wstrzymana.1945-1946.
    Wykazy mniejszości narodowych i volksdeutscherów lata 1947-1948
    Spisy ludności przesiedlonej z powiatu lubaczowskiego w 1947-1948
    Wykazy osób przesiedlonych w akcji „W” z powiatu Lubaczów 1947
    Regulacja prawna gospodarstw i gruntów pozostałych po przesiedlonych Ukraińcach do ZSRR – wykazy osadników 1945-1947
    Wykazy imienne mienia przekazanego z powiatu Lubaczów. 1945.
    Wykazy osób przesiedlonych w 1952-1954

  20. Wykaz gospodarstw i gruntów pozostałych po przesiedlonych Ukraińcach do ZSRR – wykazy osadników 1945-1947
    Sołectwo: Bihale i przysiółki
    Lista mieszkańców niealfabetycznie a za przysiółkami:
    Sople Górne
    Niwa
    Glinki
    Spis Ukraińców, których ewakuacja powinna być wstrzymana.1945-1946.
    Sołectwo Bihale:
    Nazwiska:
    od A do J
    od K do R
    od S do Z

  21. Ukraińcy na tych terenach wstydzą się-ukrywają swoje pochodzenie wiec nawet zbytnio nie dbają o nagrobki swoich bliskich.Płyty nagrobne pisane cyrylicą zastępują napisami w języku polskim,ba nawet usuwają całość nagrobka no bo przecież dziadowie czy inni już nie żyją od 30 lat to niby można.Jedyny chyba ewenement to cmentarz w Kobylnicy gdzie Ukraińcy są chowani obecnie z płytą i napisem w swoim języku.

  22. Jakie były faktyczne powody nie wysiedlania Ukraińców z tych terenów według was?
    Jak zasymilowali się Ukraińcy w nowej Polsce?Może do tego nie doszło?
    Czy to jeszcze Ukraińcy czy już Polacy?
    Przechrzczeni czy nie?
    Skomentujcie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here