Co kupują u nas Ukraińcy?

6

Towary o łącznej wartości ponad 1,3 mld złotych wywieźli przez podkarpackie przejścia graniczne w minionym roku obywatele Ukrainy – wynika z analizy dokumentów Tax Free, sporządzonej przez Izbę Celną w Przemyślu. To rekord – podsumowuje IC – tym bardziej zaskakujący, że wartość hrywny, ze względu na sytuację u naszych wschodnich sąsiadów, mocno spadła. Ukraińcy kupowali u nas głównie materiały budowlane, sprzęt RTV i AGD oraz żywność.

fot. Izba Celna w Przemyślu.
fot. Izba Celna w Przemyślu.

Na precyzyjne obliczenia przygranicznych obrotów pozwalają składane przez Ukraińców dokumenty Tax Free, dzięki którym mogą odzyskać zapłacony w Polsce przy okazji zakupów podatek VAT. Mimo tego, że rok 2013 był rekordowy jeśli chodzi o liczbę rachunków i wartość Tax Free, to okazało się, że w 2014 liczba rachunków i wartość zakupów, były jeszcze wyższe. Zarejestrowano milion dokumentów Tax Free o łącznej wartości 1,3 mld zł, mimo tego że ukraińska waluta byłą słabsza, niż rok wcześniej.

W rzeczywistość kwoty pozostawione przez mieszkańców przygranicznych terenów na Podkarpaciu mogą być jeszcze wyższe, bo o zwrot VAT-u można się starać przy okazji zakupów o wartości ponad 200 złotych. Z analizy wynika, że sporo osób systematycznie przyjeżdża do Polski na mniejsze, jednodniowe zakupy.

Najwięcej pieniędzy Ukraińcy zostawiają w Przemyślu. Oprócz żywności, najchętniej kupowali w Polsce także pralki, lodówki, odkurzacze, części samochodowe i materiały budowlane. Teraz gdy wartość hrywny gwałtownie spadła zakupy stały się mniej opłacalne. Można się spodziewać, że wartość tegorocznych obrotów przygranicznego handlu będzie niższa, niż w poprzednich latach.

elubaczow.com, kaj, IC Przemyśl, TVP Rzeszów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

  1. Z racji kiepskiej relacji złotego do hrywny nie będzie wielkiego skoku na nasze sklepy gdyż nie jest to opłacalne dla kupujących.Od ubiegłego roku jest częściowy paraliż w handlu a powodem jest kryzys na wschodzie Ukrainy.Budowa nie wchodzi w rachubę ze względu na kolosalny koszt budowy(ok.9,5mln zł) którego nikt nie chce ponieść.

  2. Kurs złotego do hrywny nie jest sztywny, zmieni się w czasie, w okresie długoterminowym z pewnością hrywna się wzmocni i to wg. mnie sporo. A pieniądze na budowę przejścia też się znajdą. Zresztą przejście w Budomierzu jest pierwsze w kolejce po pieniądze z Warszawy

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here