Jak sobie radzić z pękniętą szybą

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Szyby w oknach często ulegają uszkodzeniom. Silne przeciągi, trzaskanie oknami i działanie warunków atmosferycznych – te i wiele innych czynników wpływa na to, że szyba może pęknąć lub się zbić. Największym problemem przy wymianie szyb może okazać się fakt, że mamy zamontowaną w naszych oknach szybę zespoloną. Z jednej strony jest ona świetnym wynalazkiem – to system połączonych ze sobą szybek, które za małe pieniądze dają świetną izolację oraz lekkość. Jednak jeśli pęknie tylko jedna z nich, wymieniać trzeba i tak wszystkie. Po pomoc w wymianie można zgłosić się albo do jej producenta, albo do zakładu szklarskiego. Nowa szyba musi idealnie pasować do naszego okna, jej wymiary muszą się zgadzać co do milimetra. Rozmiar szyby zespolonej nie zależy tylko od okiennic, ale też od grubości użytych szybek.

Niech zajmie się tym producent

Jeżeli jesteśmy w stanie podać, jaki model okien mamy zamontowany w naszym domu, wystarczy wejść na stronę producenta i zamówić do nich nowe szyby. Pracownicy firmy zajmą się dokładnymi obliczeniami. Nie jest trudniej w przypadku okien robionych na zamówienie, nietypowych. Wtedy w dziale obsługi klienta podajemy nasz numer zamówienia, który oni znajdują w swojej bazie. Tam powinny znajdować się wszystkie parametry, łącznie z wymiarami szyby.
Jeżeli zlecamy zrobienie szyby w zakładzie szklarskim, najpierw musimy zmierzyć wymiary pękniętej. Jeżeli jest zbita, należy dokładnie zmierzyć ramę od wewnątrz. Jeśli mamy z tym problem, można wyjąć wewnętrzne listwy okiennicy, delikatnie je podważając. Najważniejsze jest to, aby dobrze zmierzyć ich grubość. Liczy się w tym przypadku każdy milimetr, ponieważ za gruba szyba pęknie w czasie montażu, a za chuda będzie za luźna a co za tym idzie – nieszczelna. Jeżeli nie chcemy sami się z tym męczyć lub po prostu to zadanie nas przerasta, można zamówić wizytę serwisanta w domu. Ten zajmie się wszystkimi obliczeniami profesjonalnie.

Dodatkowe nowości przy okazji wymiany szyby

Jeżeli już wymieniamy szybę, warto dowiedzieć się, czy serwisanci są nam w stanie zaoferować coś lepszego. Może się okazać, że możemy wstawić o wiele cieplejszą szybę za niewiele większe pieniądze. Warto też zapytać, czy nie opłaca nam się na przykład wstawić szyby z innego materiału lub antywłamaniowej. Przy okazji możemy też poprosić o dodatkowe usługi, jak na przykład zamontowanie żaluzji lub rolet. Zamawiając nową szybę musimy się nastawić na cierpliwość, ponieważ nigdzie nie zostanie nam ona wymieniona od ręki. Zazwyczaj trwa to kilka dni, a jeżeli wysyłamy okno do producenta, a ten ma nam je odesłać, musimy też doliczyć czas dostarczenia przesyłki.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here