Zakończono pierwszy etap budowy elektrowni fotowoltaicznej w Cieszanowie – zobacz zdjęcia

16

W Cieszanowie powstaje jedna z największych w elektrowni fotowoltaicznych Polsce. Właśnie zakończono pierwszy etap budowy inwestycji, która kosztować będzie około 17 mln złotych.

DSC_9285
W sobotę (26.10) odbyło się otwarcie elektrowni na zakończenie pierwszego etapu jej budowy. Do eksploatacji oddano instalację o mocy znamionowej 1 MW. Docelowo na działce o powierzchni 4,5 ha ma zostać zainstalowanych 8333 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy znamionowej 240 [Wp]. Przewidywana łączna moc elektrowni to około 2,0 MW. Pozwali ona na zaspokojenie potrzeb na energię elektryczną ponad 1 tysiąc gospodarstw domowych.

– Produkcja prądu ruszyła kilka dni temu, a ogniwa produkują prąd o oczekiwanej przez nas mocy. Obecnie odbiorcą energii jest spółka PGE Obrót, która może sprzedać ją na rynku energii. Inwestycja ma dla gminy bardzo duże znaczenie, a jej całkowite zakończenie nastąpi jeszcze w listopadzie tego roku – mówi burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny.

W chwili obecnej największą w Polsce jest elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,636 MW w Gdańsku, druga co do wielkości instalacja o mocy 1,504 MW mieści się w Gubinie (docelowo ma mieć moc 4 MW), a trzecia to Bordziłówka o mocy 1,4 MW, która jest prowadzona przez spółkę samorządową pięciu gmin z Lubelszczyzny.

Elektrownia w Cieszanowie budowana jest przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY w ramach projektu „Promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez budowę modelowej elektrowni fotowoltaicznej” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej II „Infrastruktura Techniczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Wartość inwestycji to 17,6 mln zł.

Fot. Tomasz Mielnik (lubaczow360.pl) dla elubaczow.com (c)

elubaczow.com, tmiel, hp, cieszanow.eu


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

16 komentarze

  1. Korzyść to bardziej medialna bo niestety energetyka płaci wytwórcy niecałą połowę (dokładnie 30%)kwoty za jaką sama sprzedaje energię odbiorcom.Na zachodzie jest zgoła inna sytuacja bo tam koncerny energetyczne zakupują taką energię po cenie wyższej od ceny producenta(chodzi tylko o nowoczesne innowacyjne sposoby produkcji). Tam dotuje się takie rzeczy a u nas koncerny krzywo patrzą na nowych dostawców bo to konkurencja co prawda znikoma ale jednak.

  2. tyle wróci co kot napłakał,goście dostali (…) dotację unijną więc nie ma tu żadnej zasługi Zadwornego, wpływ tej prywatnej inwestycji na cenę prądu żaden, prawdopodobnie będą płacić za dzierżawę terenu, opłacalność na tych terenach elektrowni fotowoltaicznej jest podobna jak uprawa orzecha włoskiego na Mazurach, była dotacja więc…

  3. Jakoś nie wydaje mi się to opłacalną inwestycją, takie panele też się zużywają, a ogólnie ich sprawność nie jest duża. Jedyny argument przemawiający za, to chyba ta dotacja unijna. Chociaż ktoś to pewnie dokładnie policzył i jednak komuś się to opłacało ;D

  4. Inwestycja nie jest zasługą gminy ani burmistrza. Zyski dla gminy też będą znikome. Istotą ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii było to aby każdy obywatel mógł wybudować instalacje o mocy 40 kW i w ten sposób stworzyć sobie stanowisko pracy. Przyczyniłoby się to do znacznej likwidacji bezrobocia i utworzenia wielu miejsc pracy. Niestety inwestycja w Cieszanowie jest wypaczeniem idei ustawy. Zyski będzie czerpało w/w stowarzyszenie a mieszkańcy Gminy Lubaczów nie zobaczą z tego ani złotówki. Swoją drogą ciekawe kto wydał zgodę na instalację tak dużej mocy tzn 2 MW, jeżeli ustawa o OZE z założenia stanowi o budowie do w/w 40 kW na tzw prosumenta.

  5. Do tych wszystkich którzy nie wiedzą jak działa ta inwestycja i co daje:
    Po pierwsze główny inwestor to Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY.
    Po drugie reszta to dotacja unijna
    Po trzecie akurat w Cieszanowie jest jedne z najwyższych wskaźników kWh na rok ze słońca w całej POLSCE!!
    Po czwarte gmina bedzie mieć dodatkowe krzysci z faktu promocji i opłat od tej inwestycji jakietrafią do budżetu
    Po piąte cena za energie nie spadnie bo elektrownia sprzedaje ja do PGE a dopiero PGE odsprzedaje mieszkańcom

    @MKP/luki ustawa OZE i Prosument tyczy się osób prywatnych a ta budowa nie jest zapisaną w ustawie MIKROINSTALACJĄ, radze dobrze przestudiować ustawy przed krytykowaniem i zarzucaniem komukolwiek czegokolwiek.

    @Arek xD oczywiście ze się opłaca każdy panel jest testowany dla warunków 1000 W/m2 przy 25 stopniach w Cieszanowie jak i w większości Polski południowej jest ponad 1100 W/m2, żywotność paneli to ponad 25lat! bez dotacji unijnej taka instalacja zwraca się w 12-14 lat i zarabia przez co najmniej kolejne 10 z dotacja skraca się czas zwrotu o 4-5 lat i wzrasta czas zysku z farmy

  6. Wszystko co pisze „do sceptyków” to racja.
    Proponuję sceptykom zapoznać się z działaniem takiej instalacji, a nie od razu krytykować.
    A co do kolegi co pisał, że panele mają tylko 20% sprawności, to proponuję zapoznać się jaka sprawność w tej chwili jest max. (24%).
    Ale to tylko znaczy, że z jednego panela tak jak tutaj jest 240Wp czyli z tego samego panela max to jakieś 250Wp.
    Ale co to znaczy Wp? 🙂 Proponuję się doszkolić 😉
    W roku 2015 będzie wielka szansa dla osób fizycznych na dotację na fotowoltaikę. Tym sposobem zmniejszymy koszty o 40%. A prawidłowo dobrana instalacja uwolni nas od opłat do ELEKTROWNI.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here