Znamy kandydatów na wójtów i burmistrzów w powiecie lubaczowskim

88
fot. elubaczow.com, arch.
fot. elubaczow.com, arch.

O północy Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację kandydatów na wójtów i burmistrzów. Znamy wszystkich kandydatów w powiecie lubaczowskim.

Najwięcej kandydatów w powiecie lubaczowskim wystartuje w wyborach na burmistrza Lubaczowa i wójta gminy Horyniec-Zdrój. W obu przypadkach mieszkańcy będą mogli wybrać jedną z pięciu kandydatur, a o ostatecznym zwycięstwie zadecyduje najprawdopodobniej druga tura wyborów. Pierwszą turą rozstrzygną się wybory wójta gminy Lubaczów i Wielkie Oczy oraz burmistrzów Cieszanowa i Narola.

Na start w wyborach o fotel burmistrza Lubaczowa zdecydowało się pięciu kandydatów: Wiesław Bek (61 l., KWW Wiesława Beka – Nowa Perspektywa), Piotr Cencora (41 l., KW Prawo i Sprawiedliwość), Zbigniew Hass (50 l., KWW Czas Na Zmiany), Krzysztof Szpyt (49 l., KWW Obywatelski Samorząd) i Janusz Zubrzycki (56 l., KWW Ziemia Lubaczowska). O reelekcję nie będzie starać się obecna burmistrz Maria Magoń.

Pięć kandydatur będą mieli do wybory także mieszkańcy gminy Horyniec-Zdrój. Oprócz urzędującego wójta Ryszarda Urbana (51 l., KWW „Nasza Gmina Nasza Przyszłość”) na start ponownie zdecydował się również Robert Serkis (39 l., KWW Razem Zmienimy Horyniec) oraz Beata Ługowska (40 l., KW Prawo i Sprawiedliwość), Stanisław Łuczyszyn (57 l., KWW Stanisław Łuczyszyn) i Andrzej Stasicki (45 l., KWW Lepsza Gmina Lepsze Życie).

Troje kandydatów będą mieli do wybory mieszkańcy gminy Stary Dzików, wśród nich urzędująca Barbara Małecka (49 l., KWW B. Małeckiej Gmina Bez Podziałów), Piotr Puchalski (49 l., KW Prawo i Sprawiedliwość) i Anna Śliwa (35 l., KWW Gmina – bez układów).

Taka sama liczba kandydatów zgłosiła się w Oleszycach, gdzie do rywalizacji z obecnym burmistrzem Andrzejem Gryniewiczem (42 l., KWW Przyszłość Gminy Oleszyce), zgłosili się: Stanisław Babula (57 l., KW Prawo i Sprawiedliwość) i Jacek Szczygielski (KWW Stowarzyszeni Dla Ziemi Oleszyckiej).

Spośród dwóch kandydatur burmistrzów wybiorą w Cieszanowie, Narolu. W pierwszej z gmin o reelekcję powalczy Zdzisław Zadworny (52 l., KWW Gmina Cieszanów) i Barbara Broź (42 l., KWW Twój Głos Się Liczy! Czas Na Zmiany). W Narolu z urzędującym Stanisław Wosiem (53 l., Komitet Wyborczy PSL) zmierzys się Wiesław Kida (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Po raz kolejny konkurencji w wyborach nie będzie miał wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel (45 l., KWW „Porozumienie Dla Gminy Lubaczów”). Kontrkandydata po czterech latach urzędowania nie znalazł także wójt gminy Wielkie Oczy Tomasz Lorenc (37 l., KWW Rozwój Gminy Wielkie Oczy).

Wybory wójtów, burmistrzów, prezydentów miast odbędą się 16 listopada. Druga tura wyborów odbędzie się dwa tygodnie później – 30 listopada – w gminach, w których w pierwszej turze żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów. Przechodzi do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem, a wygrywa ten, który zdobędzie więcej głosów.

elubaczow.com, hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

88 komentarze

  1. „Taka sama liczba kandydatów zgłosiła się w Oleszycach, gdzie do rywalizacji z obecnym burmistrzem Andrzejem Gryniewiczem (42 l., KWW Przyszłość Gminy Oleszyce), zgłosili się: Stanisław Babula (57 l., KW Prawo i Sprawiedliwość) i …”

    i…? 😀

  2. Ja jestem za Szpytem, ma za sobą już parę lat w samorządzie i może startować do pracy od pierwszego dnia, nie musi się uczyć jak działa samorząd. Miasto to nie sklep gdzie potrzebny jest menadżer – miasto nie ma do sprzedania nic innego oprócz działek.

    Trzeba kogoś kto będzie aktywnie umiał w wykorzystać fundusze unijne do wspólnego z przedsiębiorcami aktywowania miasta.

  3. wacek – jeśli jesteś ciągle czyimś zastępcą czyli pracujesz na kogoś, to wszelkie zasługi i osiągnięcia przejmuje wiodący prym (czyli pracodawca).
    Środki unijne pozyskane w Starostwie to głównie zasługa Szpyta.
    Właśnie takiego człowieka potrzebuje miasto aby od razu wystartować a nie uczyć się nowego od podstaw. Prowadzenie urzędu na podobieństwo przedsiębiorstwa prywatnego bardzo szybko może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Miałem przyjemność poznać zasady funkcjonowania jednego i drugiego. Przedsiębiorca prywatny wie co robi …
    Urzędnik wie co i jak musi zrobić.
    W tym drugim szczegółowe kontrole zawsze przychodzą przed odejściem urzędującego burmistrza/wójta.
    Uważam wyborców za ludzi myślących i rozsądnych. Każdy z nas dokona własnego wyboru. Po czterech latach zobaczymy czy wybór był słuszny.

  4. wacek – jeśli jesteś ciągle czyimś zastępcą czyli pracujesz na kogoś, to wszelkie zasługi i osiągnięcia przejmuje wiodący prym (czyli pracodawca). ”

    hahaha ciekawe jakie zaslugi mieli „wiodacy prym” ?? ze nikt ich nie docenil 🙂

    potrzeba nam kogos kto bedzie uczciwy i poda konkretny plan na nasze miasto a nie kogos za kogo zyciorys bedzie wygrywal.

  5. @bebe
    Gdyby tzw. ustawodawca chciał, żeby burmistrzem/wójtem był urzędnik, to wybieralibyśmy tylko spośród osób posiadających status urzędników. Ale skoro do wyborów może stanąć każdy (prawie) to widocznie jest w tym jakiś cel.

    Urzednik ma etat, pracuje 8 godzin, idzie po pracy do domu i tyle. Moim zdaniem by być burmistrzem trzeba czegos więcej…

    @bolek – 10/10, dokładnie o to chodzi
    Na projekty trzeba wkładu własnego, a miasto bierze kredyty na spłatę kredytów.
    Po wielu projektach zostają pomniki, gdzie hula wiatr (nowe targowisko).

  6. Lubaczów potrzebuje Burmistrza takiego ,który nie należy do układów i układzików tutejszych bufoniastych ekip rządzących od lat …musi być ktoś NOWY mnie interesuje program wyborczy Piotrka Cencory ,co planuje zrobić w Lubaczowie ,,,zastanie przecież Lubaczów zadłużony na 1,8 miln. ( czyż sie mylę ?) również nowe Targowisko ,które jeżeli nie będzie zagospodarowane zgodnie z wnioskiem unijnym to Lubaczów będzie musiał zwracać do UNII kasę czyli 2.5 mil. złotych a wiemy ,że targowisko to jest niewypałem… kto sprosta wyzwaniom ? przecież Miasto leży !

  7. Horyniec Zdrój śliczne Miasteczko z niepowtarzalnym klimatem szkoda ,ze nie ma szczęścia do Wójtów ,dzieje się tam byle co…. ,liczę,że teraz ,że ta kobieta-Beata zrobi u nas dobrą ROBOTĘ działa społecznie od lat nie tylko w Horyńcu a w całym rejonie ma wulkaniczna energię i wile pomysłów ,które realizuje ….będę nadal ją obserwować i dobrze życzyć

  8. W Oleszycach tez zaczyna się dziać coś dobrego …. młodzi ludzie powstają i chcą mieć wpływ na to co się dzieje ….pamiętacie Magde Haucha .,taka miła,młodziutka pani profesor działała sporo społecznie w szkole i przy Parafii (pięknie śpiewa) startuje na Radną …chyba do Miasta ona uczyła matematyki i chyba informatyki …wiem ,że namawiano ją ,aby była burmistrzem w Oleszycach bo to konkretna osoba ścisłowiec przecież … szkoda ,że startuje tylko na Radną bo jako Burmistrz zrobiła by u nas niewątpliwie dużo dużo więcej …

  9. Sahara to może pokierujesz miastem za 4 lata. Takich kiepskich wpisów nie czytałem od lat.Dziewczyno nie masz pojęcia 2.5 mln to cały koszt inwestycji, a miasto nie jest zadłużone na 1.8 mln tylko dużo więcej. Dofinansowanie do targowiska było 900 tysięcy zł, a budżet wynosi w granicach 34 mln zł. Zadłużenie naszego miasta to około 50%. Więc jak sama widzisz nie masz pojęcia co piszesz twoja wiedza jest płytka.

  10. 50% z kwoty 34mln to 17 mln zanim coś napiszesz to pomyśl , zadłużenie na koniec sierpnia wynosiło 19 mln tj 46% budżetu podczs panowania tej władzy -zadłużono miasto o 4 mln ale dopiero w sierpniu ruszył boom inwestycyjny zrobiono wiele chodników dróg jaki będzie na koniec kadencji to zobaczymy .

  11. winę za zadłużenie i cały skandal z parkiem i targowiskiem powinni ponieść radni tej kadencji to oni dali przyzwolenie na taki obrót sprawy głosowali na tak nie tylko łatkę przyszyć pani burmistrz – zachowała się honorowo i nie startuje . a co radni liczą że wyjdą w następnej kadencji to ich rozliczyć

  12. dociekliwy antku i bolku , poszperaj w papierach i internecie i dowiedz się , ile wynosiło zadłużenie cztery lata temu , ile wydano na inwestycje w poprzednich kadencjach i ile kredytów ” przejedzono” – to co ty nazywasz parkiem jest Rynkiem – osobiście wolę towarzystwo Lubacza niż stada kawek , gawronów itp.

  13. Antek masz rację,że konsekwencje za „niewypał” z targowiskiem za który zapłaciliśmy wszyscy, ponoszą również obecni radni.Jak widać są to ludzie bez honoru ponieważ nadal pchają się do „władzy”
    Uważam,że należy głosować na p.Hasa ( nie jest urzędnikiem,nauczycielem )jest człowiekiem czynu.Dość sitwy urzędniczej:)

  14. Obrońco” uciśnionych’ rządzących Anonimie,proszę popytać komu podoba się ten PLAC DEFILAD zwany parkiem.Nie twierdzimy,że powinno go nie być ….ale cos z gustem z poszanowaniem miejsc dla ludzi starszych..a tak mamy „wypierdka” za 70 tyś. i pusty plac

  15. Pan Szpyt się nie nadaje na burmistrza to, że od wielu lat jest we władzach miasta to nie jest żadna rekomendacja, żeby w Lubaczowie coś się zmieniło musi nastąpić diametralna zmiana myślenia, wyjście z towarzystwa wzajemnej adoracji i wykorzystanie młodych wykształconych ludzi, tylko nie tych co obejmują stanowiska po tatusiach i mamusiach ale tych co kochają to miasto i maja pasje tworzenia czegoś na wiele lat, a nie tylko do następnych wyborów, bo jak się kocha to co robi to pieniądze nie są ważne tylko efekt, pozdrawiam wszystkich wyborców

  16. a ja jestem za Robertem Serkisem bardzo żałuje że ostatnio mu się nie udało i władza spoczywała w rękach darmozjadów, ani wyglądu ani nic, tylko wstyd…wszyscy już wiedzą dlaczego…tchórze…gdzie są młodzi?????dlaczego tułają się po świecie, fakt pewnie większość jest teraz zadowolona bo zarabia więcej niż u nas ale nie ma ich tu, nie ma dla kogo funkcjonować to piękne „miasteczko” uzdrowiskowe, wizytówka powiatu z piękną cerkwią w Radrużu prócz tego nic. Park????który dawno powinien być zrobiony. A droga do Radruża??? tylko kawałek a do Nowin gdzie tłumy jeżdżą non stop? szkoda gadać mam nadzieje że przyszły wójt coś zmieni, może kadrę w gminie??? zastąpi młodszymi, prężnymi ludźmi, może sprowadzi do nas świeżość a nie Ci sami i z wyrazem na twarzy” tylko mnie nie dotykaj”lub czego Ty chcesz?” ” po co przyszedłeś do gminy?” Ludzie idźcie na wybory!! niech wreszcie coś się dzieje……a co do wójta gminy Lubaczów i Wielkie Oczy to dziwne, że nie mają kontrkandydatów co ludzie się boją czy co?? nie ma się czego bać…fanie by było popatrzeć na taką rywalizację.

  17. popieram, z tym, że zmienić kadrę to nie tak hop, może wystarczyć samo zdyscyplinowanie tej kadry, zakupy i spacerek po Horyńcu można robić w weekend lub po 15:30, a nie jak niektórzy (re) pracownicy lansować się po centrum w godzinach pracy. Wydaje mi się, że jeden z kandydatów ma już konkretny pomysł w tej kwestii, kto się orientuje, to wie, o kogo chodzi, i kto sobie chodzi.

  18. wracacie do Rynku, a przecież kto zatwierdził beznadziejny projekt? nie pamiętacie już? czyżby taka wielka amnezja nastała wśród Lubaczowiaków?
    za 4 lata nie będziecie pamiętać jak obecnych kandydatów faworyzowaliście:D wręcz przeciwnie….
    a co do ściągnięcia przedsiębiorców do Lubaczowa? myślicie, że tak łatwo to zrobić?
    właśnie, w sumie to mam pytanie do kandydatów, jak zamierzają ściągnąć przedsiębiorców / Inwestorów, w jaki sposób chcą ich przyciągnąć do Lubaczowa, żeby tutaj inwestowali?
    bo powiem jedno, tak o tym wszyscy gadacie a nie macie zielonego pojęcia na ten temat 😀

    Anonim (przez duże A), z tego co czytam to chyba jesteś jedyną inteligentną i rozsądną osobą na forum. nie z każdym zdaniem Twoim się zgadzam, ale nie muszę 🙂

  19. hm nie ma to jak wyskakująca reklama p. Beka i wygórowany program, m.in. „zbudujemy z wykorzystaniem środków UE elektrownię zasilaną energią słoneczną na nadrzecznych nieużytkach w okolicach cmentarza komunalnego, która zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do oświetlenia ulicznego oraz zasilania budynków użyteczności publicznej. Ta inwestycja odciąży miejski budżet i wyeliminuje – podyktowane oszczędnościami – wyłączenia oświetlenia w godzinach nocnych lub wygaszanie niektórych lamp ulicznych”

    czy ktoś w to wierzy? bo ja nie ;D nawet do projektów koncepcyjnych się nie zabiorą, a co dopiero wybudowanie. Poza tym znając ludzi od razu pogrążą zamiary. Czy p. Bek zna przynajmniej wstępne koszty takiej inwestycji?

  20. I dlatego ja na wybory w tym roku nie idę pierwszy raz od wielu lat, bo wiem, że jak za cztery lata spotkamy się na tym forum to będą podobne wpisy i te same nazwiska na karuzeli z kandydatami, te same argumenty w stylu kompetentny urzędnik, spokojny człowiek – to ma przynieść zmianę?. Ludzie tu trzeba zmienić sposób myślenia, to co zaczyna się dziać w innych miastach typu: budżet obywatelski, gdzie mieszkańcy decydują o części wydatkowania budżetu miasta czy gminy, utworzyć strefę ekonomiczną żeby przyciągnąć inwestorów,a nie dzielić biedę na jeszcze mniejsze kawałki. Bez tego typu rozwiązań Lubaczów będzie dalej miastem emerytów, gdzie głównym pracodawcą będzie szpital i urzędy państwowe a dochodem emerytura babci lub wyjazd na szparagi do Niemiec, pozdrawiam Was drodzy wyborcy

  21. Bo to Szanowny „kij „nie chodzi o kwotę tylko o to, że mieszkańcy poczuliby, że coś od nich zależy, że mają realny wpływ na rozwój swojego rodzinnego, ukochanego miasteczka i nawet gdyby to była drobna inwestycja byłaby Nasza Obywatelska, pozdrawiam

  22. Nie wiem kim jest Pan Szpyt. I też jak J23 zastanawiam się dlaczego wstydzi się własnej partii. Cztery lata temu startował na burmistrza miasta Lubaczowa z PO i minimalnie przegrał. W ogóle dlaczego z PO nikt w tych wyborach nie startuje na radnego? Tylko próbują zdobyć mandat radnego chowając się za Porozumienie Obywatelskie. Jakie są ich intencje?

  23. Za panem Bekiem chodzi taki mit, kogo on to zna w Urzędzie Marszałkowskim i co załatwi, dlatego pytanie heli jest zasadne. Co załatwił dla Lubaczowa gdy był blisko poprzedniego marszałka województwa? Jak ktoś wie, to proszę, niech napisze. Ale konkrety.

  24. Nie mam nic przeciwko któremu kolwiek kandydatowi, chce tylko aby przyszły burmistrz działał dla dobra Lubaczowa, aby to miasto się rozwineło, aby zatrudnił w urzędzie specjalisów, którzy Mu w tym pomogą. Trzeba brac przykład z wójta Gminy Lubaczów. Popatrzcie co się dzieje w gminie- nowe drogi, place zabaw, kąpieliska, budowa nowego osiedla, remonty świetlic, itd.. A nie tylko w mieście co roku podnoszenie podatków za wszystko. I coraz większe zadłużenie miasta. Pomniki są ważne ale nie najważniejsze. LUBACZ – brak słów, nowy targ-bez komentarza.

  25. „Sahara: projekty unijne ….można było za taka kasę zrobić cuuuudny park pełny zieleni ,fontanny takie,że zachwyciły by każdego….mężnego Rycerza na koniu z pania jego serca … wydano masę pieniędzy i zrobiono bezguście ….”

    Anonim: „dociekliwy antku i bolku , poszperaj w papierach i internecie i dowiedz się , ile wynosiło zadłużenie cztery lata temu , ile wydano na inwestycje w poprzednich kadencjach i ile kredytów ” przejedzono” – to co ty nazywasz parkiem jest Rynkiem – osobiście wolę towarzystwo Lubacza niż stada kawek , gawronów itp.”

    DAR: „brońco” uciśnionych’ rządzących Anonimie,proszę popytać komu podoba się ten PLAC DEFILAD zwany parkiem.Nie twierdzimy,że powinno go nie być ….ale cos z gustem z poszanowaniem miejsc dla ludzi starszych..a tak mamy „wypierdka” za 70 tyś. i pusty plac”

    Oto całe lubaczowskie bagienko. Jednym pomysł się podoba, drugim nie. Rynek w mieście (o ile Lubaczów chce aspirować do tego miana) to RYNEK, a nie PARK, a tak trudno mieszkańcom to zrozumieć. Obydwa obiekty służą innym celom (oć chodziażby – rynek może być czasami nawet placem defilad, co tak trudno zrozumieć Darowi. O parku można mówić chyba w odniesieniu do terenów położonych w okolicach muzeum (nie jestem lubaczowianinem, więc nie wiem, jaki jest status tego terenu). Nie trzeba sięgać daleko – Tomaszów Lubelski, Tarnogród, Narol, itp. Tam rynek pełni swoją histooryczną rolę i wygląd ma taki, jaki prawdziwym rynkom przynależy. Historycznie rynek to centralny PLAC (nie PARK) miasta, przy którym lokalizowano siedzibę władz miasta i świątynię i który był miejscem wymiany handlowej. Nieodłacznym elementem każdego RYNKU była studnia. Tu odbywały się najważniejsze z punktu widzenia wspólnoty mieszkańców wydarzenia: uroczystości, handel, itp. Nie było mowy o żadnym „wypoczynku w cieniu drzew”, bo drzew po prostu nie było. Oglądałem ostatnio przedwojenne zdjęcia rynku z pobliskiego Cieszanowa i co – pustu plac z drewnianymi palami, do których uwiązywano konie zaprzęgnięte do furmanek kupców i nic poza tym, może poza studnią.
    Oponentom przyjętego w Lubaczowie rozwiązania architektonicznego rynku proponuję „wrzucić na luz”. Nic tak bardzo nie kole w oczy, jak radykalne zmiany. Za kilka lat wszyscy przyzwyczają sie do tego rozwiązania, będą go nawet chwalić za funkcjonalność i nikt nawet nie będzie chciał powrotu do tego „niby parku” z którego i tak nikt oprócz żuli i kawek nie korzystał. Zobaczcie, co sie dzieje obecnie w czasie sprzyjającej pogody – ten „niby bubel” przyciąga jednak wielu mieszkańców i odwiedzających miasto, a fontanna w upalne dni robi prawdziwą furorę. Poczekajcie wszyscy kilka lat, niech podrośnie zieleń (na szczęście nie wysoka, parkowa, tylko dostosowana do rynku – brawa dla architekta zieleni) i zobaczycie, że lubaczowski rynek będzie jednym z ładniejszych i funkcjonalnych w okolicy. A Lubacz … żęby wytaczać tak potężne działa w stosunku do takiego maleńkiego pomnika??? Może za kilka lat stanie się on właśnie symbolem Lubaczowa (jak chociażby rzeszowska „p.,.a) i będzie wszędzie rozpoznawalny (no bo co poza Lubaczem, nawiązującyn do nazwy miejscowosći, posiada Lubaczów charakterystycznego? Luz, luz, luz i jeszcze raz luz, trzeba odczekać pewien okres czasu i do „PARKU-RYNKU” się przyzwyczaić. Amen.

  26. ja uwazam ze to nie trafiony pomysl. Mysle ze glosy mieszkancow rozkladaja sie pol na pol i nie mozna twierdzic ze tylko ja mam racje,a ludzie sie przyzwyczaja. Np. we wspomnianym Cieszanowie, rynek jest swietnie zazieleniony , jak sie wchodzi w lecie w ten chłód to az przyjemnie. Fkat, ze mniejszy jak w Luba ale nie znaczy ze gorszy. Po prostu inny, ale zieleń nie przeszkadza a wrecz jest bardzo ladna.

  27. @EdwardNożycoręki , Szanujmy się nawzajem i nie nazywajmy wypowiedzi innych takimi epitetami, każdy ma prawo do swojej opinii, jeżeli ona nie narusza dóbr osobistych drugiego człowieka. Na tym właśnie polega demokracja, że jednym się coś podoba a drugim nie, czasy gdy wszystko się miało podobać co władza zrobiła już minęły, pozdrawiam i proszę Szanujmy się jako ludzie i mieszkańcy Naszego Miasta

  28. wlasnie jedno zdanie jest tu najwazniejsze- to nie te czasy ze co wladza zrobila MUSIALO sie podobac. I tyle. Po to sa wybory by teraz zmienic np.radnych którzy za tym projektem głosowali. Choc tak jak uwazam , mieszkancy sa podzielenie 50-50 co do rynku ale co do targowiska to a tego co ja slysze to 80-20 na nie

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here