Piątek ostatnim dniem na zgłaszanie kandydatów na wójtów i burmistrzów

0
fot. elubaczow.com, arch.
fot. elubaczow.com, arch.

W piątek (17.10) o północy minie termin rejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Swoich kandydatów mogą zgłaszać tylko te komitety, które zarejestrowały listy w wyborach do rad w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.

W listopadowych wyborach wybierzemy w powiecie lubaczowskim czterech burmistrzów (Cieszanowa, Lubaczowa, Narola i Oleszyc) i czterech wójtów (Horyńca-Zdroju, gminy Lubaczów, Starego Dzikowa i Wielkich Oczu). Kandydaci muszą spełniać szereg warunków m.in. najpóźniej w dniu głosowania muszą mieć ukończone 25 lat. Prawo startowania w tych wyborach mają tylko obywatele polscy wpisani do stałego rejestru wyborców na terenie jednej z gmin na obszarze Polski (w rejestrze wyborców znajdują się osoby zameldowane na danym terenie i te, które udokumentowały swój pobyt na terenie danej gminy). Ponadto każdy kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

Każdy komitet może zgłosić w danej gminie tylko jednego kandydata. Także kandydat na wójta (burmistrza czy prezydenta) może startować na tę funkcję tylko w jednej gminie. Prawo nie zakazuje natomiast kandydatowi na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jednoczesnego startu na radnego w tej samej lub innej gminie (powiecie, województwie). Taka możliwość jest wykorzystywana przez niektórych kandydatów na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) chcących swoim nazwiskiem przyciągnąć wyborców do głosowania na listę w wyborach gminnych (powiatowych, wojewódzkich). Jeśli kandydat wygra wybory na wójta i zdobędzie także mandat radnego, wówczas mandat radnego wygasa automatycznie.

Jeśli do piątku do północy w gminie nie zostanie zgłoszony żaden kandydat lub tylko jeden kandydat, gminna komisja przez rozwieszenie obwieszczeń wzywa do dodatkowych zgłoszeń. Termin zgłaszania kandydatów zostaje wówczas przedłużony o pięć dni. Jeśli mimo to żaden kandydat nie zostanie zgłoszony, wójta w tajnym głosowaniu wybiera rada gminy.

W przypadku, gdy zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wybory się odbywają, ale na nieco innych zasadach. Jak podkreślił Lorentz, wyborcy dostają kartę do głosowania, na której głosują za lub przeciw danemu kandydatowi. „Przypomina to nieco głosowanie w referendum” – dodał. Aby zostać wybranym kandydat musi zdobyć ponad połowę głosów „za”.

Wybory wójtów, burmistrzów, prezydentów miast odbędą się 16 listopada. Druga tura wyborów odbędzie się dwa tygodnie później – 30 listopada – w gminach, w których w pierwszej turze żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów. Przechodzi do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem, a wygrywa ten, który zdobędzie więcej głosów.

elubaczow.com, pkw.gov.pl, PAP


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here