Manewry wojsk NATO niebawem niedaleko Lubaczowa

22
fot. Archiwum
fot. Archiwum

W połowie września wojska amerykańskie i ich sojusznicy z Sojuszu Północnoatlantyckiego wezmą udział w manewrach w okolicach Jaworowa na Ukrainie. To około 30 km w linii prostej od Lubaczowa.

Jak informuje Reuters, ćwiczenia pod nazwą „Szybki trójząb” to pierwsze takie przedsięwzięcie od czasu rozpoczęcia przez Rosję ataku na Ukrainę. Rzecznik sił amerykańskich w Europie generał Gregory Hicks powiedział, że manewry, które odbędą się w Jaworowie przy granicy z Polską, to dowód wsparcia udzielanego przez państwa NATO krajom, które nie są członkami Sojuszu. W ćwiczeniach ma wziąć udział około 200 amerykańskich żołnierzy, a także 1100 z Ukrainy, Polski oraz Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Gruzji, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Rumunii i Hiszpanii.

Tymczasem ukraiński rząd zatwierdził program współpracy z NATO na ten rok. Był on zmieniany od wiosny w związku z upadkiem reżimu Wiktora Janukowycza i zmianą sytuacji geopolitycznej, w jakiej znalazła się Ukraina. Komunikat służby prasowej rządu mówi o opracowaniu nowych dodatkowych mechanizmów mających na celu zacieśnienie kontaktów Sojuszu z Kijowem. Oczekuje się, że Ukraina będzie jedynym krajem – partnerem, z którym na rozpoczynającym się jutro szczycie NATO zostanie zorganizowane spotkanie na najwyższym szczeblu w formacie 28+1 – czytamy w komunikacie.

Władzom zależy, aby Ukraina, jak najszybciej otrzymała status sojusznika NATO.

elubaczow.com, IAR, polskieradio.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

22 komentarze

  1. to bedzie ciekawie, ja juz dzis slyszalem jak bylem na grzybach niedaleko Gorajca, wiatr sprawil to iz huk artylerii niosl sie az tutaj. To bedzie sie dzialo. Moze jakies F 16 beda nad nami latac
    PS. Jeszcze jedna kwestia-czy rzady Janukowycza to byl rezim? z tego co wiem byl wybrany w wyborach jak dzis Poroszenko, natomiast konflikt wybuchl po niepodpisaniu umowy z UE. Ale chyba nie byl to rezim jak Asada np. To tak tylko dodaje.

  2. W dzisiejszych czasach to nawet z tym rzucaniem beretem bym uważał…
    Russia Today podała dziś rano: „Grupa ukraińskich faszystów podstępnie zaatakowała spokojnie pracujący w polu traktor Donieckiej Republiki Ludowej. Traktor odpowiedział celną salwą z wyrzutni rakietowych i wspierając się ostrzałem z broni maszynowej odleciał w kierunku Moskwy. Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej ostrzega ukraińskich faszystów, że jeśli incydent się powtórzy, na pola zostaną wysłane kombajny.”

  3. Jaworowski Poligon
    Lwowskie Centrum Nauki Przykarpackiego Okręgu Wojskowego – do utworzenia Jaworowskiego Parku Narodowego zajmował przestrzeń 42 tys. Ha lub 27% terytorium powiatu jaworowskiego. Nowo utworzony Jaworowski Park Narodowy przejął 7 tys. Ha od poligonu. Aktualnie do celów ćwiczebnych i taktycznych wykorzystuje się 29,7 tys. Ha, 18 tys. Ha zarasta las, 1 tys. Ha jest objęte uprawami rolnymi dla potrzeb wojska.

    Historia powstania poligonu jest smutna i tragiczna. Początek sięga roku 1939, ale pierwszymi dokumentami sankcjonującymi powstanie tego tworu były:

    Uchwała RKN nr 41/IE z 13.02.1940r. SRCR potwierdzona uchwałą RNK nr 605/EE z 30.12.1940r. oraz nr 0042 z 26.06.1945r. oraz uchwała Rady Ministrów SRSR nr 5833/RE z 14.02.1953r. i Rady Ministrów URSR nr 1431-0080/RE z 12.12.1953r. Odnośnie wydzielenia Ziemi Janowskiej KEY na terytorium rejonu.

    Odpowiednio do tych dokumentów od 1940r. Rozpoczęła się przymusowa deportacja ludności, która została ukończona w końcu lat 40-tych, w wyniku której tysiące osób zostało przesiedlonych na teren Besarabii. Największe wysiedlone wioski to Wielka i Mała Wiszenka, Chotyniec, Biłe, Szczyrec, Kurniki, Trostjaniec. Częściowo wysiedlono: Werblany, Niemirów, Wereszczycę, Starycz. Razem wysiedlono ok. 150 tys. mieszkańców, zrównano z ziemią 128 wsi i przysiółków, zniszczono 40 tys. ha ziemi. Spalono 300 tys. budynków, zburzono 20 tys. pomników i figur, 12 cerkwi, 2 kościoły, 14 cmentarzy, zniszczono 150 tys. archiwalnych dokumentów deportowanej ludności.

    Do dnia dzisiejszego symbolem niniejszego ducha pozostają resztki cerkwi pw. Św. Michała, która stała w wiosce Wiszenka Wielka od 1927 roku na miejscu wcześniej pobudowanej i zniszczonej świątyni drewnianej. W uroczystości poświęcenia tej cerkwi brał udział metropolita lwowski Andriej Szeptycki. Proboszczem cerkwi był Omelian Radzikiewicz.

    Już w 1940 cerkiew była w mieście, a od 1953, kiedy zaczęły się pierwsze wojskowe ćwiczenia z zastosowaniem awiacji, artylerii i wojsk zmechanizowanych w mury budynku poleciały pierwsze bomby i pociski. Z czasem wokół ruin na wzgórzach ustawiono zbite z desek makiety cerkwi z krzyżami które służyły do prowadzenia precyzyjnych strzelań, bombardowań i operacji taktycznych.. Tego wszystkiego zaprzestano z chwila odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Jaworowski Wojskowy Poligon jest największym placem ćwiczeń w Europie. Od 1995 roku odbywają się tutaj międzynarodowe ćwiczenia taktyczne pod nazwą „Tarcza Pokoju” w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju”. W 1998 w ćwiczeniach brały udział armie z 18 państw, a w 2000 roku około 16000 żołnierzy z 26 państw świata. Aktualnie ćwiczenia armii ukraińskiej odbywają się 2 razy w roku. Ostatnio ochroną objęto cmentarze, które zostały ogrodzone, zaprzestano niszczenia cerkwi Św. Mikołaja przy której archeolodzy ze Lwowa odkryli ślady pochówku z XVII wieku.
    Gdy nie ma ćwiczeń teren poligonu można zwiedzać a nawet z niego korzystać.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here