Tegoroczna Noc Muzeum w Lubaczowie – relacja

2

W sobotnią noc Muzeum Kresów w Lubaczowie zapraszało w swoje progi. Zwiedzający mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe. Odbył się także koncert „Piła i Harfa” duetu w składzie Anna Bojar i Emilia Raiter z Warszawy. Dodatkowo na kobzie przygrywał lubaczowianin – Piotr Szutka, pasjonat dawnych instrumentów.

– Organizując od kilku lat związane z tym świętem wydarzenia w muzeum podejmowaliśmy wiele tematów dotyczących europejskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego od archeologii do sztuki współczesnej. Wszystkie te imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających, co zachęca nas do kontynuowania i organizacji tych wydarzeń po raz kolejny. Jednak to dzisiejsze święto jest wyjątkowe, gdyż dotyczy niezwykłej rocznicy – 800 lat Lubaczowa, od pojawienia się po raz pierwszy w źródłach pisanych nazwy Lubaczów – mówił podczas otwarcia Nocy Muzeów Stanisław Piotr Makara – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Specjalnie na Noc Muzeów w Lubaczowie przygotowano trzy wystawy czasowe poświęcone dziejom naszego miasta. Zwiedzający mogli obejrzeć ekspozycje obejmujące najstarsze dokumentacje i zabytki, sięgające IX w., aż po te z końca XX w. i czasów współczesnych. Na wystawie pt. „800 lat Lubaczowa” w Galerii Oficyna znalazły się takie perełki jak: pieczęć wielka koronna Augusta III, butelki z browaru lubaczowskiego z pocz. XX w., ogłoszenie władz Generalnego Gubernatora z 1942 r. dotyczącego zakazu udzielania Żydom pomocy czy też wyprodukowany prawdopodobnie w lubaczowskim zakładzie dzwonek do roweru.

Ponadto w głównym gmachu muzeum można było zapoznać się z pracami artystycznymi Stanisława Dębickiego – polskiego malarza i ilustratora książek, który urodził się w naszym mieście w 1866 r. Tworzył on m.in. w stylu secesji. Malował niewiele, poświęcając się głównie pracy pedagogicznej. Studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, uczył się w Wiedniu i Paryżu. Po powrocie z Francji zamieszkał we Lwowie, gdzie bardzo szybko stał się jednym z czołowych przedstawicieli środowiska artystycznego tego miasta. Tworzył w różnych kierunkach i technikach malarskich. Najbardziej znane są jego obrazy na płótnie, na których z lekkością malował sceny kawiarniane, balowe czy rodzajowe z życia huculskiej wsi.

Natomiast w głównym gmachu muzeum można było także obejrzeć wystawę malarza i pedagoga urodzonego w Lubaczowie w 1926 r. Mariana Kopfa. Wpływ na jego malarstwo miały lata wojny, które w większości spędził w Lubaczowie. Swoje wspomnienia i odczucia z tych czasów upamiętniał w obrazach i często opatrywał tekstem opisującym dane wydarzenie.

Podczas jedenastej Europejskiej Nocy Muzeów Stanisław Piotr Makara – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Maria Magoń – Burmistrz Miasta Lubaczowa oraz dr Zygmunt Kubrak – dyrektor senior Muzeum Kresów w Lubaczowie uroczyście otworzyli budynek wozowni z zespołu plebańskiego w Starym Dzikowie. W ubiegłym roku, dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytów obiekt został przewieziony i ustawiony w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów.

Lubaczowski kompleks zabytków poszerzył się o kolejny obiekt – kapliczkę z miejscowości Hurcze, z końca XIX w. pw. Matki Boskiej Niepokalanej. Jest to element budowanego skansenu, który będzie składał się z około 30 obiektów. Podczas Nocy Muzeów kapliczkę poświęcił ks. Andrzej Stopyra.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here