Uczcili 70 rocznicę spalenia wsi i mordu na mieszkańcach Wólki Krowickiej

8

W ostatnią niedzielę kwietnia (27.04) odbyły się uroczystości z okazji 70-tej rocznicy spalenia wsi i mordu na mieszkańcach Wólki Krowickiej przez nacjonalistów ukraińskich. W miejscowym kościele pw. Matki Kościoła odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ofiar stalinowskiego i hitlerowskiego totalitaryzmu, koncelebrowana przez ks. Pawła Kubiszyna, ks. Mariusza Kota, oraz ks. kapelana Sławomira Szewczaka. Po skończonej liturgii, młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Prof. Franciszka Misztala w Lisich Jamach przedstawiła montaż słowno-muzyczny nawiązujący do pamiętnych, tragicznych wydarzeń z 1944 roku, które szczególnie wpisały się historię Wólki Krowickiej.

 

W swym wystąpieniu wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel odniósł się do historii okresu wojny i okupacji w szerszym aspekcie cytując słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1979 r. w Oświęcimiu, jak również wspomniał o miejscach pamięci narodowej tego okresu znajdujących się na terenie gminy i powiatu lubaczowskiego: jak las w Niwkach koło Lubaczowa, Basznia Górna -Podlesie, Załuże, Wólka Żmijowska, Żmijowiska, Rudka, czy „Pole Plebańskie” pod Dachnowem, gdzie zamordowano setki osób narodowości żydowskiej. Szczególne słowa uznania zostały skierowane do mieszkańców Wólki Krowickiej, którzy z pietyzmem kultywują pamięć o ofiarach wojny(swoich mieszkańców), a nazwiska ich wyryte są na jednej z tablic znajdującej się w przedsionku świątyni.

Uroczystość ta była także okazją do wręczenia Krzyży Czynu Zbrojnego, Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP, dla Gimnazjum Publicznego im prof. Franciszka Misztala w Lisich Jamach, księdza prałata Józefa Kornagi, ks. Mariusza Kota, oraz radnej Rady Gminy i przewodniczącej KGW w Wólce Krowickiej – Zofii Huk. Wyżej wymienieni wraz z dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach Leszkiem Kornagą otrzymali podziękowania okolicznościowe za szczególny wkład w stałe upamiętnianie bolesnych wydarzeń z okresu II Wojny Światowej. Aktów wręczenia odznaczeń oraz listów dokonali mjr w stanie spoczynku Ludwik Cybulak, wicestarosta lubaczowski Krzysztof Szpyt oraz wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Bardzo przejmującym momentem uroczystości był apel poległych w wykonaniu jednostki strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie pod dowództwem insp. ZS Tomasza Kantora, który zakończony został „Ciszą”. Następnie licznie zgromadzone delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy tablicach pamiątkowych. Przygotowująca oprawę muzyczną uroczystości – Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tryńczy na zakończenie wykonała koncert pieśni patriotycznych.

GOK Lubaczów, lubaczow.com.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

8 komentarze

  1. Tablica chyba jest,co widać na zdjęciu. Niestety,są również pomniki gloryfikujące morderców np. w Werchracie, na Monastyrze, w Radrużu. Nie ma komu usunąć. Bo nie wolno, bo pomagamy Ukrainie. Język jak z Gazety Wyborczej. Przykro, że takie pomniki stoją na ziemi, na której zginęło tyle naszych rodaków….

  2. Samoobrona pod dowództwem Andrzeja Huka a pomagali mu trzej bracia Władysław i jeżeli dobrze pamiętam Wawrzyniec i Jan. O innych którzy bronili nie wiem bo nikt nie wspomina.Niestety nikogo z tych braci nie ma już na świecie a jako ostatni zmarł Władysław.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here