W czwartek na lubaczowskim Rynku Wielkanocny Jarmark Kresowego Jadła

0
fot. T. Michalski, arch.
fot. T. Michalski, arch.

W Wielki Czwartek (17.04.) od godz. 10:00 na Rynku w Lubaczowie trwać będzie Wielkanocny Kiermasz Kresowego Jadła. Tradycyjne potrawy przygotują gospodynie zrzeszone w Stowarzyszeniu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubaczów.

Po Wielkanocnym Jarmarku Rękodzieła przyszedł czas na Wielkanocny Kiermasz Kresowego Jadła. Podobnie, jak rok temu będzie można na nim znaleźć przysmaki świąteczne, głównie ciasta: babki, serniki czy mazurki. Wszystkie potrawy są przyrządzone według staropolskich przepisów i wpisują się w tradycję świąteczną.

Podczas Wielkanocnego Śniadania na stołach pojawiają się różne produkty, w zależności od preferencji domowników. Jednak, by tradycji stało się zadość nie powinno na nim zabraknąć jajek i to w przeróżnej postaci, nawet faszerowanych, które są symbolem nowego życia. Ważny jest również chleb – znak Chrystusa, dlatego dobrze, gdy jest on pieczony przez gospodynie, ze składników dobrej jakości. Na stole pojawiają się wędliny i kiełbasa, które oznaczają dobrobyt oraz zdrowie i płodność, podobnie jak pasztety, przygotowywane wiele dni przed Wielkanocą, głównie z dziczyzny lub drobiu, podawane z popularnym dodatkiem do pasztetów i mięs – żurawiną. Mięso jest oznaką końca postu, podobnie jak staropolski zwyczaj wielkanocny pn. „wieszanie śledzia”. Rybę przybijano do drzewa i tym samym karano ją za to, że na stole przez 6 niedziel Wielkiego Postu nie pojawiały się wędliny i kiełbasa. Chrzan to znak pokonania goryczy męki Zbawiciela. Jest również symbolem sił i zdrowia. Znakiem przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami jest ser. Jeśli chodzi o przyprawy to najważniejszymi są sól i pieprz – symbole nieśmiertelności. Do koszyczka wielkanocnego wkładamy również babkę, która oznacza doskonałość. Tradycyjne świąteczne ciasta to również mazurek i sernik. Domowe wypieki symbolizują zaradność i dobrobyt. Niektórzy podczas Wielkanocnego Śniadania spożywają żurek z białą kiełbasą, jednak dawniej w niektórych regionach organizowano tzw. pogrzeb żuru, który polegał na wylewaniu go na ziemię, ponieważ przez okres postu ten rodzaj zupy dominował podczas obiadów.

Współczesne panie domu, często pracujące zawodowo nie mają czasu na przygotowanie tylu tradycyjnych potraw. Zachęcamy więc do skorzystania z oferty Kół Gospodyń Wiejskich, by na każdym wielkanocnym stole królowały wyśmienite smakołyki.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here