II Roztoczański Rajd Rowerowy szlakiem Green Velo po „Roztoczu lubaczowskim”

Burmistrz Zadworny: Małe szkoły do likwidacji lub przekształcenia

 · 24 stycznia 2012 o 13:19 · 315 komentarzy · czas czytania: 2 minutes

fot. nowylubliniec.pl

Małe szkoły na terenie gminy Cieszanów powinny być przekształcone w placówki niepubliczne lub zlikwidowane – mówi burmistrz Zdzisław Zadworny w wywiadzie dla Telewizji Lubaczów.

Temat utrzymania, przekształceń, a szczególnie likwidacji małych, wiejskich szkół budzi zazwyczaj spore emocje wśród mieszkańców. Podobnie jest w gminie Cieszanów, której burmistrz rozpoczął debatę na temat przyszłości większości szkół. Jak mówi Zdzisław Zadworny koszty utrzymania małych szkół są bardzo wysokie, a jednym z wyjść jest przekształcenie ich w placówki społeczne prowadzone przez spółkę prawa cywilnego. Jeżeli przekształcenie nie dojdzie do skutku, to małym szkołom grozi likwidacja, a uczniowie z całej gminy uczyliby się w cieszanowskim Zespole Szkół.

Obecnie na terenie gminy znajduje się trzy szkoły podstawowe wchodzące w skład zespołów szkół publicznych w Cieszanowie, Dachnowie i Nowym Lublińcu. W gminie funkcjonują także trzy małe szkoły filialne w Kowalówce, Niemstowie i Nowym Siole. Przekształcenie szkół w placówki niepubliczne ma być sposobem na budżetowe oszczędności i „zatrzymanie” najmłodszych dzieci jak najbliżej domu. Przekształcenie według burmistrza Zadwornego ma spowodować także min. większe zaangażowanie rodziców w życie szkoły oraz wydłużenie czasu pracy nauczycieli według regulacji w określonych w kodeksie pracy, a nie Karcie nauczyciela. Cały wywiad z burmistrzem Zdzisławem Zadwornym na stronie Telewizji Lubaczów.

Zaskoczenia pomysłami burmistrza nie kryje część mieszkańców gminy. O ile są oni w stanie zrozumieć powody przekształcenia małych szkół filialnych, to rozmach i plany w stosunku do placówek w Nowym Lublińcu i Dachnowie są dla nich ogromnym zaskoczeniem.  Niezadowolenia nie kryją także sami nauczyciele. Wydaje się jednak, że to dopiero początek „oświatowej” batalii w gminie Cieszanów…

Od nowego roku szkolnego w powiecie lubaczowskim działa już niepubliczna placówka oświatowa. Społeczną Szkołę Podstawową w Załużu prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Gminy Lubaczów.

-------
Podobne wpisy:
Instal-Bud Cieszanów – nowy sklep z materiałami budowlanymi i hydraulicznymi
Zakończono pierwszy etap budowy elektrowni fotowoltaicznej w Cieszanowie – zobacz zdjęcia
Absolwenci szkoły w Dachnowie przygotowują się do jubileuszowego zjazdu

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (315)
CAR 23.04.2012 ~ 21:47:16
IP: 83.31.**.*

A co tam jakieś ustawy czy paragrafy. Przyszły szef nauczycieli to pobierał nauki
nie byle gdzie a i w zarządzaniu ludźmi ma ogromne doświadczenie, przecież
widać jak teraz sobie radzi ZUK, ZOG itp. NAUCZYCIELE GRATULACJE!
Teraz będziecie mieli super. Chyba zostanę nauczycielem.

Dachnow 24.04.2012 ~ 14:43:31
IP: 83.31.**.***

Jak po spotkaniu sobotnim w szkole bo slyszalem ze byla jakas akcja

Dachnow 24.04.2012 ~ 16:10:44
IP: 83.31.**.***

Chcialabym sie dowiedziec czy spolka pod ktora maja podlegac szkoly „po reformie burmistrza” jest ta spolka ktora ma komornika na koncie ? Jezeli tak to gratuluje pomyslu dorobienia sie na podupadakacym szkolnictwie

ZDZICH 24.04.2012 ~ 17:58:32
IP: 2.150.**.***

po całym podziale szkoły proponuję jak zwykle zrobić jakiś festyn wraz z władzami powiatu itd.. i oczywiście biskup musi być też :-)

Dachnów City 24.04.2012 ~ 21:51:55
IP: 95.49.***.**

Dlaczego jesteście tak nieprzychylnie nastawieni do wspaniałego włodarza, który próbuje wszystkich swoimi pomysłami zarazić. Frekwencja rodziców na zebraniu w Dachnowie była zarębista, przyszło 15 osób, które jeszcze raz chciały wysłuchać tego, który wszystko wie najlepiej co drugiemu człowiekowi – temu małemu i temu dużemu do życia i szczęścia potrzeba. Przecież to taki dobry i przebiegły nauczyciel życia, który za dobre wynagradza a za złe karze. Oczywiście chodzi o dobre to te które jest w jego mniemaniu i jego pomysłu. Szkoda, że wielu ludzi ma nie najlepsze doświadczenia z tej partnerskiej współpracy. Jeden rodzic próbował się czegoś konkretnego dowiedzieć ale tłumaczenie burmistrza było pożal się Boże.

Z Dachnowa 25.04.2012 ~ 13:07:26
IP: 95.49.***.**

Przeczytalem wiele wpisow na tym forum i wiem jedno ze pisaniem tutaj nic nie zmienimy. Na dzien dzisiejszy nie interesuje mnie referendum w sprawie odwolania „naszej wspanialej wladzy” o tym pomysli sie potem. Na dzien dzisiejszy zajmijmy sie szkola i dobrem naszych dzieci. Powiedzcie mi dlaczego mieszkancy Cieszanowa nie przychodza na te debilne spotkanie z burmistrzem, a ludzie w Dachnowie „leca” na te spotkania jak cmy do swiatla? Burmistrz przedstawia wam wysokie zarobki nauczycielimtylko po to by wam zrobic wode z mozgu- dlaczego wam nie przedstawi swoich zarobkow ktore sa kilkakrotnie wyzsze od nauczycieli. Ludzie zacznijcie myslec to wszystko nie jest robione dla dobra dzieci tylko z mysla jak zarobic jak najwiecej (poki sie da) na ludzkiej krzywdzie i naiwnosci !!!

Car 31.05.2012 ~ 22:02:51
IP: 95.49.***.***

Wręczanie wypowiedzeń pracownikom szkół rozpoczęte!

Bazyl 01.06.2012 ~ 09:47:19
IP: 83.31.**.**

lol – to znaczy że zwalniają się etaty czy nauczyciele tracą pracę bo szkoły likwidowane?

plastuś 03.06.2012 ~ 12:56:08
IP: 88.199.***.**

zacierać ręce z radości – tak, będzie moc wolnych etatów- pomykaj z podankiem
żeby ci nikt nie ubiegł

car 04.06.2012 ~ 21:43:07
IP: 83.31.***.***

Etaty się zwolnią ale nie zapełnią bo ktoś musi iść do domu.Chyba nie zostanę
nauczycielem.

nauczyciel 09.06.2012 ~ 08:53:27
IP: 88.199.***.**

ależ dlaczego? Nauczyciel to taki „fajny” sport ekstremalny -nigdy nie wiesz co cię czeka za najbliższym zakrętem -z każdej strony ktoś koło ciebie majstruje.Musisz mieć oczy szeroko otwarte . Nie lubisz adrenaliny? Co z ciebie za facet carze? I wszyscy ci zazdroszczą !!! To jest to – spróbuj > Dodatkowy plus – zestresowani odpowiednio długo żyją krócej – odpada więc jeszcze jeden problem – EMERYTURA- po prostu …….!!!

miłorząb 09.06.2012 ~ 09:27:21
IP: 83.31.**.**

niektórzy wspaniali ludzie mają z tego frajdę.podstępny misjonarz od siedmiu boleści. no ale kłania się przysłowie ,, nosił wilk razy kilka…

Bazyl 09.06.2012 ~ 11:47:02
IP: 95.49.***.**

oj tam zaraz złośliwość-podanka nie będę zanosił bo pracuję i jest mi dobrze-ale skoro mogłyby się zwolnić etaty to dlaczego ktoś o tym nie mógłby wiedzieć? tyle ludzi szuka pracy więc zamiast siedzieć cicho można by było wskazać komuś ewentualną możliwość pracy….

bolek 16.10.2012 ~ 07:30:06
IP: 83.31.**.***

no i po zawodach

Anonim 16.10.2012 ~ 10:23:34
IP: 89.167.**.**

cos chyba mu nie wyszło

Zostaw komentarzvideo

BS Lubaczów: Zwycięzcy loterii AutoLokata 8 odebrali nagrody

Roztoczański Rajd Rowerowy coraz bliżej

72. rocznica pacyfikacji wsi Rudka – zobacz film z rekonstrukcji

Flying Bag Jam 2016 – zobacz spot z zawodów footbagu w Lubaczowie

„Zrozum, zbadaj, zaprogramuj…” – zobacz spot promujący Zespół Szkół w Lubaczowie

Fakt: Najpiękniejsze motocykle świata. Powstają w Polsce

fotorelacje

Piłka nożna: Pogoń-Sokół Lubaczów gromi wicelidera

Tłumy na procesji Bożego Ciała w Lubaczowie – zobacz zdjęcia

Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Wielkich Oczach

Europejska Noc Muzeów w Lubaczowie – zdjęcia

Piłka nożna: Pogoń-Sokół Lubaczów na remis z Motorem Grochowce – zdjęcia

Przegląd Pieśni Maryjnej w Łukawcu – relacja i zdjęcia

partnerzy