ANDRZEJKI W REZYDENCJI POD ORŁAMI - SOBOTA 28 LISTOPADA

Burmistrz Zadworny: Małe szkoły do likwidacji lub przekształcenia

 · 24 stycznia 2012 o 13:19 · 315 komentarzy · czas czytania: 2 minutes

fot. nowylubliniec.pl

Małe szkoły na terenie gminy Cieszanów powinny być przekształcone w placówki niepubliczne lub zlikwidowane – mówi burmistrz Zdzisław Zadworny w wywiadzie dla Telewizji Lubaczów.

Temat utrzymania, przekształceń, a szczególnie likwidacji małych, wiejskich szkół budzi zazwyczaj spore emocje wśród mieszkańców. Podobnie jest w gminie Cieszanów, której burmistrz rozpoczął debatę na temat przyszłości większości szkół. Jak mówi Zdzisław Zadworny koszty utrzymania małych szkół są bardzo wysokie, a jednym z wyjść jest przekształcenie ich w placówki społeczne prowadzone przez spółkę prawa cywilnego. Jeżeli przekształcenie nie dojdzie do skutku, to małym szkołom grozi likwidacja, a uczniowie z całej gminy uczyliby się w cieszanowskim Zespole Szkół.

Obecnie na terenie gminy znajduje się trzy szkoły podstawowe wchodzące w skład zespołów szkół publicznych w Cieszanowie, Dachnowie i Nowym Lublińcu. W gminie funkcjonują także trzy małe szkoły filialne w Kowalówce, Niemstowie i Nowym Siole. Przekształcenie szkół w placówki niepubliczne ma być sposobem na budżetowe oszczędności i „zatrzymanie” najmłodszych dzieci jak najbliżej domu. Przekształcenie według burmistrza Zadwornego ma spowodować także min. większe zaangażowanie rodziców w życie szkoły oraz wydłużenie czasu pracy nauczycieli według regulacji w określonych w kodeksie pracy, a nie Karcie nauczyciela. Cały wywiad z burmistrzem Zdzisławem Zadwornym na stronie Telewizji Lubaczów.

Zaskoczenia pomysłami burmistrza nie kryje część mieszkańców gminy. O ile są oni w stanie zrozumieć powody przekształcenia małych szkół filialnych, to rozmach i plany w stosunku do placówek w Nowym Lublińcu i Dachnowie są dla nich ogromnym zaskoczeniem.  Niezadowolenia nie kryją także sami nauczyciele. Wydaje się jednak, że to dopiero początek „oświatowej” batalii w gminie Cieszanów…

Od nowego roku szkolnego w powiecie lubaczowskim działa już niepubliczna placówka oświatowa. Społeczną Szkołę Podstawową w Załużu prowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Gminy Lubaczów.

-------
Podobne wpisy:
Zakończono pierwszy etap budowy elektrowni fotowoltaicznej w Cieszanowie – zobacz zdjęcia
Absolwenci szkoły w Dachnowie przygotowują się do jubileuszowego zjazdu
Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Kowalówce

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (315)
bebe 24.01.2012 ~ 13:44:41
IP: 77.255.***.**

„Zaskoczenia pomysłami burmistrza nie kryje część mieszkańców gminy.” – Nie rozśmieszajcie nas, wiadomo o kogo chodzi i kto tym steruje.

tuna 24.01.2012 ~ 13:45:03
IP: 62.93.**.**

Niestety, w tych całych reformach nie stracą najwięcej dzieci tylko nauczyciele, którym poobcinają na poborach i to właśnie na nich się to odbije.

Jedyne co my możemy w tym przypadku zrobić, to przyczynić się do zwiększenia przyrostu naturalnego.

ZSLub 24.01.2012 ~ 13:50:27
IP: 94.40.**.*

Te plany, to wynik zadłużenia i kiepskiej sytuacji budżetowej naszej gminy. Szkoła w Załużu to chyba jedyna w gminie Lubaczów funkcjonująca jako społeczna. Młodów, Basznia Dolna, Lisie Jamy, Krowica – to chyba nadal publiczne placówki?

e.we 24.01.2012 ~ 14:14:37
IP: 88.199.***.**

małe szkółki zostaną zlikwidowane, (aby małe dzieci „zatrzymać” jak najbliżej domu) ok, ale do tego ma się odbyć przekształcenie szkół w Cieszanowie w niepubliczne… super w tym roku za darmochę bo jakoś ludzi muszą na to nabrać, ale przyjdzie następny burmistrz i powie jasno, że za szkoły niepubliczne się płaci… jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze… Burmistrz tłumaczy się niską subwencją, a prawdopodobnie chodzi o zadłużenie gminy przez wszystkie organizowane balangi dla budżetówki!!! Ludzie otwórzcie oczy, cieszanów to jedna z gmin gdzie płaci się najwyższe podatki, do tego takie cyrki odstawiają… Pracy nie ma wcale, jeszcze szkoły zamieńcie na niepubliczne, małe zlikwidujcie, to ludzie całkiem się stąd wysiedlą…

Mieszkaniec 24.01.2012 ~ 14:17:37
IP: 94.40.**.*

Nie rozumię „ultimatum” burmistrza! Albo przekształcamy, albo zlikwidujemy i wszyscy do ZS Cieszanów? Nie można np. przekształcić małych filialnych, a Dachnów i Lubilniec zostawić w dotychczasowej formie?

rodzic 24.01.2012 ~ 16:31:44
IP: 94.40.**.*

Tylko od rodziców zależy czy poślą dziecko do szkoły niepublicznej. Nie składając deklaracji zapisania dziecka do nowej szkoły Burmistrz ma ustawowy obowiązek zapewnienia dziecku kształcenia w ramach szkoły publicznej. Nawet gdyby miało chodzić do niej jedno dziecko w gminie. Rozwiązanie sytuacji jest wiec proste nie zapisujemy dzieci do szkoły niepublicznej, tym bardziej że w ustawie o oświacie jest zapis że szkoła publiczna jest szkołą bezpłatną, przy pozostałych nie ma tego wymogu.

world so cold 24.01.2012 ~ 16:53:54
IP: 88.199.***.**

DZIEEEKI ZA KASOWANIE KOMENTARZY :D JESTEŚCIE SUPCIO :p

Redakcja 24.01.2012 ~ 17:02:18
IP: 195.116.**.**

Pisz bez wulgaryzmow i obrazania, to nie będziesz miał/a za co dziękować.

world so cold 24.01.2012 ~ 17:04:01
IP: 88.199.***.**

Obrażania? Dobre sobie :)
Ale okej nie od dziś wiadomo, że na tym portalu nie uznaje się czegoś, co nie jest zgodne z życzeniem tego czy tamtego :)

Odp 24.01.2012 ~ 17:11:41
IP: 88.199.***.**

world so cold zastanów się co piszesz jakby główną przyczyną likwidacji małych szkółek nie był brak środków to po co by było je likwidować i dziwnym trafem problem likwidacji małych szkół nie dotyczy tylko gminy Cieszanów ale całej Polski. Subwencja na szkoły z budzetu wylicznaa jest na ucznia a Państwa nie interesuje czy chodzi on do szkoły z gdzie uczy się 10 uczniów czy 100. Więc rachunek matematyczny jest prosty. Więcej uczniów w szkole mniejszy koszt jednostkowy. A co dodatku wiejskiego (10% bodajże zasadniczych poborów) to za jest go płacić nauczycielom, za to że uczą w wiejskiej szkole , a czym się różni nauka, praca na wsi od miasta dziś, chory system, oparty na na dziwnym założeniach które sprawdzały się 25 lat temu, kiedy może brakowało chętnych aby uczyć na wsiach. Głównym złem polskich szkół jest chora karta nauczyciela i to jest problem.

Monika 24.01.2012 ~ 17:14:36
IP: 83.238.***.***

@world so cold, nawet jeżeli tak jest to po jaką cholerę tutaj zaglądasz skoro nie odpowiadają Ci panujące tu warunki? To jest blog/portal prywatny, o czym przeczytać można na samym dole strony.

Pozdrawiam

zadowolona 24.01.2012 ~ 18:07:30
IP: 195.116.**.*

Szkoła niepubliczna to nic strasznego.Wystarczy że mądre osoby będą nią kierowały,najlepiej jeżeli zaangażują się rodzice.Jest to też dobry sposób na odmłodzenie kadry ./Najwyższy czas ustąpić miejsca młodym nauczycielom którym nie zależy na dodatku wiejskim czy trzynastce./Popieram wypowiedz Odp.
Jeżeli ktoś z rodziców ma wątpliwości to proszę wybrać się do Walawy,Hrubieszowa,Zamościa ,Załuża i porozmawiać z rodzicami dzieci uczących się w takiej szkole a przekonacie się że jest to dobre rozwiązanie wielu problemów, nie tylko finansowych .A taką placówkę krytykują tylko nauczyciele zatrudnieni w publicznych placówkach których obowiązuje karta .

Grzegorz 24.01.2012 ~ 19:08:23
IP: 94.40.**.*

Ludzie co tu piszecie to prawda i gówno prawda. A zatem dwie. Modne stało się napuszczanie jedni na drugich tu władza na nauczycieli. Niestety w gminie też są nagrody, premie, trzynastki. niestety w 99% firm w powiecie są to wyrazy które można znaleźć w słownikach i to niestety wyrazów obcych. A tu wychodzi że tylko uwali się nauczycieli którzy zarabiając pieniądze wydają je w naszej gminie i powiecie to od razu sytuacja finansowa gminy będzie świetlana. Coś się komuś pogwizdało i tak pooplata. Ale co tam będą nowe etaty dla „swoich”. A który nauczyciel nowy za 1 tyś. złoty miesięcznie, zrobi kursy, wykształci się, wybuduje bez pomocy rodziny mieszkanko, Będzie godnie żył. Jak widać Pan Burmistrz wie że się to da. Następnie urząd skarbowy przyglądać się będzie jak za tysiaka będzie wzrastał popyt i dobrobyt gminy.

ola 24.01.2012 ~ 19:57:04
IP: 178.43.**.***

ja zastanawiam się jakie będą efekty kształcenia, coś mi się wydaje że nauczanie będzie w klasach łączonych co już jest dyskomfortem dla dzieci i nauczyciela, dotychczas małe szkoły w naszym powiecie miały małe efekty na egzaminach, czy to sie zmieni? czy nauczyciele zaczną uczyć innaczej , efektywniej?, jeżeli tak to okey, jeżeli nic się nie zmieni to szkoda przyszłości dzieci, w szkolnictwie powinno się patrzeć przez pryzmat dziecka a nie nauczyciela, nie jestem za likwidacją ale za mądrym przekształceniem, natomiast co do płac nauczycielskich srednia płaca brutto nauczyciela dyplomowanego to ok.4300 , myślę, ze to nie jest mało, dlatego można od nich wymagać więcej, choćby zaangażowania w zajęcia popołudniowe, bezpłatne, pozdrawiam rodziców

rodzic 24.01.2012 ~ 20:02:23
IP: 94.40.**.*

zadowolona pisze „Szkoła niepubliczna to nic strasznego.Wystarczy że mądre osoby będą nią kierowały,najlepiej jeżeli zaangażują się rodzice” – rodzice już wybrali mądre osoby- na radnych i Burmistrza, dając temu drugiemu pracę i godne zarobki. Zarobki lepsze niż osławiona kwota z listu.

Teacher 24.01.2012 ~ 20:09:40
IP: 94.40.**.*

Skąd takie informacje o zarobkach, bo nie sadze by dotyczyły naszego regionu?

piotr.wielki 24.01.2012 ~ 20:15:41
IP: 178.183.***.***

Zgadzam się z przedmówcą, choć niepotrzebnie używa wulgaryzmów. Rząd pana Donalda Tuska specjalizuje się w napuszczaniu jednej grupy zawodowej na drugą (patrz: zamieszanie z lekami, konflikt lekarzy i aptekarzy oraz udział w tym wszystkim pacjentów). To szczególnie perfidne działanie – obiecać nauczycielom podwyżki, nie przekazać subwencji i spowodować zamykanie szkół, bo wszystko przez Kartę…
Dodatek wiejski oczywiście jest anachroniczny i powinien zostać zniesiony (o co będzie podobno zabiegał ZNP), ale nauczyciele nie mogą się go sami zrzec, co podkreśla pan burmistrz w wywiadzie. Na marginesie: gratuluję obiektywizmu prowadzącej. Zarówno w tym, jak i poprzednim programie dotyczącym szkoły w Załużu zabrakło końcowego napisu: Audycja zawierała lokowanie produktu:)
Dziś ok. 17.30 w Radiu Rzeszów interesujące rzeczy na temat oświaty w Cieszanowie mówił prawnik pan Stanisław Kłak. Podobno powtórka dzisiaj o 22.30. Może ktoś by to zarejestrował i wrzucił? Były tu zdaje się takie akcje:)

ola 24.01.2012 ~ 20:19:36
IP: 178.43.**.***

popytaj ile nauczyciele dostali tzw.14, czyli wyrównania do średniej i będziesz wiedział art, chyba 30 z karty nauczyciela, o tych wyrównaniach mówi właśnie burmistrz Cieszanowa, a rację ma w jednym 8 godzin pracy w szkole , i te zarobki wtedy będą prawdziwe i przełożą się na czas i efekty

Reks 24.01.2012 ~ 20:46:33
IP: 94.40.**.*

@piotr.wielki Jakiego ty oczekujesz obiktywizmu od mediów finansowanych z publicznych (samorządowych) pieniędzy? Tu żadna wina Redaktorki, tylko naszych władz. Materiał powstał zapewne na zlecenie burmistrza, on za niego płaci (szkoda ze z naszej kasy!) i on decyduje co się w nim znajdzie! Proste, aczkolwiek niekoniecznie sprawiedliwe.

szczera 24.01.2012 ~ 20:59:10
IP: 80.53.**.***

Aż nie chce mi się wierzyć, że tak różne są tu opinie. Prawda jest że w takim zaścianku nie szanuje się nauczyciela ! Pojedźcie do Zamościa do innych większych miast i zapytajcie za jakie pieniądze pracują. Tylko 10 lat temu w gminie Korczowa ( to samo województwo) nauczyciel miał 20 % dodatku motywacyjnego, zwrot kosztów kształcenia w 50 %, gdzie w Cieszanowie może był 1% i nikt nawet nic nie mówił, bo gmina biedna. Śmiechu warte, aż szkoda poświęcenia waszego, bo tak wam się dziś za to odpłaca ! Żałosne. Żal komuś dodatków to może niech przełoży to na tak zwane premie niczym się to nie różni albo dodatki za pracę w sobotę czy w niedzielę lub tzw. w szkodliwych warunkach. Zapraszam do szkoły tych największych krzykaczy! Dziś to nie te czasy kiedy nauczyciel był szanowany w społeczeństwie dlatego presja psychiczna na przysłowiowym belfrze jest niesamowita i będzie coraz gorzej, bo nie można już tego wytrzymać. Rodzice sami nie radzą sobie z własnymi dziećmi i wymagają cudów od szkoły. I teraz zasadnicze pytanie ! Szkoła niepubliczna ma coś tutaj zmienić ? Nie żartujcie, a gdzie komfort pracy, gdzie warunki aby przygotować się do lekcji na następny dzień, czy tez poprawę zeszytów, zadań … Chcecie lepszej opieki nad dziećmi czy pozbycia się problemu z domu ? Brawo daliście sobie zabrać dużo teraz dajcie sobie odebrać szkołę. Tylko pogratulować i czekać aż zaczniecie wozić dzieci do Lubaczowa. Z czasem jak piszą poprzednicy i tak szkoła niepubliczna będzie płatna. Nie wicie co znaczy zebrać składkę na co kol wiek ! I Wy będziecie płacić za naukę Waszych dzieci. A co z tymi ,którym ledwo na chleb wystarcza ? Jasne zawsze jeszcze jest opieka, i znów Państwo poniesie koszty. Kolejna zapomoga. Nie Pan Burmistrz ! I co wtedy, przecież nie przepiszecie dzieci do innej szkoły, bo innej nie będzie ! Zostaje Lubaczów! A my już zacieramy ręce, bo dzieci coraz mniej a nasze władze nie są tak szalone jak te w Cieszanowie!!! A co do szkoły w Załużu to znam zupełnie odmienna opinię – ile ktoś zapłacił za ten komentarz, albo zapytam inaczej co za to obiecano ?

niezadowolony 24.01.2012 ~ 21:02:44
IP: 83.31.**.***

Jaśnie wielmożny pan burmistrz i jego uniżeni słudzy chcą zarabiać na oświacie. Żenada. Czy wiecie, że cały powiat się z nas śmieje?Zgadzając się na szkoły niepubliczne wydajemy świadectwo o nas samych. Ludzie, nie dajcie się zwariować! Za dwa lata nie będzie was stać na szkołę, bo burmistrz zażąda opłat.
Niepubliczna= prywatna. Widzieliście kiedyś spółkę charytatywną? Ja nie.

z małopolski 24.01.2012 ~ 21:50:16
IP: 80.238.***.**

Karta karta karta. Ciekawe kiedy zniosą ten komunistyczny relikt? 18h pensum, od czasu do czasu trochę pracy w domu (sprawdziany itp.). A korki popołudniami (z ang, matmy – druga pensja) tłuczone dzień w dzień. Może w końcu nauczyciele zasiądą do pracy jak każdy pracujący na pełnym, 40h etacie? Jakoś w dużych miastach wielu pracuje na podstawie Kodeksu pracy i krzywda im się nie dzieje. Ze swojej perspektywy lubaczowskich szkół – może z 5 nauczycieli zasługiwało na swoje pełne pensje. Reszta uczyła, bo mama/tato/wujek/ciocia/itp byli w stanie załatwić. Bez talentu, motywacji, powołania.

/żeby nie było, że tylko do nauczycieli pije – kolejna skarbnica kasy – etaty w samorządach rozdawane na lewo i prawo partyjnym żołnierzom i kolegom/koleżankom Świstaka, oczywiście ze wszystkimi trzynastkami itp.)

jedyna prawda 24.01.2012 ~ 22:19:59
IP: 83.28.*.***

zadłużenie Cieszanowa jest gigantyczne , jak można było do tego doprowadzic (dotyczy także radnych) DROGI CIESZANOWIE bawiliście sie to teraz spłacajcie długi , a propos burmistrz mówi o subwencji na ucznia 4500zł , KŁAMSTWO wyniosła 8500zł , a widziałem plakat wyborczy – POPIERAM NAJLEPSZYCH (bez komentarza , ale chyba nieudaczników)

z małopolski 24.01.2012 ~ 22:37:52
IP: 80.238.***.**

Co racja, to racja. Wszystkie Pudziany, dody czy inni nie warci takiej kasy celebryci w pewnym momencie wręcz masowo byli spędzani do Cieszanowa. Ile szkół, bibliotek można było za to doposażyć? Częściowo, ale tylko częściowo zadłużenie usprawiedliwia liczba inwestycji (UE nigdy nie da 100%).

L 25.01.2012 ~ 07:41:37
IP: 109.243.**.**

A jak myślicie gdzie w tym wszystkim jest nasz nieRząd, to głównie jego wina bo wszystkie zadania zrzuca na samorządu dając i co roku mniej kasy

bebe 25.01.2012 ~ 12:02:00
IP: 77.255.***.**

@z małopolski, a fajnie by Ci się żyło w takiej gminie, w której nie ma żadnych imprez, żadnych wydarzeń kulturalnych, żadnej promocji, a wszelkie możliwe środki przeznacza się na „doposażenie”, „dofinansowanie” itp.?
Patrząc na Twoje wcześniejsze wypowiedzi nie spodziewałem się, że nagle uderzysz w prl-owski bęben, już tylko czekać, kiedy zaczniesz pisać o tzw. sprawiedliwości społecznej… Nie obraź się na mnie, bo złych zamiarów nie mam, ale ciężko mi się zgodzić z Twoimi pomysłami.

E. 25.01.2012 ~ 12:13:52
IP: 88.199.***.**

„Dzieci to nasz największy skarb…”
Takimi słowami rozpoczyna się list Pana Burmistrza do rodziców …
Obserwując bacznie całą historię mam dziwne wrażenie,że niestety ale w całym tym sporze najmniej chodzi o dobro dzieci.:(
Niestety drugie negatywne odczucie to takie,ze ktoś tu próbuje mnie(i nas wszystkich)nabić zwyczajnie w butelkę.
To prawda,ze maleńkie szkoły-takie jak filiarne w których uczy się po 30-40 dzieci są nierentowne i trudno utrzymać z subwencji oświatowej ogromne,prawie puste gmachy.Jednakże skoro nie udaje się to teraz to Pan Burmistrz ma chyba jakąś cudowną receptę w jaki sposób sprosta temu zadaniu gdy szkoły przekształci w prywatne?????
Obawiam się,że ten cudowny środek znajduje się w naszych kieszeniach kochani….
Jesteśmy Polską B,lub może nawet C..dotąd mieliśmy nadzieję,ze mamy szansę wykształcić nasze dzieci na obywateli pierwszej kategorii…..niestety i to nam się dzisiaj odbiera.

Panie Burmistrzu:”Takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie”-pewnie musimy się cofnąć o 400 lat wstecz by zrozumieć znaczenie słów swiatłego Polaka Jana Zamoyskiego…
…….ale może o to chodzi-ciemnogrodem łatwiej się steruje:/

L 25.01.2012 ~ 13:33:49
IP: 31.174.***.***

sytuacja deomograficzna w naszym powiecie jest dramatyczna. Niby mamy przyrost dodatni, tylko większość dzieci jest zabierana za granice. Liczba młodych którzy wyjechali i mają daleko w d…. Tuskistan, jak dla mnie to jest 30 %. zakładów pracy brak, największym pracodawcą jest Państwo (zatrudnią cię tylko wtedy jak …sam wiesz). Winni tego stanu rzeczy są lemingi. Także jak ktoś zna jakiegoś leminga proszę mu to przekazać

L 25.01.2012 ~ 13:35:29
IP: 31.174.***.***

jakieś słowa klucze są na tym forum, starałem się jak mogłem zero wulgaryzmów, tylko lekka aluzja do rządzących i to nie przeszło

!!! 25.01.2012 ~ 14:15:52
IP: 178.183.***.***

Dajmy kilka miliardów euro biedniejszym krajom np. Grecji;] a u nas pieniędzy nadwyżka żeby wspomagać tak biedne kraje.

P L 25.01.2012 ~ 14:42:22
IP: 83.19.***.***

Tak się zastanawiam czy szkoły niepubliczne nie mają być czasem „przedsiębiorstwami przynoszącymi zyski”. Czy w tym wszystkim nie chodzi tylko o zaoszczedzenie na szkołach, żeby móc załatać trochę deficyt budżetu gminy czy miasta (słyszanem, że Cieszanów jest bardzo poważnie zadłużony, oczywiście nie wiem ile jest w tym prawdy, ale kwota o której słyszałem jest bardzo duza). Czy w szkole niepublicznej w ramach oszczedności zamiast np. trzech klas 20osobowych nie zostanie wprowadzona zmiana na dwie klasy 30osobowe. Czy takie posunięcie na pewno jest lepsze dla uczących się dzieci i młodzieży

Monika 25.01.2012 ~ 15:43:01
IP: 188.47.***.**

Słuchajcie wydaje mi się, że racja leży po środku. Wiadomo, że w szkołach społecznych i prywatnych nauczyciel pracuje za mniejszą kasę i większą ilość godzin. Więc mniejsze wypłaty automatycznie odciążają budżet, przy nauczycielu dyplomowym oszczędność prawie 2000 zł!! Jeśli w szkole na 20 nauczycieli 15 ma dyplomowanego – to pomyślcie jaka to oszczędność dla gminy. Działając na karcie prac a nie karcie nauczyciela, tracą oni 13-tki, dodatki motywacyjne oraz stażowe, nie mają dopłat do szkoleń. To wszystko się przekłada. Niestety także na skutki w nauce. Nauczyciela za 1200 zł nie będzie stać na robienie studiów podyplomowych i kursów kwalifikacyjnych. Niestety jest to nieodłączną częścią pracy nauczyciela. Jak uczyć efektywnie, kiedy nie stać Cię na poszerzanie własnych wiadomości. Jak drogie są książki wszyscy wiemy, a na internecie wszystkiego nie ma. WIęc myslę, że powinniśmy zrozumieć władze, że szuka rozwiązania i nauczycieli, którzy nie chcą pracować za 1100 zł.

miś 25.01.2012 ~ 16:08:51
IP: 95.49.***.***

Apel- panie burmistrzu, porazka. Czas odejść, zanim wszystko pan w naszej gminie rozwali. „Kończ waść, wstydu oszczędź”

E. 25.01.2012 ~ 16:19:33
IP: 88.199.***.**

Monika napisała :”Działając na karcie prac a nie karcie nauczyciela, tracą oni 13-tki, dodatki motywacyjne oraz stażowe, nie mają dopłat do szkoleń. To wszystko się przekłada. Niestety także na skutki w nauce. Nauczyciela za 1200 zł nie będzie stać na robienie studiów podyplomowych i kursów kwalifikacyjnych. ”
Moje dzieci uczą się w tej szkole i nie chcę ,zeby je uczył ktoś za 1500 zł(bo nie ma innego wyjścia)lecz ktoś kto chce to robić…..to prawda,że nauczyciele zarabiają stosunkowo dużo w porównaniu do innych sektorów-jednakże to chore i skostniałe zapisy w Karcie Nauczyciela pozwalają by się tak działo.
Tu jednak-na naszym podwórku spór ma inny wymiar-pod pretekstem oszczędności i ukrycia wieloletniej niegospodarności próbuje się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu…i jakoś dziwnie -psssttt–znowu ni słowa o dzieciach…
aż żal….

sprawiedliwy 25.01.2012 ~ 16:28:18
IP: 83.31.**.***

Mieszkańcy Cieszanowa ! Czas na Wasz głos!

obserwator 25.01.2012 ~ 17:36:59
IP: 83.31.**.***

Tak się składa że byłem na spotkaniu jakie się odbyło w ZEW w Cieszanowie. Niemiłym zaskoczeniem dla mnie był fakt ucieczki z tego spotkania pana burmistrza. Najpierw wysyła pisma do rodziców o całej sprawie, potem jest inf o tym że ma się odbyć spotkanie z tym związane a w ostateczności pan burmistrz stawia się (niby wyciągnięty z domu) na spotkaniu tylko po to by oznajmić że nie jest do niego przygotowany. jak można nie być przygotowanym do takiego spotkania uprzednio wysyłając w/w pisma do mieszkańców? – żenada. A może wystraszył się (pan burmistrz) osób z jakimi przyszłoby mu polemizować – od choć by pan S.Kłak.
Ciągle wpaja nam się że powinniśmy „gonić” z krajami zachodnimi i brać z nich przykład. Przecież przekształcenie naszych cieszanowskich szkół w niepubliczne będzie kompletną kompromitacja i wręcz przeciwnością tego że
jesteśmy już blisko tej Europy. W krajach wysoko rozwiniętych dąży się do tego by na jednego nauczyciela przypadało jak najmniej uczniów – wtedy to osiąga się najlepsze wyniki, dlaczego w Cieszanowie usilnie upierają się przy utworzeniu molochów w których siłą rzeczy na jednego nauczyciela w klasie będzie przypadać 35 dzieci? – nie godzę się na to jako jeden z rodziców. Standard jeśli chodzi o subwencję dla ucznia to ok 4 tys. złotych – w przypadku Cieszanowa jest to grubo ponad 7 tys. co się dzieje z tymi pieniędzmi? Czyżby część z nich przeznaczana była na spłatę zadłużenia jakie narasta po festiwalach? – jeśli tak to gratuluję gospodarności – ale proszę pamiętać że dzieciom dojeżdżającym do szkół każe się za ten dojazd płacić na co moim zdaniem powinna wystarczyć subwencja- coś tu jest nie tak.
Reasumując – myślę że można tu napisać o wielkim minusie dla pana burmistrza – mam nadzieję że szkoły nadal będą publiczne.

szczera 25.01.2012 ~ 17:42:51
IP: 80.53.**.***

Popierwm E. nic dodać nic ująć trafione wypowiedzi w dziesiątkę.

E. 25.01.2012 ~ 20:19:59
IP: 88.199.***.**

Losy trzech filiarnych szkół którym grozi likwidacja już właściwie przesądzone :/
trudno dziwić się rodzicom,że godzą się na wszelkie warunki Pana Burmistrza byleby utrzymać szkołę-sprawa postawiona jest jasno-albo zgodzą się na wszystko albo nie dostaną nic…a tak pięknie będzie…..;)
Jakoś dziwne skojarzenia mi przychodzą do głowy…juz był w historii Polski taki pan z wąsem który obiecywał wszystkim po 100milionów,a pózniej był taki który obiecał druga Irlandię…ach…aż się łza w oku kręci.
Wszystko w rękach Cieszanowa-liczymy na Was i Wasz rozsądek…nawet mimo takich bzdurnych teorii które wysnuwa Władza,że może zaistnieć taka sytuacja,ze w Cieszanowie może istnieć 2 Szkoły Podst-Publiczna i Niepubliczna i takież 2 Gimnazja równolegle działające,w tym samym budynku
,obok siebie,w pięknej harmonii i pokoju….uczące nasze dzieci…:D
CDN

ola 25.01.2012 ~ 20:21:13
IP: 178.43.**.***

czytając różnych opinii myślę,że rodzice z całego powiatu powinni się skrzyknąć i napisać do pan premiera i pani marszałek sejmu o zmianę ustawy karta nauczyciela, to co jest bulwersujące przeciętnego obywatela wyrzucić, lub zmienić np na 23 godziny dydaktyczne przy tablicy, zmienić nieszczęśliwy art. 33, zawiesić podwyżki na rok lub dwa, uspokoić atmosferę wokół nauczycieli, bo oni są Bogu ducha winni całemu zamieszaniu, podnieść subwencję, bo ona pokrywa tylko 50% płacy nauczyciela, wszelkie dodatki, remonty, obsługa płacona jest z budżetu gminy, i myślę że wtedy pan burmistrz Cieszanowa nie będzie musiał zmieniać szkoły na niepubliczne

z małopolski 25.01.2012 ~ 22:52:23
IP: 80.238.***.**

@bebe: krytykę konstruktywną zawszę cenię ;) Nie rozumiem tylko jednego – owszem, uderzyłem w PRLowski bęben, bo jestem zatwardziałym antykomunistą (ale rozsądnym – nie krzyczę, że mają wisieć zamiast liści), ale Twój zarzut o „sprawiedliwości społecznej” jest niezrozumiały. Nie zamierzam go używać, bo jest to zwrot wybitnie komunistyczny :)
Co do reszty, to się nie zgadzamy. Oczywiście, jakaś działalność kulturalna Gminy musi istnieć – tu popieram festiwal rockowy, bo promuje region u młodych, jakieś objazdowe teatry mogłyby być (w końcu jest amfiteatr), wizyta Mazowsza to też było całkiem OK. Ale trzeba zachować złoty środek i robić to na miarę własnych możliwości, czego moim zdaniem Gmina Cieszanów nie robiła (czas przeszły jest wg mnie słuszny, teraz będzie posucha).
Co do sytuacji w szkołach się nie wypowiadam, bo jej nie znam. Wypowiedziałem się ogólnie o statusie nauczyciela (przydałby się cudzysłów w większości przypadków), bo mnie ta kwestia od dawna bulwersuje.

bebe 26.01.2012 ~ 08:43:10
IP: 77.255.***.**

Ok, @z małopolski, widzę, że siedzimy w tej samej ławce :)
Pozdrowienia

dachnowianin 26.01.2012 ~ 18:15:18
IP: 88.199.***.**

dlaczego usuwacie moje komentarze.. aha nie lubcie prawdy spoko nara

P L 26.01.2012 ~ 19:40:20
IP: 83.19.***.***

Cytat:
Szkoła na pastwisku

Czy można jednocześnie sprzedawać tytoń, hodować owce i kozy, uprawić zboże oraz prowadzić szkołę? Tak, w Cieszanowie w województwie podkarpackim

W Cieszanowie od roku szkolnego 2012/2013 działać będzie nowa placówka – Niepubliczny Zespół Szkół w Cieszanowie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby założycielem placówki nie został… samorząd, a właściwie Zakład Obsługi Gminy Sp. z o.o. w Cieszanowie.

To powstała w 2010 r. spółka należąca w 100 procentach do gminy Cieszanów. „Celem spółki jest prowadzenie komunalnej działalności zarobkowej” – czytamy na stronie internetowej ZOG. Jeżeli władzom ZOG oraz gminie uda się ten manewr, Cieszanów będzie prawdopodobnie pierwszą miejscowością w Polsce, gdzie publiczna władza, jaką jest samorząd, w miejsce szkoły publicznej uruchomi placówkę niepubliczną.
(…)
źródło: http://www.glos.pl/node/5713

P L 26.01.2012 ~ 19:49:33
IP: 83.19.***.***

do OLA
to nie jest tzw. „14” tylko dodatek uzupełniający. Dodatek uzupełniający jest wynagrodzeniem o wyjątkowym charakterze. Dodatek uzupełniający nie jest „typowym” składnikiem wynagrodzenia nauczycieli ani też innym świadczeniem wynikającym ze stosunku pracy, takim jak np. dodatkowe wynagrodzenie roczne. . Należy zauważyć, że dodatek uzupełniający nie przysługuje nauczycielowi w związku z nieosiągnięciem przez tegoż nauczyciela średnich wartości wynagrodzenia w ramach jego stosunku pracy, tylko w związku z nieosiąganiem tychże średnich wartości na danym poziomie awansu zawodowego – w skali organu prowadzącego (miasto, gmina, powiat )
W związku z tym jest to jedynie zwrot tego, czego samorząd nie wypłacił nauczycielom, mimo ustawowego obowiązku. Dodatek uzupełniający pełni więc funkcję kompensacyjną. Nie przysługuje on nauczycielom corocznie, lecz tylko wtedy, gdy okaże się, że organ prowadzący wydał na wynagrodzenia mniej niż powinien zgodnie z prawem.

E. 27.01.2012 ~ 08:58:49
IP: 88.199.***.**

P L pisze „szkoła na pastwisku”…cytując za Głosem Nauczyciela.
Pastwisk u nas po upadku PGR-ów dostatek…czyli gmina gospodarna wykorzystywać majątek chce coby odłogiem nie leżał…i komentarz na usta nasuwa się sam-jeśli się chce kształcić cielęta lub barany(do wyboru-przepraszam jeśli kogoś uraziłem)to pastwiska są niezbędne do tegoż działania. ;)

rodzic 27.01.2012 ~ 11:09:29
IP: 195.116.**.*

my w Załużu również mieliśmy obawy co do szkoły społecznej ale teraz widać że nie potrzebnie bo to przekształcenie to puki co same pozytywy.

CICHOCIEMNY 27.01.2012 ~ 14:18:30
IP: 83.31.**.**

NAJSMUTNIEJSZE JEST TO, ŻE PAN BURMISTRZ SPOTYKAJĄC SIĘ Z MIESZKAŃCAMI NASTAWIA ICH PRZECIWKO NAUCZYCIELOM. JAK POTEM BĘDZIE UKŁADAŁA SIĘ MIĘDZY NIMI WSPÓŁPRACA. DLACZEGO GOSPODARZ GMINY TAK PORÓŻNIA SPOŁECZEŃSTWO, OKŁAMUJĄC LUDZI. PRZECIEŻ ON NIE ROBI ŁASKI, NAWET JEŚLI DOPŁACA DO SZKOLNICTWA. PROSZĘ ZAUWAŻYĆ JAK OŚWIETLONY JEST W NOCY DACHNÓW – ILE TO KOSZTUJE? PROSZĘ PRZEŚLEDZIĆ ZAROBKI URZĘDNIKÓW GMINNYCH I PANA BURMISTRZA – JAWNE NA STRONIE GMINNY. JAK ON MOŻE DAĆ GWARANCJE, JEŚLI CHODZI O OPŁATY W SZKOLE NIEPUBLICZNEJ, SKORO NIE MA PEWNOŚCI CZY BĘDZIE BURMISTRZEM I W ZWIĄZKU Z TYM NIE MOŻE PORĘCZYĆ ZA NOWEGO BURMISTRZA. DLACZEGO SZANTAŻOWAŁ NAUCZYCIELI Z DACHNOWA PRZYJĘCIEM OD ZARAZ NOWYCH NAUCZYCIELI Z BRUSNA, DLACZEGO SZANTAŻUJE LUDZI ZAMYKANIEM SZKÓŁ JEŚLI NIE PODPISZĄ SIĘ POD SZKOŁAMI NIEPUBLICZNYMI ? PROWADZENIE SZKÓŁ PUBLICZNYCH JEST JEGO OBOWIĄZKIEM, A NIE ŁASKĄ.

bebe 27.01.2012 ~ 15:34:22
IP: 77.254.***.**

Co drzesz pysk? Jest taki klawisz na klawiaturze komputera, nazywa się „Caps Lock”. Działa u ciebie?

bebe 27.01.2012 ~ 15:48:13
IP: 77.254.***.**

Też mieszkam w gminie Cieszanów. Staram się obiektywnie patrzeć na to, co robią samorządowe władze i nie wszystko mi się podoba. Co nie znaczy, że dobrze jest tylko wtedy, kiedy ja jestem usatysfakcjonowany. W tej zadymie o szkoły nie chodzi o dzieci, o nauczycieli również. Nie chodzi o stan finansowy gminy, ani o zdaniem niektórych, chybione inwestycje. Oto pojawiła się okazja, żeby doj.. Zadwornemu! Wylazły zza śmietników historii wszelkie zmory, zombie, upiory cieszanowskie. Będą teraz pić krew i gówno ich obchodzi gmina, szkoły, belfrzy, uczniowie. Oto mają sposobność rzucić się burmistrzowi do gardła,a sam się o to prosi, bo zrobił (lub tylko planuje) coś, co wywoła jakiekolwiek dyskusje. I to wystarczy tym upiorom, oczekujemy teraz „obywatelskich” protestów, donosów do prokuratury, rozprowadzanych po gminie ulotek i „listów otwartych”. Ciekawe, kto to finansuje, może by się fiskus tym zainteresował?

Monia 27.01.2012 ~ 17:02:34
IP: 79.163.***.***

Ludzie uspokójcie się, nie znacie się, a obrzucacie błotem jak przedszkolaki, aż zamiast śmieszne robi się to żałosne. Myślę, że trochę racji jest w tym co piszesz bebe i nie mam nikogo znajomego w gminie. Żal mi najbardziej, dzieci bo dojazd dla nich 10 km codziennie już jest męczący, powrót po południu i dzieci z różnych miejscowości. Jeśli ma się na prawdę zakończyć likwidacją szkół to wolałabym, żeby moje dziecko uczyło się w społecznej szkole ale na miejscu i w małych klasach, przy nauczycielach, którzy robią to z sercem a nie tylko dla pieniędzy. Sama pracuje jako opiekunka i wiem jak ciężko jest uczyć i wychowywać cudze dzieci.

rodzic 27.01.2012 ~ 18:06:03
IP: 94.40.**.*

nie tylko cieszanowskie zombie są przeciwko burmistrzowi Zadwornemu- jest też przeciwko niemu jego długoletni współpracownik były radny z jego listy były przewodniczący Rady Gminy

Rodzic 27.01.2012 ~ 18:33:51
IP: 195.116.**.*

Nie ma pieniędzy i wszędzie szuka oszczędności w szkołach. Niech poszuka u siebie w urzędzie. Pieniądze na festiwale,pudziany i kiepskiego zawsze się znajdą oraz na inne liczne imprezy w gminie. Nie zdziwcie się rodzice jeśli za rok lub dwa przyjdzie wam płacić za szkołę. Za dowóz dzieci już płacicie to czemu nie macie płacić np.za ogrzewanie.

ja 27.01.2012 ~ 19:23:40
IP: 83.31.**.***

W tym wszystkim nasuwają się pytania,gdzie dobro dziecka?? kosztem oświaty będą płacone długi gminy? czy rodzice, uczniowie i nauczyciele są winni temu, że władza spowodowała potężne zadłużenie? A może czas na zmianę władz? Proszę o odpowiedzi.

z Dachnowa 27.01.2012 ~ 19:37:11
IP: 94.40.**.*

wczoraj w Dachnowie było bardzo ważne spotkanie dotyczące właśnie szkoły na którym zabrakło prezesa gminnej spólki której gmina chce przekazać prowadzenie oświaty (Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, żegmina nie może z wykonywania swych zadań zrezygnować lub przekazać ich prowadzenia innemu podmiotowi. Naczelny Sąd Administracyjny podniósł ponadto, że przekazywanie wykonywania zadań własnych innym podmiotom naruszaart. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) który stanowi, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie edukacji publicznej należy do zadań własnych gminy. Zakładanie i prowadzenie m.in. publicznych przedszkoli, jak i zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach (art. 5a ust. 2 u.s.o.) należy do zadań własnych gminy. To, że możliwe jest w myśl art. 5 ust. 2 u.s.o. zakładanie i prowadzenie szkół przez różne inne podmioty, nie oznacza, że gmina może wyzbyć się zadania własnego – zadania oświatowego – i powierzyć to zadanie do realizacji innej jednostce – innemu podmiotowi prawa – podstawa Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14.04.2006 r., I S.A./Wa 1412/05, Lex nr 212267). Nie było też na spotkaniu dwóch radnych, z których jeden wręcz stwierdził że jego ta sprawa nie dotyczy, bo on nie ma dzieci w szkole. Ale dzieci mają wyborcy którzy głosowali na tego radnego (a może nie radnego tylko „jestem za” bo jaśnie oświecony tak chce) i jego zafajdanym obowiazkiem było przybycie na to spotkanie. Poza tym jeżeli tak ważna sprawa go nie obchodzi to moze niech złoży mandat i wybierzemy w wyborach uzupełniajacych kogos kto będzie dbał o interesy mieszkańców i będzie głosem wyborców a nie tubą propagandową naszej władzy

ola 27.01.2012 ~ 19:46:18
IP: 178.43.**.***

do PL bardzo zagmatwane jest twoje tłumaczenie, ale powiedz mi ,jak to jest że w każdym , mieście ,gminie wypłacają dodatek, specjalnie się tym zainteresowałam i nie jest to tak jak piszesz, nauczyciele otrzymują dodatki-różne /motywacyjne ,stażowe, wiejski, mieszkaniowy / ale nie wypracowują średniej w gminie i wówczas wypłaca im się dodatkową płacę w styczniu; np. na dyplomowanego 1000 -1800 złotych polskich, a pracują przy tablicy 18 godzin, gdyby mieli godziny dodatkowe np. 4,5 nadliczbówki / popularnie zwane przez nauczycieli / wypracowaliby średnią i gmina nie dopłaca, tak to wygląda prawnie ale pomysł z tą średnią to nie wymysł nauczycieli tylko obecnej p. Minister wtedy wiceminister oświaty,
analizując całą nagonkę na nauczycieli, myślę że trudno im się teraz pracuje

E. 27.01.2012 ~ 19:57:45
IP: 88.199.***.**

„ja” pisze:
cytuję: „W tym wszystkim nasuwają się pytania,gdzie dobro dziecka?? kosztem oświaty będą płacone długi gminy? czy rodzice, uczniowie i nauczyciele są winni temu, że władza spowodowała potężne zadłużenie? A może czas na zmianę władz”…
Władza (tu cytuję słowa P.Burmistrza)twierdzi,ze gdy przekształci szkoły w niepubliczne to gmina prawdopodobnie nie uniknie dalszego zadłużania się ,ale nie będzie Ono tak osiągało takich rozmiarów jak dotąd,ponieważ lwią część dotychczasowego kredytu pochłaniały dodatki do subwencji oświatowej=wypłaty dla nauczycieli.Zresztą-jak rezolutnie stwierdził Pan Burmistrz „wcale tak bardzo zadłużona gmina nie jest bo nie jest to 60% jak niektóre gminy ale TYLKO 40% :D

…CDN..

Derek 27.01.2012 ~ 20:11:58
IP: 88.199.***.**

Bebe, wiesz co jesteś trochę niesprawiedliwa. To, że ludzie walczą i krytykują burmistrza to nie tylko niechęć do niego, ale po prostu przeświadczenie, że miarka się przebrała. Skoro mieszkasz w Cieszanowie lub gdzieś w okolicach, zapewne wiesz jak jest – ręka rękę myje, wszędzie tylko podopieczni Zadwornego. Oczywiste jest to, że on dzięki swoim działaniom nie zyskuje sympatyków, tylko coraz więcej wrogów. Jednak naprawdę myślisz, że ludzie buntują się tylko dlatego ‚ że go nie lubią ‚, no weź pomyśl! Teraz obiecują nam, że będzie cud, miód i toffi, ale co potem? Zgodzimy się, a następnie będzie jak zawsze – zrobią nas w … Mniejsze klasy itd. Niby jakim cudem? Na początku działania niepublicznej będzie mniej kasy, a skoro teraz przy naprawdę duzej subwencji dla jednego ucznia juz kolejny rocznik pakowany jest po 32 osoby w klasie. To juz nie jest przesada, to juz po prostu kpina i jawne szyderstwo z nas – mieszkańców gminy.

z Dachnowa 27.01.2012 ~ 20:58:03
IP: 94.40.**.*

Burmistrz żali się że subwencja nie wystarcza na szkoły, że w tamtym roku prawie cały podatek rolny poszedł na dotacje do oświaty czyli 750 tyś. zł. i że w tym roku będzie musiał dołożyć ok 1mln zł nie zająkując się przy okazji o tym że wpływy z podatku rolnego w tym roku bedzie miał na poziomie 1.25 mln ( podatek rolny podniesiony o 60%). Poza tym gmina wcale nie dokłada do oświaty tylko realizuje swoje obligatoryjne zadania własne a gwarancje zapewnienia gminie środków na realizację zadań oświatowych nie oznaczają, że subwencja oświatowa będzie równa kosztom utrzymania szkół i placówek (wraz z wynagrodzeniem zatrudnionych w nich nauczycieli)

dachnowianin do bebe i innych mądrzejszych... 28.01.2012 ~ 08:09:22
IP: 88.199.***.**

Przecież to nikt inny tylko Tusk i PO, opowiadali Polakom w 2007 roku o dobrobycie jaki czeka Polaków, po przejęciu władzy przez PO. To Tusk z politykami PO, mówili ” My wiemy jak to trzeba zrobić. Mamy ludzi w pełni przygotowanych do rzą… rozwiń całośćdzenia, mamy już gotowe całe pakiety projektów ustaw, które leżą w szufladach gotowe do wdrożenia. Polacy zasługują na cud gospodarczy. Będziecie godziwie zarabiać , OBNIŻYMY PODATKI . Polacy, którzy wyjechali za pracą będą powracać do Polski , do swoich rodzin, będzie na nich czekała dobrze płatna praca „. Co z tych bajek zostało każdy widzi.
Ustawy uchwalone przez PO, są to w większości buble krytykowane przez wybitnych ekonomistów , konstytucjonalistów i ekspertów.
Tusk kompletnie nic nie robiąc, zbierał przez cztery lata laury i pochwały za „Zieloną Wyspę „.
To, że Polska jakoś sobie radzi jest zasługą Polskich przedsiębiorców i tego, że nie jesteśmy w strefie euro.
Teraz chcą pełnej cenzury aby nikt im nie mieszał w ich prywacie i korycie, które sami sobie przyznali. Panuje w Polsce całkowity brak odpowiedzialności decydentów za rządzenie krajem, i CAŁKOWITA BEZKARNOŚĆ!!!!!!!! za ich poczynania w parlamencie (sejmikach, powiatach i GMINIE), za złodziejstwo, korupcje, przewały w armii, autostradach, budownictwie, sprzedaży majątku narodowego i gruntów, w instytucjach pomocy społecznej i innych złodziejskich praktykach… a nasza gmina to produkt właśnie tych rządów i śmiesznej koalicji PO PSL dziekuje za uwage . Dodam że podpisuje się pod tym co napisał @z Dachnowa.

Ja 28.01.2012 ~ 09:05:22
IP: 83.31.**.**

Już niedługo wszystkie opłaty pójdą w górę i najbardziej ucieszą się jego wyborcy z Dachnowa, szczególnie „bebe”. Wyborcy z Dachnowa maja za swoje……a „meble” upadają, więc do burmistrza po pracę proszę się zgłosić. Ciekawe, ilu z was otrzyma pomoc i za jaką cenę? Tak jak mieszkańcy Dachnowa są zniewoleni przez jednego człowieka……..szkoda tych ludzi.

werka 28.01.2012 ~ 14:50:50
IP: 83.31.**.***

Tralalala tralalala burmistrz szkoły nam rozwala!

ela 28.01.2012 ~ 16:06:31
IP: 88.199.***.**

Jestem uczennicą gimnazjum w Cieszanowie.Nie jestem kujonem,ale lubię swoich nauczycieli(no moze z jednym wyjątkiem,albo dwoma )Dobrze się w tej szkole czuję,mam fajnych kolegów,jeżeli mamy problemy w nauce zawsze mozemy się zwrócić do nauczycieli i pomagają nam.Nawet zaliczac pozwalaja po kilka razy gorszym uczniom.
Dlaczego nikt nie zapytal nas-dzieci do jakiej szkoly chcemy chodzic i kogo wybralibyśmy na nauczyciela czy nauczycielke?

bebe 28.01.2012 ~ 17:35:27
IP: 188.33.***.***

Dla jasności: nie należę do fanklubu ani tego rządu, ani premiera T., ani psl-u. Ale równie daleko mi do poglądów pokomunistycznego znp. Powszechnie znana jest niechęć znp do wszystkiego co niepaństwowe, a już nie daj Boże prywatne. Samorządów też nie cierpią i oto pojawiła się okazja żeby przyłożyć kolejnym „nieudolnym” samorządowcom. Nie miałem zamiaru obrazić jakiegokolwiek protestującego rodzica. Podzielam obawy rodziców, bo wobec każdych zmian nie należy być obojętnym ani milczącym, dopóki nie ma się pełnej wiedzy i nie pozna argumentów za i przeciw. Ale widzę, jak obudziły się niektóre cieszanowskie zombie i próbują wykorzystać konflikt do własnych celów, siejąc zamęt i podburzając zaniepokojonych rodziców. A co tu ma do rzeczy opinia nauczycielskich związków? Proszę mnie nie rozśmieszać, że znp troszczy się o cokolwiek więcej niż interesy własnej grupy zawodowej. Oni wiedzą, że w szkołach publicznych rodzice mają więcej do powiedzenia niż nauczyciele i głównie tego nie mogą zaakceptować. Chętnie posłuchałbym wypowiedzi fachowców od systemu oświaty, praktyków, a nie związkowych krzykaczy, dla których szkoły istnieją po to, by nauczyciele mieli gdzie pracować. Jeszcze jedno dla jasności: cholernie nie podoba mi się pomysł przekazania szkół jakiejś spółce, choć może na ten temat za mało wiem.

ola 28.01.2012 ~ 18:38:12
IP: 178.43.**.**

podpisuję się pod tym co piszesz, związkowcy zawsze patrzyli tylko na swoje dobro, własny interes tak było z chociażby awansami,im nie wierzę, natomiast uważam ,że jeżeli coś dobrze funkcjonuje nie należy tego zmieniać ale dążyć by było jeszcze lepiej, dlatego rozumiem stanowisko dot. szkół małych, filialnych, natomiast oszczędzać w większych szkołach też można nie zamieniając je w szkoły niepubliczne a działając tylko zgodnie z prawem oświatowym, a o tym niech mówią fachowcy

Ja 28.01.2012 ~ 20:39:02
IP: 95.49.***.***

Czas na zmiany w Gminie Cieszanów. Nie może tylko jedna wieś korzystać na wszystkim, ponieważ mają swojego Burmistrza. Teraz pokazał gdzie ma opinię mieszkańców Dachnowa. Jak przedstawiciel władzy pochodzącej od ludzi-wybory- może wzywać rodziców i nauczycieli i ich zastraszać. Przecież to się nadaje do mediów. Pan Burmistrz zapomniał, kto go wybrał i dla kogo jest.

rodzic 28.01.2012 ~ 23:57:57
IP: 195.116.**.*

popatrzcie co pisze ela . I wszystko jasne

obserwator 29.01.2012 ~ 15:05:43
IP: 95.49.***.***

ela pisze to co pisze, toż napisała że nie każdego nauczyciela w gimnazjum lubi, a może właśnie ci których nie lubi są nauczycielami bardzo wymagającymi? czy właśnie za to powinno się nauczyciela nie lubić?Bo moim zdaniem nie – a wprost przeciwnie – to właśnie ci nauczyciele przykładają się do wyedukowania młodzieży w naszej miejscowości na tyle mocno że młodzi nie przynoszą nam wstydu gdy idą po edukację do szkół ponadgimnazjalnych.

uczennica 29.01.2012 ~ 15:28:24
IP: 88.199.***.**

Podobnie jak ela, uczę się w Cieszanowie. I może też powinnam się wypowiedzieć. @obserwator masz rację nielubiani nauczyciele to ci, którzy więcej wymagają. I ja również ich nie lubię, bo co tu dużo mówić ci bardzo wymagający czasem przesadzają, co nie znaczy, że ich nie szanuje. Nie każdy nauczyciel jest lubiany, tak było i będzie. ;] Przeważnie jest tak, że nauczyciela lubi się bo ‚jest spoko’ a to jak wiadomo szerokie pojęcie. A szanuje za wiedzę lub za to, że postępuje fair. Co nie znaczy, że w naszej szkole nie ma nauczycieli co są i nielubiani i nieszanowani :P

Zdesperowany rodzic 29.01.2012 ~ 15:44:11
IP: 83.31.***.***

Drodzy mieszkańcy Gminy Cieszanów!
Znaleźliśmy się obecnie w bardzo trudnej sytuacji, taką sytuację zafundował nam Burmistrz, oczywiście chodzi o oświatę na naszym terenie. Pan Burmistrz rzucił kość niezgody pomiędzy społeczność gminną a nauczycieli. To oburzające, gdyż nie chcemy decydować o losie pedagogów, nie mamy do tego prawa. To, że wybrali taki a nie inny zawód oznaczalo dla nich wiele lat studiów, nauki, dokształcania, rozmaitych kursów, ustawicznego doskonalenia itp.
I to, że być może zarabiają nieco więcej niż niektórzy ludzie jest zrozumiałe i oczywiste. Ich praca jest bardzo trudna zwłaszcza w obecnych czasach. Osobiście za żadne pieniąrze nie byłbym nauczycielem, niczego im nie zazdroszczę. Wiem doskonale, że ich praca nie zawiera się w 20 godz tygodniowo lecz jest to czas pracy bardzo niewymierny. Sam fakt „wyciągania” ich zaro0bków na widok publiczny jest obrzydliwy, przecież tak można byłoby postapić z każdym i rozliczyć go publicznie, dlaczego i czy słusznie takie pieniądze zarabia. Jest to wielki policzek dla nauczycieli. Pan Burmistrz na zebraniach z rodzicami buntuje ludzi przeciw sobie, cóż to za demokracja( jakaś wypaczona) jeśli za wyrażnie swoich wątpliwości, opinii można popaść w niałaskę u pana Burmistrza. Nauczycielom prponuje Burmistrz zabranie im” Karty N-la”, obiecuje 40 godz tryb pracy, mniejsze zarobki, prawa i obowiązki pod znakiem zapytania. Mało tego jeszcze im wyznacza termin do 25 stycznia aby spieszyli się do tego i składali swoje oferty ( kto pierwszy ten lepszy). Przecież to szantaż!, mało powiedzieć; skandaliczne. Hipokryzja. Szkoła to nie zakład produkcyjny aby osiągać namacalne dobra materialne. A jakiż wybór otrzymali mieszkańcy tam gdzie są szkoły filialne? jest tam mniej dzieci to prawda ale ile ma być? skoro są to klasy O, I, II, III ( łączone)?;albo likwidacja albo szkoła niepubliczna. Mieszkańcy mają dylemat, bo jakby nie wybrali tak wybiorą źle. Czy to uczciwe tak stawiać sprawę? nie zapytano o zdanie rodziców, których dzieci dopiero od 1 września pójdą do szkoły, czyż nie mają prawa głosu? gdzie i do jakiej szkoły poślą dzieci?!. Pan Burmistrz obiecuje, że szkoły niepubliczne będą bezpłatne, jakże można Panu wierzyć?! dowożenie dzieci też miało być bezpłatne- i było! a jakże! – ale jak długo! Szkoły niepubliczne będą bezpłatne na początek( taka promocja) a potem gdy pan nie będzie już Burmistrzem?! ale Pan się już o to nie martwi. Na pytanie rodzica na jednym spotkaniu Co będzie gdy pan nie będzie już Burmistrzem Pan robi dziwną minę i przewraca oczami. Mieszkańcy wiosek nie zgadzajcie się na nic po prostu wogóle nie bierzcie udziału w takim perfidnym głosowaniu. Taki wybór jaki daje wam burmistrz to żaden wybór! jeżeli obecna subwencja oświatowa 100% jest niewystarczająca, to czy 50%( bo taka będzie na szkoły niepubliczne) będzie wystarczać? Odpowiedź: na pewno nie! Opowiadanie ludziom( wciskanie kitu), że ” Cieszanów aż zaciera ręce i chce przyjąc wasze dzieci)” jest bzdurą. Prawda jest taka, że w Cieszanowie nikt już więcej nie chce dzieci. Klasy są przepełnione po 30 – 32 uczniów, nauczyciele maja problemy z utrzymywaniem dyscypliny cóż tu mówić o porządnym nauczaniu?. Korytarze na przerwach pękają w szwach. Napuszczanie na nauczycieli jest po prostu podłe. Postawa niektórych księży w naszej gminie jest wspaniała, wspaniała postawa wszystkich tych, którzy nie boją się głośno mówić o tym co myślą. Nauczyciele są zastraszani, szykanowani wzywani ” na dywanik”. Mało tego mówi się, że niektórzy złożyli oferty. Tego nie wiem, może to tylko celowe podpuszczanie ale jeżeli niektórzy tak postąpili trudno się temu dziwić. Robią to ze strachu, że całkowicie stracą pracę( to taki dobrowolny przymus). To nie nauczyciele zadłuzyli gminę, to Burmistrz przez własną niegospodarność, brak rozsądku, nieprzemyslane decyzje, bezsensowne inwestycje. Powinno byc tak: ” tak krawiec kraje jak mu materii staje”. A nie „aby dziś”, nie martwiąc sie co dalej. Z kogo by tu jeszcze zedrzeć. Z mieszakńców wsi już się więcej nie da ” z Mebli” się już nie da no to Hurra!!!! dalej! na nauczycieli! Tylko oni pozostali. Burmistrz dostał pd ludzi kredyt zaufania ale to zaufanie zawiódł. Drodzy Mieszkańcy Gminy, rodzice ten kij ma dwa końce jednym uderzy w nauczycieli a drugim w nas i w nasze dzieci. Tylko nie od razu. Szkoły na terenie naszej gminy powinny pozostać publiczne, utrzymanie ich to zadanie i obwiązek gminy a nie jakaś” pańska łaska” jak się zdaje Burmistrzowi. Wspierajmy nauczycieli zawiść jest złym doradcą. Odrzućmy krzywdzące wszystkich propozyje Burmistrza, które są nie do przyjęcia. Albo zwycięży ludzki rozsądek albo ludzka zawiść.

oburzony 29.01.2012 ~ 16:20:05
IP: 83.31.**.**

Zgadzam się w 100 % z tym co pisze ,,zdesperowany rodzic” . To co robi burmistrz jest niegodne każdego człowieka a co dopiero takiego który jest gospodarzem gminy . Czy skłócenie naszej społeczności , napuszczanie ludzi na siebie to zdanie tego , który został przez tych ludzi wybrany. A ci co wierzą w zapewnienia burmistrza o tej wspaniałej i bezpłatnej szkole niepublicznej są – delikatnie mówiąc – naiwni. Jestem przekonany, że ci co zdecydują się na posłanie dziecka do szkoły niepublicznej będą tego żałować szybciej niż myślą. Chyba że zrobią to ze strachu , bo….. i nie bedą patrzeć na to co dla ich dziecka jest najlepsze. Zasatnówcie się co jest dla was ważniejsze. Dzisiaj jest ten burmistrz jutro może być inny. A co wy powiecie swoim dzieciom jak was kiedys zapytają dlaczego nie zapewniliście lepszej edukacji . Troje moich dzieci chodziło do cieszanowwskiej szkoły. Nie dość że w szkołach srednich nie mieli żadnych kłopotów to radzili sobie znacznie lepiej niż uczniowie z innych szkół. Czy to nie jest najlepszy dowód na to jak pracuje nasza szkoła a właściwie jej nauczyciele.

uczennica 29.01.2012 ~ 16:30:05
IP: 88.199.***.**

To fakt ci z Cieszanowa zawsze dają radę, ale też warto wspomnieć, że o naszej szkole a raczej o tym, jaka atmosfera tam panuje i co się dzieje nigdzie nie mówi się dobrze. Śmieją się z tego co się u nas wyrabia ;]

enej 29.01.2012 ~ 18:12:13
IP: 195.116.**.**

do wszystkich którzy tak bardzo się rzucają o zadłużenie w gminie, które rzekomo spowodowane jest organizacją festiwalu w Cieszanowie-gdybyście się tak naprawdę interesowali co sie w gminie dzieje, raczyli przyjść na sesję to byście wiedzieli że Festiwal jak w zeszłym tak w tym roku nie zadłużył gminy-cały kosztorys był przedstawiany na jednej z sesji-najpierw sprawdzcie wiadomości a potem podawajcie do publicznego osądu…

Rodzic z Dachnowa 30.01.2012 ~ 11:39:21
IP: 83.31.**.***

Całkowicie zgadzam się ze „zdesperowanym rodzicem”. Czas pracy nauczycieli jest niewymierny. 20 godz tydzień pracy to: 18 godz dydaktycznych+ 2 godz ( bezpłatne), oprócz tego na czas pracy nauczycieli składają sie: konferencje, wywiadówki, konsultacje z rodzicami, opieka nad uczniami podczas wycieczek, wyjazdów sportowych, konkursy, poprawianie zeszytów, sprawdzania prac,( klasówek, kartkówek testów ankiet), dekoracje, gazetki, wypełnianie rozmaitych druków, analizy, sprawozdania, badania wyników dojrzałości szkolnej, organizowanie imprez ( dyskotek choinek), akademii, uroczystości w tym środowiskowych, współpraca z poradnią psych – pedagog, akcje charytatywne i wiele, wiele innych, które dyktuje życie szkoły i których wymaga praca z dzieckiem. Ich praca poddawana jest rozmaitym kontrolom, presji i ocenom. Przeciez tego wszystkiego nie robi nauczyciel na lekcjach! Przecież nie robi tego na przerwach ( bo za krótkie) a poza tym najczęściej n- l pełni odpowiedzialny dyżur dbając o bezpieczeństwo dzieci – co jest ogromnie stresujące. Wreszcie przygotowywanie się każdego nauczyciela do lekcji. Sam dziwię się kiedy ten nauczyciel znajduje jeszcze czas dla swoich własnych dzieci oraz na życie osobiste, rodzinne? Burmistrz proponuje 40 godz tydzień pracy ale zastanawiam sie jak sobie burmistrz wyobraża pracę n- la na wakacjach( tego nie rozumiem), przecież urlop wypoczynkowy uwarunkowany jest też prawem do wypoczynku ucznia. Nie można tego oddzielić. Według mnie to po prostu czysta złośliwość ( to własnie byłaby sztuczna praca) aby n- ciel przychodził wtedy do szkoły. BEZSENS! Burmistrz chce się „podlizać” rodzicom i mówi nam jakie to uciążliwe jest pomaganie dziecku przy odrabianiu zadań domowych, jak to rodzic powinien mieć święty spokój, a n- ciel powienien opiekować się dzieckiem w szkole możliwie jak najdłużej. BZDURA! Panie burmistrzu jest pan również rodzicem i nikt pana nie wyręczy, nie zastąpi w wychowywaniu dzieci, po to jest pan rodzicem i jest pan pierwszym, głównym i podstawowym wychowawcą własnych córek, szkoła to nie koszary, to też nie starożytna Sparta. Dziecko ma dość szkoły po kilku godz lekcyjnych ( 6, 7), chociażby nie wiem jak ta szkoła była atrakcyjna. A gdzie higiena pracy ucznia? a gdzie budowanie więźi i relacji rodzinnych, gdzie wreszcie wychowanie przez pomoc w drobnych pracach domowych, gdzie obowiązki i udział dziecka w życiu rodzinnym, współdziałanie, współuczestniczenie. Podburzanie nas rodziców przeciwko n- cielom jest oburzające i nieuczciwe. Takie jest moje zdanie!

E. 30.01.2012 ~ 18:49:24
IP: 88.199.***.**

Brawo dla Rodzica z Dachnowa!
Jako rodzic dwójki dziec iw wieku szkolnym absolutnie zgadzam się z ta wypowiedzią.Żadna ,nawet najlepsza szkoła nie spełni ani nie zastąpi roli domu/rodziny.

kropka 31.01.2012 ~ 09:50:27
IP: 88.199.***.**

mam pytanie:
Czy to prawda,ze w Cieszanowie w najbliższym czasie planowane jest spotkanie z P.Burmistrzem ,rodzicami i nauczycielami .Obiła mi się o uszy taka informacja.
Może ktoś wie lepiej ?
Dziękuję z góry

Rodzic z Cieszanowa 31.01.2012 ~ 10:16:08
IP: 178.42.**.***

Odpowiadam „kropce’: To prawda właśnie dziś tj 31.01.wtorek takie spotkanie ma się odbyć o godz. (prawdopodobnie) 17stej. Miejsce spotkania hala sportowa.

kropka 31.01.2012 ~ 11:26:56
IP: 88.199.***.**

dziękuję.w Hali sportowej ZEW jak rozumiem?

Rodzic z Cieszanowa 31.01.2012 ~ 11:58:26
IP: 95.49.***.***

W Zespole Szkół Publicznych w Cieszanowie

aaa 31.01.2012 ~ 21:49:11
IP: 195.116.**.*

ja tez bym chciała pracować 20 godz tyg i zarabiać tyle co nauczyciele tzn.pracowac ok.80 godz.w m-cu i dostac ok 5 patyków:)

Rodzic z Cieszanowa 31.01.2012 ~ 22:08:14
IP: 83.31.**.**

Nie masz pojęcia Jakie piszesz BZDURY!!!!!! Zarabiają coś ok. 2 tys tę sume wzięłaś z kosmosu wiem co mówię gdyż widziałam ” pasek” z poborów nauczycielki z Cieszanowa. z ponad 20 letnim stażem pracy!!!!!! Nie dziwie się, że jeżeli takie głupoty ktoś opowiada innym to jest takie negatywne nastawienie do nauczycieli.

Rodzic 31.01.2012 ~ 23:41:33
IP: 83.31.**.**

jak tak zazdrościsz im tych pieniędzy to trzeba było kształcić się TAK JAK ONI !!!!!!! Idź kobieto RAZ NA LEKCJE do GIMNAZJUM i wtedy pogadamy o tych RZEKOMYCH 5 PATYKACH!!!!!!

P L 01.02.2012 ~ 00:19:16
IP: 83.19.***.***

do aaa. Czy mogłabyś mi powiedzieć w której ze szkół w powiecie lubaczowskim nauczyciel zarabia 5000 zł. Z tego co ja sie orientuję to w powiecie lubaczowskim nauczyciel mianowany zarabia ok 2500 brutto, niech dyplomowany zarabia 500zł więcej to do 5000zł brakuje mi jeszcze trochę

Katarzyna 01.02.2012 ~ 14:02:25
IP: 95.49.***.***

Do „aaa”. Bardziej wierutnych bzdur o zarobkach nauczycieli nie słyszałam. Znam kilku z gminy Cieszanów, są to nauczyciele z ok. 20 letnim stażem pracy i z awansem zawodowym: dyplomowani, ale takich pieniędzy (5 tys)? nigdy oni takich poborów nie otrzymali! osobiście jestem za tym aby rzeczywiście tak zarabiali. Tylko się mogę domyślać jakim byłaś nieukiem, a ze szkoły( żal mi cię) masz tylko złe wspomnienia, skoro masz taki stosunek do nauczycieli.

stone 01.02.2012 ~ 16:53:34
IP: 83.31.**.**

„Jeśli chcesz zmieniac świat, zacznij od siebie” – jakże trafne jest to zdanie, również w tym aspekcie. Burmistrz pragnie zmniejszyc zadłużenie gminy, kosztem szkolnictwa. Może przejrzymy to jakie pan burmistrz pobiera pieniądze za swoją „pracę” a także jego poddani?:) Wydaje mi się, że należałoby najpierw uszczuplic swoje zarobki, zmniejszajac zadluzenie gminy, a dopiero pozniej zmieniac reszte. PANIE BURMISTRZU – CZAS ZACZĄC ZMIANY OD SIEBIE I OD „SWOICH” LUDZI:) Rozumiem, gmina jest zadłużona. Jest to normalny skutek wszelkich imprez, rock festiwali, pudzianów, do ktorych non stop trzeba dokladac. Ktos jest tu zdania, że do rock festiwalu się nie dokłada, wręcz płyną z jego organizacji same plusy, a są nimi dodatkowe pieniądze dla gminy. BZDURA! To, że faktycznie mieszkamy w Ciemnogrodzie, gdzie ludzie chłoną bardzo szybko wszelkie informacje, bez zastanowienia się wcześniej czy sa one prawidłowe. Ludzie, w tym burmistrz robią z nas kukły, które są sterowane przez stek kłamstw o zarobkach nauczycieli, o pozytywach płynących z utworzenia szkół niepublicznych. Przypominam – szkoła niepubliczna = szkoła prywatna. Widzicie ile sama nazwa zmienia? Jak dlugo jeszcze będziemy kierowali się tym co nam ślepo wciśnie do głów burmistrz? Kiedy w końcu zaczniemy myślec realnie, własnymi głowami? Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach postrzeganie wszystkiego jest trudniejsze niż kiedyś, ponieważ jesteśmy napiętnowani zbyt dużą ilością informacji, która podana w ładnym opakowaniu, nie wzbudzi w nas żadnych wątpliwosci. CZAS ZACZĄC MYSLEC! Żyjemy na uboczu, z dala od wielkich miast, więc nie wiemy w sumie jak wygląda tam życie. Nauczyciele są szanowani, cenieni za to, że uczą dzieci. Gmina chce zaoszczedzic na szkolnictwie. CZY NIKT NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY Z TEGO, ŻE JEST TO PODSTAWOWY FILAR NASZEGO ŻYCIA? Gdyby nie nasi nauczyciele dzis nie umielibyśmy czytac tego artykułu, komentowac wypowiedzi innych. To oni nauczyli nas jak życ, po częsci też wychowując, skoro w domach zazwyczaj rodzice pracowali do późnych godzin. Czy zdajecie sobie sprawę, że gdyby nie oni (nie wliczając rodziców) dziś nie potrafilibyśmy życ? Dziś jesteśmy takimi ludźmi, na jakich nas własnie wychowali. PRACA NAUCZYCIELA JEST PRACĄ SPECYFICZNĄ, co powinno się na każdy kroku podkreślac. Wszystkich niedowiarków, ślepo patrzących za panem burmistrzem zapraszam do szkół, z pewnością nauczyciele odstąpią chocby na godzinę swojego miejsca, żeby mogli oni zobaczyc na czym ta praca tak naprawdę polega. 5 czy 6h wychowywania, uczenia, wpajania zasad moralnych, użerania się z rozwrzeszczanymi dziecmi, z którymi sobie w domu nie radzą rodzice, hałas, wysilanie się na wszelkie mozliwe sposoby, żeby nawet oporni na naukę zaczęli ją chłonac. Powrót do domu- sprawdziany do poprawy, kartkówki do przejrzenia, przygotowanie cwiczen, zadan na następny dzien, żeby sobie wszystko dobrze rozplanowac, mnóstwo papierkowej roboty – sprawozdania, arkusze, plany rozwoju itd. Wymieniac mozna do konca. Zachęcam do zapoznania się z tym jak wygląda PRAWDZIWA PRACA NAUCZYCIELA, moi drodzy – nie kończy się ona po wyjściu ze szkoły. CIEMNOGRÓD – CZAS ZACZAC MYŚLEC! Na szkolnictwie nie możemy oszczedzac! Zakończę tą wypowiedz tylko tym – „JAK SOBIE POŚCIELISZ, TAK SIĘ WYŚPISZ”, mam nadzieję, że prawidłowo będziecie potrafili zrozumiec powyższą sentencję. Jak się na to zgodzimy drodzy mili to nie zdziwmy się za parę lat jakie są tego skutki. POZDRAWIAM.

K.S. 01.02.2012 ~ 17:29:51
IP: 83.31.**.**

Całkowita zgoda ze „stone”. Myślę tak samo!
Panie Burmistrzu moja propozycja jest taka: może pan zacznie oszczędać od siebie, byłoby to w porządku wobec tej grupy zawodowej jaką są nauczyciele na terenie naszej gminy. Tak postepuje każdy honorowy człowiek ” najpierw zaczyna od siebie”, daje przykład, ale żeby się na to zdobyć, trzeba by najpierw ten honor mieć!. jaką pan weźmie 13 nastkę? łatwo to sprawdzić i porównać. Inna propozycja: a może by tak gminę( urząd) sprywatyzować?! co pan na to? i pańscy współpracownicy? na pewno znalazłoby to wreszcie zrozumienie dal pańskich poczynań. Według pana nauczyciele powinni czuć się winni iż odgórnie ustalono stawki ich wynagrodzenia, powinni wręcz pana przepraszać, że istnieją, że żyją, że uczą i wychowują dzieci i młodzież. Przykre to bardzo aż słów szkoda!

dramat 01.02.2012 ~ 18:48:14
IP: 83.31.**.**

Zgadzam się z Tobą stone, ale ja pragne poruszyc problem zarobków nauczycieli. Wszyscy patrząc na te piekne wykresy widzą, że wiekszosc nauczycieli w gminie jest typowymi kułakami bo 5 000zł to nie mała suma jak za „4-5 godzin pracy dziennie”, jak to P. Burmistrz określił.
Szkoda tylko, że społeczeństwo Cieszanowa i okolic nie zna podstaw wyliczania tej pochodzacej z kosmosu kwoty. Dlatego pora na oświecenie!!
Wynagrodzenie zasadnicze n. dyplomowanego to 2995 zł.
Za wysługę lat nauczyciel otrzymuje do 20% z wynagrodzenia zasadniczego.
Przykład: Nauczyciel z 20 letnim stażem pracy dodatkowo otrzymuje 20% z 2995, czyli 599zł i to jest maksymalna kwota tego dodatku. Jasne jest, że jesli ktoś pracuje 10 lat, to otrzyma 10%, czyli 299,50zł. Wysokosc dodatku motywacyjnego sugerowana jest przez dyrektorow danej placówki i zazwyczaj waha sie w przedziale 0%-15%. Oczywiste jest również, że nauczyciel z odpowiedniej „opcji” dostaje wartości zbliżone maksymalnym z tego przedziału, a nauczyciel bezpartyjny, mimo różnych osiagniec otrzymuje wartosci oscylujace w granicach 2-3%. Każdy natomiast otrzymuje dodatek wiejski w wysokosci 299zł. Podliczmy jaką kwote otrzymamy, po zsumowaniu wszystkich dodatków i wynagrodzenia zasadniczego (załóżmy, że rozważamy nauczyciela z 15 letnim stażem pracy i średnio dobrym kontakcie z dyrektorem i partią, czyli z dodatkiem motywacyjnym na poziomie 8%). Poszczególne składniki wynagrodzenia: 2995-zasadnicze + 449-wysługa lat + 240-dodatek motywacyjny+299-dodatek wiejski = 3983zł.
Ale stop, stop, stop!!! A gdzie potrącenia na NFZ, ZUS, ubezpieczenie PZU, podatek !!!!! Wyliczmy potrącenia:
13,71% z 3983zł= 546zł – ZUS
50zł – ubezpieczenie PZU
około 300zł – NFZ
279zł – podatek
W SUMIE: 1175zł

Wynagrodzenie przykładowego nauczyciela wynosi więc: 2808zł

Teraz pewnie zapytacie jak burmistrz wyliczył tą sumę 5 000zł, odpowiedz jest prosta, podał wynagrodzenie brutto + około 700zł jakie pracodawca płaci na składki dla swojego pracownika.

Wszystkie informacje użyte do powyzszych obliczeń pochodzą z końca 2011roku i mozna bez trudu odnaleźc je w Internecie. Niedowiarkom polecam również stronę: http://www.eduforum.pl/modules.php?name=Kalkulator , na której można obliczyc poszczegolne zarobki nauczycieli na różnych stopniach.

Powyższe wyliczenie zrobiłem, aby pokazac Wam, jak bardzo dajecie sie oszukiwac.

A Ty ciemny ludzie wierz dalej swojemu Wodzowi i skacz za nim w ogień, lecz pamietaj, że ze zgliszczy już nic się nie odbuduje.

parafianka 01.02.2012 ~ 18:56:44
IP: 83.31.**.**

Serdeczne podziękowania na rece księdza proboszcza Stanisława i wikariuszy Mateusza i Sławomira, którzy dzieki swej interwencji wstrzasneli umysłami ludzi, przynajmniej tych, którzy go posiadają:)

sprawiedliwosc 01.02.2012 ~ 19:11:09
IP: 83.31.**.**

Wkońcu ktos poruszył sprawę bujnej wyobrazni burmistrza w sprawie wynagrodzen! Brawo dramat!!

Beton z Cieszanowa 01.02.2012 ~ 19:39:05
IP: 95.49.***.***

Mieszkańcy Gminy Cieszanów!!
Na zebraniu w Nowym Siole burmistrz powiedział, że z Wami to się dobrze rozmawia ale z tym „betonem cieszanowskim” to mogę mieć kłopot. A więc „beton cieszanowski” ma propozycję następującą: mieszkańcy gminy, policzmy się i odwołajmy burmistrza w referendum. Jest to możliwe ponieważ mamy już kilkadziesiąt osób chętnych, którzy są w stanie to zrobić, ale potrzeba nas dużo więcej. Założyliśmy adres e-mail ratuj.szkole@wp.pl na który prosimy wysyłać informację ile osób z waszej rodziny lub waszych znajomych głosowałoby w referendum za odwołaniem burmistrza. Jeżeli będziemy mieli pewność, ze tych głosów wystarczy organizujemy referendum!!!. Ale zrobimy to tylko wtedy kiedy będziemy mieli pewność, że to się uda na 100% . Na wymieniony adres wystarczy wysłać tylko liczbę osób, które są to w stanie zrobić./np 3 ,4, 1 itp. adres jest absolutnie bezpieczny i nie ma obawy, że coś „wycieknie”. Na tym polega nasz pomysł> Apelujemy do nauczycieli, rodziców i uczniów o udział w akcji, jeżeli nam się uda to zablokujemy te chore pomysły i wybierzemy burmistrza, który będzie „normalnym ” człowiekiem, jeżeli to przegramy to ten człowiek tak namiesza, że już tego nikt i nigdy nie odkręci. A więc pełna mobilizacja i ruszamy z akcją, dzwońcie do znajomych, piszcie maile, organizujmy się na facebooku, i na GG, rozmawiajmy o tym z koleżankami i kolegami, dajcie informacje do nauczycieli emerytów i wszystkich innych tych których znacie. Szczególny apel do mieszkańców Dachnowa, pomóżcie nam dla swojego i naszego dobra i zahamujmy chore pomysły tego człowieka.

ratuj.szkole@wp.pl to nasz adres

E. 01.02.2012 ~ 20:54:40
IP: 88.199.***.**

Brawo dla „Betonu”cieszanowskiego ;) po wczorajszym spotkaniu wierzę,ze nie da się ruszyć .
Sądzę,ze wczorajsze spotkanie udowodniło Nam obecnym na sali,ze nie mozna bez końca robić ludziom wody z mózgu.
Pan Burmistrz natomiast pomimo iż świetnie przygotowany do spotkania swoją impertynencką pełną arogancji postawą udowodnił Nam ,ze jego cudowna wizja stworzenia prywatnej (taniej) i bez zarzutu działającej szkoły to mrzonki.

Obserwator 01.02.2012 ~ 22:53:13
IP: 195.150.***.***

Tak, odwołajmy burmistrza, zeby w koncu druga strona, po tylu latach mogla wrocic do koryta :)

z małopolski 01.02.2012 ~ 23:49:08
IP: 80.238.***.**

Pomimo tych psioczeń ile to nauczyciele nie muszą się przygotowywać do zajęć i wykonywać różne czynności, ja osobiście nie spotkałem nauczyciela j. obcych tzw. wiodących w Lubaczowie, który by NIE udzielał korków, za średnie 50zł/h, bez podatków oczywiście. Prawie każdy też udziela z matmy, historii. Zatem jak jest z tym czasem? ;) W dużych miastach nauczyciele pracują na podstawie kodeksu pracy, nie karty nauczyciela i dają radę jakoś. Dziwne?

L 02.02.2012 ~ 08:26:16
IP: 31.175.***.***

nie kućmy się o parę złotych popatrzcie jacy możemy być szczodrzy
„Ministerstwo Finansów zdecydowało się przekazać do Międzynarodowego Funduszu Walutowego równowartość 26 mld zł na ratowanie bankrutujących państw ze strefy euro. To tak, jakby każda polska rodzina pożyczyła po 2 tys. zł bogaczom z Zachodu.”

Trik 02.02.2012 ~ 08:54:42
IP: 178.181.***.***

@L Wylewaj swoje żale gdzie indziej, bo piszesz nie na temat i zajmująca niepotrzebnie miejsce, polecam Ci niezależna.pl – idealne miejsce dla takich „patriotów” jak Ty.
Aha i się nie „kuć”!

L 02.02.2012 ~ 09:09:10
IP: 31.175.***.***

oj tam oj tam, mi się może zdarzyć nie jestem prezydentem hhihihhhhahaaa

obserwator 02.02.2012 ~ 09:10:40
IP: 95.50.***.***

Będę głosował by szkoły w Cieszanowie i filialne zostały w takim stanie w jakim są teraz czyli publiczne, jestem jak najbardziej za tym by małe szkoły filialne nadal istniały a choćby przez wzgląd na no, że nauczyciel będzie miał kontakt z każdym uczniem a nie tak jak w przypadku klas 30 osobowych gdzie ten kontakt jest sporadyczny co ma wpływ na jakość nauki uczniów.
Jednocześnie mam nadzieję że nauczyciele, którzy w tej chwili pracują w tych szkołach i myślę że w nich zostaną(liczę na zdrowy rozsądek mieszkańców Cieszanowa) wyciągną wnioski z całej tej sytuacji i nieco bardziej przyłożą się do swoich obowiązków. Nikt tutaj nie poruszył innej sprawy – może nieco odbiegającej. Ile czasu muszą spędzić rodzice nad nauką swego dziecka w domu, przecież niejednokrotnie jest to czas podobny temu jaki sami nauczyciele spędzają z dziećmi w szkole nie licząc tu tego że też pracują i to 8 godzin dziennie, także myślę że mimo wszystko część tego co nauczyciele powinni robić z uczniem w szkole spada na barki rodziców w domu.
Reasumując – mam nadzieję że cała ta sprawa wpłynie „uzdrawiająco” na sytuację ze szkołami tj. szkoły zostaną zw obecnym statusie a nauczyciele jeszcze bardziej się przyłożą i odciążą rodziców z obowiązków w pewnym sensie swoich.
Pozdrawiam.

X 02.02.2012 ~ 11:41:18
IP: 83.31.**.***

do „obserwatora” z tą wypowiedzią zgadzam się częściowo tzn nauczyciele już i tak wystarczająco ciężko pracują ( coś o tym wiem) a odciążanie rodziców od pomocy dzieciom w zadaniach domowych? też mam na to swój pogląd. Małemu dziecku należy pomagać ale czym starsze to powinno się je uczyć samodzielności, jeżeli dziecko na lekcjach uważa ( a z tym jest różnie) to powinno sobie poradzić samodzielnie z zadaniem domowym. Przecież nie będą go rodzice prowadzić za rączkę przez całe życie. Ponadto nauczyciele jeżeli zadają zadania domowe to nie jakieś z kosmosu tylko to co jest aktualnie nauczane i takie łatwiejsze na miarę możliwości ucznia. Tylko takie zadanie ma zresztą sens. A takie porównywanie jak jest gdzie indziej w Polsce jest mało sensowne bo nie tylko to,wygląda tam inaczej i wiele wiele jest innych różnic. Znam w Polsce gminy gdzie nauczyciel jest bardzo wysoko doceniany i wynagradzany!! ale to są gminy gdzie nauczanie i wychowywanie jest priorytetem dla gminy a nie kulą u nogi ( jak jest u nas). Taka jest prawda( smutna).

obserwator 02.02.2012 ~ 12:05:04
IP: 95.50.***.***

Nie tyle chodziło mi o to że rodzice wyręczają dzieci w odrabianiu lekcji co ( i tu sprawa sprowadza się do sedna) o to że nauczyciel nie ma kontaktu z uczniem w wystarczającej ilości – kontaktu takiego by ten pojął na tyle wiele by móc samemu odrabiać prace domowe. Rodzice tak czy inaczej muszą sporo czasu poświęcić jeśli dziecko ma po prostu nadążyć z programem i wiem że nie jestem w tej kwestii wyjątkiem – i nie musi to wcale oznaczać prowadzenia za rączkę. Właśnie dlatego też jestem za tym by funkcjonowały również te małe szkółki filialne w których liczebność nie jest wielka ale z jaką korzyścią przestawia się to na to co uczeń z takiej lekcji wynosi a uważam że przynajmniej Cieszanów stać na to by utrzymać te szkoły. Brakuje nam wiele do Norwegów ale jak mi wiadomo są tam strony w których nauczyciel uczy klasę 3 osobową i to się im jakoś opłaci. Nie twierdzę że i u nas mają być takie klasy ale tym bardziej nie widzę też powodów by tworzyć molochy w których klasy będą liczyć 35- 35 osób.

X 02.02.2012 ~ 13:20:49
IP: 83.31.**.***

Do ‚obserwatora” również bardzo gorąco popieram aby zawsze istniały małe wiejskie szkoły. Na pewno nauczyciel może tam bardziej postawic na ” jakość” pracy.Efekty pracy gdzie wszyscy się znają są znakomite. ; zadowoleni i uczniowie i nauczyciele. Tylko tez minusem w tych szkołach jest to,że klasy są łączone.Tylko współczuc tym nauczycielom. Wielki im za to „szacun”! Klasy 30 – 35 osobowe to nonsens. Ucząc w takiej klasie najważniejsze jest dla nauczycieli utrzymanie dyscypliny!

Obserwator 02.02.2012 ~ 14:23:50
IP: 195.150.***.***

obserwator pleciesz bzdury. Nie ma takiej mozliwosci by wszystkie dzieci nauczyly sie w szkole wszystkiego do tego stopnia aby byc od razu biegłe w temacie. Nie kazde dziecko jest na tyle zdolne, nie zawsze uwaza podczas zajec i tak dalej. Poza tym urzędnik państwowy jakim jest nauczyciel nie możne wyreczac rodzicow w jakiejkolwiek materii.

obserwator 02.02.2012 ~ 14:29:22
IP: 95.50.***.***

Od razu widać że Obserwator to i kawaler i ktoś kto z dziećmi do czynienia nie ma.

obserwator 02.02.2012 ~ 14:30:06
IP: 95.50.***.***

I – nie potrafi czytać między wersami.

alek 02.02.2012 ~ 16:00:39
IP: 83.31.**.***

Ależ mamy „kulturalnego” burmistrza, kto to uczuł go „dobrych ” manier , warto zdobyć adres tego”nauczyciela”. Słowo cham dzięki niemu nabrało innego wymiaru, bardziej wyrazistego!!

obserwator 02.02.2012 ~ 16:17:09
IP: 95.50.***.***

Mam pytanie i zarazem prośbę do osób które były na zebraniu 31.01.2012. Niestety nie mogłem być na nim a ciekaw jestem co dokładnie się działo, pewnie nie tylko ja chciałbym poznać szczegóły. Czy wiecie może gdzie/jak można się tego dowiedzieć. Cy na spotkaniu był pan Kłak?
pozdrawiam.

E. 02.02.2012 ~ 17:02:00
IP: 88.199.***.**

Trudno w kilku zdaniach opisać cztery godziny potyczki na linii Pan Burmistrz-rodzice-nauczyciele.
Było momentami bardzo burzliwie ,głośno.W moim odczuciu ze strony Władzy wiało niechęcią mieszaną z odrazą oraz arogancką impertynencją,żeby nie nazwać zachowania Pana Burmistrza arogancją . :/ Nasza Władza obrała znana metodę polegającą na tym,ze najlepsza obroną jest atak o zwyczajnym „obracaniu kota ogonem „nie wspomnę.
Do dziś czuję niesmak po tym spotkaniu.
Pan Kłak był obecny.

obserwator 02.02.2012 ~ 17:06:03
IP: 95.50.***.***

Dzięki i za to streszczenie.

Zaraza ma jeden kolor ... 02.02.2012 ~ 20:44:15
IP: 94.40.**.**

Drobne pytania!
1. Jaki będzie stan zatrudnienia w nowo powstałym zakładzie obsługi szkół?
2. Czy będą tam pracować wolontariusze ?
3. Jeśli nie będą tam pracować wolontariusze, to jak wysokie będzie wynagrodzenie?
4. Jakie kwalifikacje należy posiadać aby zostać tam zatrudnionym (staż partyjny, miejsce zamieszkania, ilość zielonych koniczynek na piżamkach itp)?
5. Czy jeśli mieszzam w Dachnowie to mam większe szansę na pracę?
6. Czy jeśli mieszkam w lepszejeszej części Dachnowa to mam jeszcze większą szansę na pracę?
7. Czy kogoś tu obchodzi dobro dzieci?
8. Czy Gmina przystąpi do ACTA :)?
Czekam na odpowiedzi …

YYYYYY 02.02.2012 ~ 21:22:54
IP: 83.31.**.***

A TERAZ w szkole masz WOLONTARIUSZY???? szkoła niepubliczna będzie działać na uprawnieniach częściowo publicznej! jakie dobro dzieci??? a co teraz im dzieje się jakaś krzywda?? jak są uczone tak i będą czy to w publicznej czy to w niepublicznej!

Zaraza ma jeden kolor ... 02.02.2012 ~ 21:33:51
IP: 94.40.**.**

Proszę Państwa to nie jest spotkanie Władz z Rodzicami proszę poruszać się w temacie, co do wolontariatu w szkołach to słyszałem ze Afryce jest kilku. co do krzywdy to pytanie wiedze jest zbyt skomplikowane więc koryguję je z :
7. Czy kogoś tu obchodzi dobro dzieci?
na:
7: Czy jednak zawsze musi chodzić o pieniądze, politykę, władzę i fakt że maja wola jest od lepsza od waszej woli i jak mnie ktoś nie posłucha to go @$#%#$^354?

YYYYYY 02.02.2012 ~ 21:41:08
IP: 83.31.**.***

Słuchaj… to jakie brednie mówi wam burmistrz na spotkaniu to już większych nie słyszalem! mysli że mówi do CIEMNOGRODU! to co powie w to uwierzą !
LUDZIE! gdzie macie rozum! teraz to może gruszki na wierzbie obiecać! a wy wierzcie… wierzcie… w te głupoty że niepubiczna NIE będzie płatna! busy do szkoły też miały być BEZPŁATNE zdaje się!!!!!!

rodzic 02.02.2012 ~ 22:02:43
IP: 94.40.**.*

do zaraza@
ad 1. ile budżet wytrzyma,
ad2. nie wolontariusze tylko „fachowcy”
ad3.źle zadane pytanie- prawidłowo jak niskie będą płace
ad4. nie staż się liczy a gotowość przypięcia do piżamy koniczynki
ad5 i ad6 nie wystarczy trzeba jeszcze wykazać się co najmniej tak wielką kulturą osobistą jak taki jeden rudawy pan rodem z Nowego Sioła
ad7. mnie, dlatego moje dzieci zostają w szkole publicznej
ad8 gmina nie zna stanowiska „Wiadomo Kto Za Tym Stoi” w sprawie ACTA więc na razie się wstrzymuje

w sieci 02.02.2012 ~ 23:38:52
IP: 88.199.***.**

L 03.02.2012 ~ 09:49:01
IP: 31.175.**.***

„Reforma autorstwa Katarzyny Hall przewiduje przekształcenie liceów ogólnokształcących w placówki specjalistyczne, w których zamiast historii, polskiego, biologii, czy chemii uczniowie będą uczyć się o np. zdrowiu i urodzie.”
to tylko część artykułu…… „PO szykuje skandaliczną reformę szkolnictwa”, jak nasze dzieci pokończą takie szkoły, to nawet do łopaty nie będą się nadawać…
strach pomyśleć, że pół roku temu mielismy wybory

bebe 03.02.2012 ~ 11:53:12
IP: 77.254.***.**

Reforma Katarzyny Hall nie jest warta nawet jej obesranych barchanowych reform. Co to ma być? Naród kretynów-wyrobników? Herr Hitler chichocze zza grobu!

zzz 03.02.2012 ~ 16:57:49
IP: 94.40.**.*

@zaraz…. cytuje „4. Jakie kwalifikacje należy posiadać aby zostać tam zatrudnionym (staż partyjny, miejsce zamieszkania, ilość zielonych koniczynek na piżamkach itp)? – trzeba złożyć przysięge taką jak składają księża tylko słowo biskup zastepuje się innym słowem na B. @alek – ten „nauczyciel” to na Czereśniach mieszka

E. 03.02.2012 ~ 18:16:29
IP: 88.199.***.**

kochani Rodzice czy otrzymaliście już powiadomienia o możliwości(hura!!!!!!)zapisania waszego potomstwa do Osławionej NIEpublicznej(….)Szkoły ?
Bo ja tak :D
Od poniedziałku gwoli informacji mozna takowej czynności dokonać :D

tak nas ocenia władza 03.02.2012 ~ 23:26:46
IP: 94.40.**.*

fragment wywiadu udzielonego przez burmistrza dla Serwisu Samorządowego PAP – „- Bardzo ładnie to wygląda z perspektywy Warszawy, ale proszę sobie wyobrazić wieś, gdzie mieszkają ludzie, którzy nie mają jeszcze wiedzy na temat funkcjonowania stowarzyszeń czy księgowości i muszą przejąć obowiązek prowadzenia szkoły. Zanim się tego wszystkiego nauczą, muszą przejść drogę przez mękę. Jeśli na dodatek zabraknie kreatywnego dyrektora, to szkoła padnie.” BUTA, AROGANCJA I CHAMSTWO

Mosiek 04.02.2012 ~ 09:21:17
IP: 195.150.***.***

Buta, arogancja i chamstwo ? Szczera prawda. Cieszanów i okolice zagłębiem intelektualistów nie jest … na palcach jednej ręki można wyliczyć ludzi po poważnych szkołach.

pan z dacnowa 04.02.2012 ~ 10:54:32
IP: 88.199.***.**

jestem po średniej szkole i nie potrzeba mi tytułu jakiegoś tam profesorka by wiedzieć, że to co robi burmistrz jest ZŁE! Jestem absolutnie przeciwny temu co robi. Mosiek zastanów się milion razy zanim dodasz komentarz i uwierz że nie trzeba jakiegokolwiek tytułu wystarczy iloraz inteligencji który pozwala mi na „wyrobienie” własnego zdania! Zgodzę się z jednym mieszkam w CIEMNOGRODZIE ludzie obudźcie się bo bedzięcie k&%$a PŁAKAĆ!!!!

oburzony 04.02.2012 ~ 11:54:16
IP: 95.49.***.***

Ciekawe ilu rodziców da sie nabrać na piękne słówka burmistrza i zapisze dzieci do tej niby bezpłatnej szkoły niepublicznej. Ci co byli na spotkaniu w cieszanowie to słyszeli słowa burmistrza że jest taka możliwość prawna zeby płacić za naukę w szkole niepublicznej . I co dalej wierzycie że spółka bedzie świetym mikołajem nie weżmie od rodziców pieniędzy? Może nie w pierwszym roku działania żeby nie zniechęcić ludzi ale potem to niech sobie każdy sam odpowie. Dlaczego tyle lat dzieci bezpłatnie jeżdziły do szkoły a teraz rodzice muszą za to płacić. Co wierzycie że zarząd spółki bedzie z własnych pieniedzy dokładał ? No ale mówią że naiwnych pododno nie sieją.

Mosiek 04.02.2012 ~ 11:57:49
IP: 195.150.***.***

panie z dacnowa – warto nauczyć się czytać ze zrozumieniem – mój komentarz odnosił się do slow burmistrza nt. kompetencji mieszkańców gminy w sprawach „funkcjonowania księgowości czy stowarzyszeń’ . To, ze prawie nikt nie ma o tym pojęcia jest faktem.

pan z dacnowa 04.02.2012 ~ 16:29:12
IP: 188.47.**.***

cytuje „na palcach jednej ręki można wyliczyć ludzi po poważnych szkołach.” spoko oko to tylko o funkcjonowaniu księgowości… sam widzisz nie jestem po POWAŻNIEJ szkole a jednak kumam co piszesz:/ . Mniejsza z tym bynajmniej się zgadzamy co do jednego że to ciemnogród i to co powie ktoś mający jakiś tam status społeczny jest święte. A poddani się boją powiedzieć nie.

szczera 04.02.2012 ~ 18:06:49
IP: 80.53.**.***

Jej – skrupulatnie sledzię wszystkie Wasze wpisy – jest Was … zdrowo myslących więcej ! I całe szczęście. Nie miaszkam ani w Dachnowie, ani w Cieszanowie, ale kibicuję Wam i trzymam kciuki. Zróbcie wreszcie porządek !!!!

lt 04.02.2012 ~ 18:48:37
IP: 89.74.***.***

Zróbcie to referendum, a wszystkim władzom dookoła da to dużo do myślenia…

Mosiek 04.02.2012 ~ 19:04:13
IP: 195.150.***.***

za kumuny było lepi

oburzony 04.02.2012 ~ 19:15:19
IP: 95.49.***.***

teraz też jest trochę jak za komuny bo widzę że wpisy są cenzurowane i albo są podawane we fragmentach albo wogóle się ich nie umieszcza

f 04.02.2012 ~ 19:37:09
IP: 108.59.***.**

„teraz też jest trochę jak za komuny bo widzę że wpisy są cenzurowane i albo są podawane we fragmentach albo w ogóle się ich nie umieszcza”-może szanowny Redaktor to wytłumaczy???

E. 05.02.2012 ~ 09:50:44
IP: 88.199.***.**

quote szczera .
to prawda,ze byćmoze wypowiadającym się na tymze forum (zdrow myślących jest więcej)
Prawdziwy kłopot jednak z tymi niewypowiadającymi się oraz zupełnie nieświadomymi rzeczywistej sytuacji.
Prawda wygląda w ten sposób,że na zebraniu w Cieszanowie padło mnóstwo waznych pytań oraz odpowiedzi i myślę,ze obecnym tam rodzicom (na szczęście)rozwiały się wszelkie wątpliwości co do tego jaką szkołę wyprać dla swego dziecka.
Ci których dziecko uczęszcza do szkoły w Cieszanowie mają wybór imam nadzieję,ze wybiorą rozsądnie.
Problem jednak leży w decyzjach rodziców którzy mieszkają w okolicznych wsiach czyli poza Cieszanowem.Na zebraniach w poszczególnych wsiach Pan Zadworny niezwykle szczegółowo naświetlił wizję Niepublicznych Szkłół Filialnych (w systemie kl.0-6) nie pozostawiając (celowo)miejsca dla omówienia kwestii Szkoły w Cieszanowie (podst.i gimnazjum).
Na spotkaniach wiejskich celowo nie podkreślano faktu iż istnieje mozliwość pozostawienia dziecka w Gimnajum Publicznycznym podkreślano natomiast wyraznie zalety Szkoły Niepublicznej oraz zgubny wplyw kolosalnie wysokich pensji nauczycieliktóre to rujnują budżet Gminy (a tym samym biednych rolników).
Dzięki tej sprytnie prowadzonej propagandzie wielu rodziców nawet nie wie o tym,ze Jego dziecko które od września ma pójść np.do kl.I Gimn. nie musi być nigdzie zapisywane i nie trzeba robić nić by chodziło do szkoły tak jak dotąd.
Otrzymaliśmy powiadomienia ,ze od jutra mozemy zapisywać swoje dzieci do Niepublicznej Szkoły Podstawowej (kl.0-^) oraz Niepublicznego Gimnazjum w Cieszanowie.Nik tam juz nie dodał niestety,ze jest to nieobowiazkowe ponieważ Szkola Publiczna w Cieszanowie będzie funkcjonować nadaj.
To przykre jak sprawny polityk moze idac po najmniejszej linii oporu moze zmanipulowac tak duzą część społeczeństwa starymi sprawdzonymi metodami.
aż żal…

L 05.02.2012 ~ 14:25:13
IP: 31.175.***.**

witam pamiętam takie hasło wyborcze
„Nie róbmy polityki, budujmy szkoły”
W swietle obecnych wydarzeń, i perspektyw dla naszych wnuków. Każdy kto głosował na PO, powinien publicznie przeprosić

leming 05.02.2012 ~ 15:46:59
IP: 31.174.**.**

Przepraszam L, bardzo przepraszam

leming 05.02.2012 ~ 15:47:26
IP: 31.174.**.**

wybaczysz mi?

leming 05.02.2012 ~ 15:48:46
IP: 31.174.**.**

obiecuje od dzis glosowac na PSL

mieszkaniec wsi 05.02.2012 ~ 17:03:18
IP: 83.31.**.**

Jestem zdumiony tym co piszecie. Jakieś zapisy dzieci do szkoły niepublicznej?! nie mam dzieci w wieku szkolnym, niczego więc nie otrzymałem, żadnej propozycji. Ale jeśli tak jest rzeczywiście, to wnioski nasuwają się same:
najpierw „zapisy” (czyt. oferty) n- li do szkoły niepublicznej, następnie rodzice( spotkania z rodzicami), a teraz? kolej na dzieci? kłopot pana burmistrza w tym, że jakoś nikt się nie kwapi, no bo do czego?( czegoś co jeszcze nie istnieje?) i cóż to będzie za „twór”? można się tylko domyślać bo żadnych szczegółów nie ma!
Rodzice na zebraniach wiejskich otrzymali dwie możliwości co do kwestii szkoły; albo likwidacja, albo szkoła niepubliczna, innej opcji nie ma wg burmistrza. I na tym polega dramat rodziców na wsiach. Jakby nie wybrali tak wybiorą źle, a na dodatek i co bardzo ważne dotyczy to nauczycieli tam uczących. Należy im współczuć ( i rodzicom i nauczycielom). W Cieszanowie jest jeszcze jakiś wybór ( jest o co walczyć), a dla szkół wiejskich?!

bebe 05.02.2012 ~ 18:49:26
IP: 77.254.***.**

A tak głośno było w sprawie referendum! Co jest, emocje opadły? Strach w oczy zajrzał? Skoro się powiedziało A, należy powiedzieć Z itd. Heroiczny bój na forum nie wyszedł poza anonimowe posty? Dajcie spokój, albo w coś wierzycie, albo stać was tylko na potajemną krytykę, skrywaną internetowymi nickami. Tak się rzucaliście na wszystkich, którzy nie podzielali waszej opinii (na mnie też). Odwagi wystarczyło na napisanie paru zdań na forum? Nie jestem waszym wrogiem, ani stronnikiem gminy Cieszanów, podzielam wątpliwości rodziców, obawy nauczycieli. Tyle, że z tej dyskusji nie wynika nic poza chęcią otwartej konfrontacji (jedynie deklarowaną chęcią). Albo bierzecie sprawy w swoje ręce, albo nie zawracajcie głowy innym. My też mamy swoje problemy.

mieszkaniec wsi 05.02.2012 ~ 20:50:34
IP: 95.49.***.**

Referendum – jak najbardziej zgłaszam swój aktywny udział. Pomysł w dalszym ciągu aktualny. Innej drogi nie widzę.

E. 05.02.2012 ~ 22:55:33
IP: 88.199.***.**

Trzy dni temu obserwator prosił o relację ze spotkania Burmistrza Gminy Cieszanów z rodzicami które to spotkanie odbyło się 31.01.
Spróbuję podać jak najistotniejsze informacje dot.tegoż spotkania:
Spotkanie było prowadzone przez trzech panów:p.Zadwornego,jego zastępcę-p.Janusza Mazurka oraz obecnego dyrektora Zespołu Szkół w Cieszanowie(ten ostatni ograniczył się do noszenia mikrofonu)
Pan Z.rozpoczął spotkanie od wyproszenia zle widzianych gości którzy to jego zdaniem nie mieli prawa tam przebywać a mianowicie osób których dzieci nie uczęszczają w tej chwili do szkół np.osób starszych,które to dowiedziały się o spotkaniu z innych zródeł np.z ambony.Zdaniem Władzy jedynie rodzice dzieci uczęszczających obecnie do Szkół na terenie gminy mają prawo być wtajemniczeni w jego słynny projekt.
Następnie rozdano obecnym znane już wcześniej broszurki z mnóstwem wykresów i danych dotyczących :zadłużenia gminy na przestrzeni lat,wzrostu płac (tych niedobrych)nauczycieli,przyrostu naturalnego,podatku rolnego ,itd.
Następnie Pan Burmistrz rozpoczął mowę mającą na celu przekonanie rodziców o słuszności swych racji a mianowicie o ogromnych (rzędu 450 tys.zł.rocznie)oszczędnościach z tytułu niższych wynagrodzeń nauczycieli w Szkole NIEpublicznej.Władza twierdzi,ze w ciągu poprzednich lat dołożyła do oświaty w Gminie(do pensji znaczy się)3mln600tys.zł.a rocznie dokłada ponad 700tys.
Ponadto wyższość NIEpublicznych nad obecnym systemem podkreślano m.in.argumentami o świetlicy dla dzieci do godz.16:00 oraz zajęciach w wakacje-te rozwiązania jako pozytyw dla dzieci których rodzice(oboje-ihihihhi-w naszej gminie :D )pracują i nie ma kto pociechą się zająć.
Więcej pozytywów nie udało mi się wychwycić .
Pan Zadworny sugerował,iż mieszkańcom Cieszanowa powinno jak najbardziej zależeć na tym by wszystkie szkoły we wsiach nadal funkcjonowały -oczywiście jako NIEpubliczne ponieważ cieszanowskie szkoły są przepełnione,klasy są wystarczająco liczne i napływ dzieci ze wsi pogorszył by z pewnością sytuację.
CDN

E. 05.02.2012 ~ 23:36:08
IP: 88.199.***.**

Oczywiście-Pan Burmistrz pozwolił zadawać pytania,lecz jakimś dziwnym sposobem nie pozwalał nikomu na skończenie choćby zdania,czyżby bał się,ze mogą paść niezręczne pytania?niewygodne?takie na które odpowiedzieć nie będzie potrafił czy nie chciał?
Padły pytania nt.majątku-tzn.całej infrastruktury-czy budynki(i cały pozostały majątek) zostaną przejęte przez ZOG gdy powstaną Szkoły NIEpubliczne.Pan Z.zapewnił,że nie i,ze nie mogą być one również zabezpieczeniem dla ZOG w przypadku ewentualnych problemów finansowych spółki.
Nadmienię,ze Pan Z sprawia wrażenie niezwykłe dumnego ze swych poczynań-jak to ujął-„Nawet w MEN nie wiedzą co z Nimi zrobić „. ;)
Sugerował również,ze mieszkańcy Gminy powinni być dumni i cieszyć się,ze mają tak ambitne i pomysłowe Władze,ponieważ w sąsiedniej gminie jakiej jest Horyniec Z.gdzie również mają podobny problem zamykane są 2 Szkoły i tam się drapią w głowę dlaczego nie mają takiego Zadwornego.
Wielki szacun szczególnie dla dwojga z rodziców -szczupłej,krótko ostrzyżonej pani która chyba najbardziej udzielała się w dyskusji oraz dla pana w okularach który siedział na przodzie i zadawał bardzo konkretne i istotne pytania.
Zapytał m.in.czy istnieje jakiś przepis prawny który zabezpiecza nas rodziców przed ponoszeniem(dokładaniem)części kosztów związanych z funkcjonowaniem Szkoły NIEpublicznej gdy np.pieniędzy z subwencji oświatowej zabraknie.
Otrzymaliśmy odpowiedz,ze nie ma takich uregulowań.
Dowiedzieliśmy się również ,ze Szkoła Publiczna(w Cieszanowie) istnieć będzie -jeśli będą chętni by posłać tam swoje dzieci.Konkretniej-tylko do Szkoły NIEpublicznej trzeba dziecko zapisać a jeśli takiej opcji nie wybieramy to nie trzeba robić NIc-dziecko automatycznie zostaje w Szkole Publicznej-jak dotąd.
Ponieważ na spotkaniu byli również obecni nauczyciele-oni również zabierali głos.Głos zabrał m.in.Pan mgr.Tadeusz Sitarz który próbował obecnym w szczegółowy sposób naszkicować w jaki sposób wygląda praca nauczyciela obecnie,ile czasu i zaangażowania trzeba poświęcić w realizowane projekty,jak są one ważne.Próbował uzmysłowić nam obecnym,ze praca belfra to nie tylko 4-5 godzin dziennie przed tablicą a raczej niewielki fragment.
Padło również pytanie odnośnie planowanych zarobków w Szkole Niepublicznej.
Pana Kłaka nie dopuszczał prawie wcale do głosu-trudno cokolwiek wywnioskować sensownego z ich potyczek słownych.
Padały pytania dotyczące biblioteki i zasad zatrudniania w tychże bibliotekach.
to wszystko co w tej chwili udało mi się uzbierać i ująć w całość.
P.S.
Obecny stan zadłużenia Gminy to 11mln. zł ..ale to już inna bajka…..;)

ojciec 07.02.2012 ~ 15:31:01
IP: 95.49.***.*

Dlaczego nagle ucichło na tej stronie? Czyżby się wszyscy pogodzili z decyzją pana burmistrza?

epsylon 07.02.2012 ~ 16:57:11
IP: 88.199.***.**

pewnie pobiegli zapisywać dziatki do Niepubliczej :P

babcia z N.L. 07.02.2012 ~ 17:06:38
IP: 188.47.***.***

likwidację naszej szkoły rozpoczął nasz burmistrz od likwidacji ogrzewania. Jeszcze przed mrozami nasze dzieci i wnuki siedziały w płaszczach i kurtkach, które służyły im także jako stroje balowe na dzień babci i dziadka na którym był burmistrz i zachwycał się występami dzieci i przeszywającym ciepłem zastanym w szkole. Co będzie jak mrozy będą trzymać do końca lutego? Poznikały termometry z korytarzy i klas a dyrektorka tłumaczy burmistrza, że w tej szkole było zawsze zimno. Zapomniała jak w zimie chodziła po szkole w cienkiej bluzce bez rękawów. To nie jest dla nas żadne pocieszenie, że tak samo zimno jest w szkołach w Dachnowie czy w Niemstowie, gdzie pali się jakimiś trotami i trzaskami. Burmistrzowie i radni mogli popróbować takiego ogrzewania w swoich prywatnych domach a nie kosztem kosztem zdrowia naszych dzieci i wnuków. Czekamy może wróci im rozum i ciepło w szkole. Boję się, że ciepło nadejdzie dopiero w maju a na rozum już za późno.

Dziadek z N. S. 07.02.2012 ~ 18:59:53
IP: 95.49.***.***

Wielkie brawa dla SUPER BABCI z N. L!!!!!!!!!!!!! :) :) :)
Całkowicie podzielam zdanie.

Anonim 08.02.2012 ~ 09:30:22
IP: 195.116.**.*

nie jestem zwolennikiem byrmistrza ani tez innej wladz-zawsze bylem w opozycji do kazdej wladzy-ale z tego co zrozumialem z wypowiedzi chodzi tu o przetrwanie tz. o utrzymanie szkół w tych miejscowościach w których obecnie śię znajdują.przektałcenie szkoły publicznej w niepubliczą jest nowością ,a wiadomo każdy boi sią zmian .zle się stało że dyskusja zamieniła sie w wojnę burmistrz kontra nauczyciele.w mediach slyszymy o likwidacji szókół inni burmistrzowie nawet nie informują rodziców co zamieżaja zrobic tylko stawiają wszystkich przed faktem dokonanym ,a tu mamy do czynienia z propozycją na którą nie musimy się zgodzić.zawsze też możemy wrócic ze szkoły nie publicznej do publicznej.faktem zas jest ze natym stracą najwiecej nauczyciele , ale czy dzici tego niewie nawet burmistrz.pozwólmy mu działać,a sgestie typu -zwalić burmistrza -zostawmy na pózniej,zawsze to można zrobić

E. 08.02.2012 ~ 10:25:40
IP: 88.199.***.**

brawo dla babci z N.L.
zupełnie podzielam Pani zdanie dotyczace niezrozumiałej decyzji wymiany ogrzewania z gazowego na tzw.zrąbki.
w szkołach wcale nie jest cieplej niz było -a na temat kosztów tej super inwestycji panuje dziwna cisza

alek 08.02.2012 ~ 12:38:30
IP: 83.31.**.***

do anonima bądź pewien,że na tym głupim pomyśle stracą wszyscy a zwłaszcza rodzice. Może należałoby szukać oszczędności w urzędzie gminnym, w kieszeni burmistrza, jego zastępcy a nie w oświacie. Oświat ę konstytucja gwarantuje nam bezpłatną a w szkole niepublicznej będzie płatna wcześniej czy później tak zresztą jak dojazdy do szkoły.

alek 08.02.2012 ~ 12:39:15
IP: 83.31.**.***

do anonima bądź pewien,że na tym głupim pomyśle stracą wszyscy a zwłaszcza rodzice.

bebe 08.02.2012 ~ 13:01:49
IP: 77.254.***.***

Jak ja nie znoszę taniego populizmu! „Może należałoby szukać oszczędności w urzędzie gminnym, w kieszeni burmistrza, jego zastępcy”. I co za te „oszczędności” byś uzyskał? Szkołę jakąś dałoby się utrzymać? Takie podejście do tematu to prymitywne napuszczanie jednej strony na drugą. Dlaczego nie poszukać pieniędzy w oświacie, żeby zatrudnić za lepsze pieniądze lepszego burmistrza? Szokujące rozwiązanie? Dlaczego? To tylko po władzy można sobie jeździć, a zaczepiać innych to nieuczciwe, nieludzkie, niesprawiedliwe? Jakoś nie zauważyłem w wyborach, żeby na stanowisko burmistrza było ileś-set kandydatów. A podobno to taka wspaniała funkcja, dobrze opłacana, bez odpowiedzialności, bez skrupułów. To takie polskie – jednego dnia kogoś wybieramy, drugiego dnia już go nienawidzimy, bo jest przy władzy. Lepiej byłoby, gdybyśmy wrócili do tematu dyskusji, a populizm zostawili na boku. Temat jest trudny i jak czytam, ani władza nie dowiodła swoich racji, ani antagoniści nie dowiedli swoich. Przecież chodzi o dobro dzieci, to może dorośli by ochłonęli i powrócili do tego, o co naprawdę toczy się spór.

Anonim 08.02.2012 ~ 13:36:11
IP: 195.116.**.*

i w opiece

Anonim 08.02.2012 ~ 13:45:22
IP: 195.116.**.*

z tego co slyszałem średnie czesne wszkole prywatnej to ok.6500,ale czy mają to byc szkoły prywatne?NIE-tylko szkola nie publiczna z uprawnieniami szkoły publicznej

Ja 08.02.2012 ~ 15:48:37
IP: 83.31.***.***

bebe to Burmistrz ?

J. 08.02.2012 ~ 19:30:07
IP: 157.25.**.***

ilu jeszcze naiwnych da się nabrać na kłamstwa burmistrza

pan z dacnowa 08.02.2012 ~ 22:00:14
IP: 88.199.***.**

ja się dam bo jestem głupi jak but.. no żartuje nie dam sie

mieszkaniec Cieszanowa 09.02.2012 ~ 07:40:18
IP: 157.25.**.***

Jestem ciekaw dlaczego usuwane są niektóre komentarze, czyżby były aż tak trafione że boli

bebe 09.02.2012 ~ 08:22:09
IP: 77.254.***.***

Czy @ bebe to burmistrz? Nie, kochany(a) @Ja! A co, nie dostosowałem się do klimatu większości postów? Nie pluję jadem, nie obrażam? To muszę być burmistrzem, albo kimś z jego „kliki”, nieprawdaż? :)

Anonim 09.02.2012 ~ 08:26:13
IP: 195.116.**.*

nie burmistrz ,wczesniej czy pózniej ten czy inny burmistrz przekształci lub zlikwiduje szkoły .co poradzić ten nasz kapitalizm już zaczyna wychodzić ;;bokiem;;

rodzic 09.02.2012 ~ 09:53:29
IP: 88.199.***.**

to nie kwestia kapitalizmu , drogi Anonimie. Publiczna oświata to zapis konstytucyjny. Póki co to nie słychać było o zmianie KONSTYTUCJI. Państwo nakłada na obywateli obowiązek nauki do 18 roku życia. Realizacji tego obowiązku nakłada m.in. na gminy – takie jak nasza też. Gmina ma obowiązek tworzyć szkoły PUBLICZNE I TYLKO TAKIE na swoim terenie. Tak jest zapisane w kilku ustawach – np o systemie oświaty. Nieznajomość prawa szkodzi – WSZYSTKIM- nam , rodzicom też . Pieniądze na kształcenie naszych dzieci idą od PAŃSTWA- wcale nie takie znowu małe . Że z różnych powodów niewystarczające – to już inna bajka. Chcielibyśmy wiedzieć konkretnie ile kosztuje nasze dziecko i co się na taka kwotę składa, a nie tylko jakieś ogólne kwoty.

alek 09.02.2012 ~ 19:24:24
IP: 95.49.***.**

Do anonima -szkoła niepubliczna z uprawnieniami szkoły publicznej oznacza,że realizuje ona podstawę programową taką samą jak szkoła publiczna, natomiast wszystko inne jest regulowane przepisami ustanowionymi przez prowadzącego szkołę. Więc „drogi” anonimie jest ogromna różnica w funkcjonowaniu jednej i drugiej szkoły. Szkoły niepubliczne TO są szkoły prywatne!!. A jeśli szkołę będzie prowadziła spółka na pewno nie będzie dokładała do szkoły, bo każda spółka jest nastawiona na zysk a więc koszty w dużej mierze utrzymania szkoły poniosą rodzice. I na koniec- nie pisz ,że to populizm, to jest smutny fakt !

mamcia 09.02.2012 ~ 22:50:42
IP: 79.189.***.**

Jest taki kawał, który przytoczę a propos wielkich pensji nauczycielskich i ich nieróbstwa.
Jest awaria na statku, zagrożenie dla pasażerów. Kapitan wzywa speca do naprawy. Spec siedzi w maszynowni pół dnia, niestety nie wykrywa przyczyny, ale, wiadomo, za swoją pracę bierze 500 zł. Z kolejnymi fachowcami jest tak samo. Wreszcie przychodzi gość. Po 15 minutach spacerku i nasłuchiwania pracy maszyn stuka jeden raz młoteczkiem w jakąś rurę, usuwając usterkę. Kapitan szczęśliwy, że problem ma z głowy pyta o wysokość zapłaty. „10 tysięcy” odpowiada koleś. „Co?!! Tamci po parę godzin poświęcili, a pan tylko raz stuknął!” „Ale trzeba było wiedzieć, gdzie stuknąć”…

No więc moim zdaniem na posadę nauczyciela powinni być przyjmowani ludzie gruntownie przygotowani pod względem pedagogicznym, z zacięciem psychologicznym, diabelnie inteligentni, kreatywni, z polotem, niezwykle otwarci, wrażliwi, zdyscyplinowani, pracowici, zdolni do poświęceń, o najwyższej kulturze osobistej i znający przedmiot, jakiego mają uczyć, lepiej niż własną kieszeń – jednym słowem ELITA. Już po roku pracy takiego człowieka wiadomo, z kim ma się do czynienia. Tych, co się nie sprawdzą, wywalać z wilczym biletem. Ale ci, którzy zostaną, powinni zarabiać minimum średnią krajową. Bo to są właśnie ci spece, którzy niezawodnie zawsze wiedzą, „gdzie i jak stuknąć”.
Niestety obecnie wszyscy nauczyciele wrzucani są do jednego wora. Sama uważam, że połowa nauczycieli powinna wykonywać inny zawód, ale za to ta druga połowa zarabia stanowczo za mało. Dlaczego nauczyciel, którego moje dziecko uwielbia, dzięki któremu interesuje się jakąś dziedziną, który wpływa na moje dziecko tak jak powinien, nie miałby zarabiać 3-4 tys.? Z tym, że niestety ja nie mam na to wpływu. I tutaj tkwi podstawowy błąd systemu. To z moich podatków są utrzymywane szkoły i nauczyciele i ja powinnam mieć ważny głos w sprawie zatrudniania i opłacania nauczycieli. Tymczasem rodzice są zupełnie pomijani lub traktowani w szkołach jak zło konieczne.

Q 09.02.2012 ~ 23:21:45
IP: 95.49.***.***

A według Ciebie JACY są nauczyciele??? niekompetentni, nieprzygotowani, bez polotu, niewykształceni??? wzięci z kosmosu???? Idź kobieto RAZ nA JEDNĄ godzinę na lekcję do gimnazjum i wtedy pogadamy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! przestań pisać takie bzdety!!!!!!

Beton z Cieszanowa 10.02.2012 ~ 00:19:43
IP: 95.49.***.***

Pozdrawiam!
Przepraszam bebe, że nie piszę codziennie w sprawie referendum nt. odwołania burmistrza, ale niestety nie mam takiej możliwości, z przyczyn czysto technicznych, ale prawda jest taka, że temat wcale nie umarł, wprost przeciwnie, mówi się o nim w sklepie na poczcie czy pod kościołem, piszę o tym bez większej satysfakcji bo nie o moją satysfakcje tu chodzi. Jak pokazują doświadczenia choćby ACTA, włada traktuje poważnie ludzi dopiero wtedy, gdy ci zaczynają zbierać podpisy pod referendum, bo wtedy jest panika w oczach, że można stracić władzę i pieniądze. Niestety nasza „władza” jest taka sama, Przeciwko tym szalonym zmianom są nauczyciele, rodzice i uczniowie i tylko jedna osoba jest nieomylna i wszystko co robi to robi dla dobra nauczycieli, rodziców i uczniów a ci niedouczeni są tacy niewdzięczni!!!!! i jeszcze ośmielają się pisać jakieś listy!!. Jeżeli nie myli mnie przeczucie to będzie referendum!!!!

pan z dacnowa 10.02.2012 ~ 08:49:04
IP: 188.47.***.***

będziecie płakać, już dawno to pisałem

sen 10.02.2012 ~ 08:58:18
IP: 95.49.***.**

Q – masz całkowitą rację, zawód nauczyciela wymaga ogromu cierpliwości, wysiłku i pasji. Gimnazjum to dopiero wyzwanie! Podziwiam nauczycieli pracujących w gimnazjach i uważam, że powinni zarabiać tyle ,ile nerwów kosztuje ich praca z dorastającą młodzieżą.

der 10.02.2012 ~ 09:18:28
IP: 83.3.**.***

nauczyciele to ciężka grupa społeczna…..bardzo, mam w rodzinie to wiem…, nieporadni, ciapowaci,……marudzący…..wiecznie niedowartościowani……”mało opłacani”….. pokrzywdzeni przez los……zawsze są zmuszani do pracy…….etc.

bebe 10.02.2012 ~ 10:09:01
IP: 77.255.***.**

@Betonie z Cieszanowa, wiesz dobrze, że referenda w większości są skazane na niepowodzenie z uwagi na niewystarczającą frekwencję. Ale tam, gdzie odpowiednią frekwencję (30% ?) uda się osiągnąć, raczej przynoszą zamierzane efekty. Dlaczego? Bo Polacy chętniej głosują przeciwko komuś, niż za kimś. Taka polska specyfika. Jeśli czujecie, że frekwencja może nie dopisać, to szkoda wysiłków, bo wtedy ci, przeciwko którym się występuje, robią się jeszcze bardziej zarozumiali i pewni siebie.
@sen – nie uważam, żeby nauczyciele gimnazjów mieli szczególnie ciężko (przy całym szacunku). Każda grupa wiekowa ma swoją specyfikę i wytwarza inne problemy. Czy łatwiej jest np. pracować w klasach 1-3 w podstawówkach? A w tych szkołach średnich, do których uczęszcza młodzież niespecjalnie zainteresowana poziomem kształcenia? No, może nauczycielom akademickim jest nieco łatwiej, bo sporo mogą wymusić, mogą sobie pozwolić na odrobinę dziwactwa i oryginalności. Nie stoją na co dzień pod obstrzałem rodziców, kuratorów, wizytatorów, rzeczników itp. Ogólnie jednak rzecz biorąc jest to zawód trudny, odpowiedzialny i niedoceniany. To nie poziom matur, nie wyniki ze sprawdzianów, nie sprawność nauczania, nie jakość konspektów, nie akademicka poprawność w prowadzeniu zajęć decydują o efektach pracy. Te efekty przychodzą znacznie później, mniej widocznie dla oka i mało kto wtedy przypomina sobie o zasługach pedagogów. Żeby nie powiedzieć „Murzyn zrobił swoje, więc…”. Dlatego tak ważne jest, aby nauczycielami byli ci z powołania, a nie z przypadku czy konieczności. Takie będą Rzeczpospolite…

klej 10.02.2012 ~ 10:16:20
IP: 95.49.***.***

Skoro nauczyciele z gimnazjów winni zarabiać po 3-4 tys (jak ktoś tutaj sugerował), to ile zapłacić nauczycielom akademickim? 12 tys. ? Ciekawe skąd wziąć na to pieniądze …

bebe 10.02.2012 ~ 12:31:51
IP: 77.255.***.**

A masz jakiś problem tego rodzaju, jesteś rektorem szkoły wyższej?

po problemie 10.02.2012 ~ 13:43:30
IP: 83.31.**.***

Nie wiem po co rozwodzic się nad poczynaniami bumistrza, skoro sami zobaczycie w poniedziałek kolejki ludzi „inteligentnych”, którzy będą w Cieszanowie zapisywac dzieci do szkół niepublicznych. Ludzi sami sobie gotujecie ten los!!! Na nic tłumaczenia nauczycieli, Pana Kłaka, nawet księża starali się wytłumaczyc o co w tym wszystkim chodzi, ale niestety na głupotę lekarstwa nie ma. I tyle w temacie

bebe 10.02.2012 ~ 14:13:37
IP: 77.255.***.**

Tłumaczenia Pana Kłaka to można na gwoździu zawiesić! Ale reszta, no cóż, sprawa nie jest prosta…

oburzony 10.02.2012 ~ 16:12:50
IP: 83.31.**.**

Może szanowna redakcja tego forum wyjaśniłaby dlaczego nie wszystkie komentarze są dopuszczane do wglądu. W moim przypadku zdarzyło sie to juz trzy razy choć żaden mój komentarz nie zawierał wulgarnych słów czy nieprawdy. Jesli i tym razem ten wpis się nie ukaże to gdzie jest wolność słowa ?

rodzic 10.02.2012 ~ 16:23:35
IP: 88.199.***.**

do bebe- zależy kto czego słuchał- dla uważnego słuchacza jasne stało się to , że nie można oddać w inne (czytaj :prywatne ręce) szkoły , w której uczy się ponad 70 uczniów. Szkoła w Cieszanowie ma-z dużą „górką” -300. Tak dużą szkołę może i musi prowadzić gmina. Od tego nie może się uchylać, tak mówią przepisy. Jednak u nas jest teoretycznie wszystko możliwe!!!! Tylko w praktyce , jak pomysł Pana Burmistrza NIE WYPALI i po roku , jak sam mówił , to się NIE SPRAWDZI to nie ma żadnej regulacji prawnej na przejęcie z powrotem tych szkól przez GMINĘ . W ustawie o systemie oświaty nie ma o tym ani słowa. Mowa tylko o małych szkołach czyli do 70 uczniów. Jeśli się mylę to proszę o wskazanie mi paragrafu .

spoko 10.02.2012 ~ 16:48:33
IP: 95.49.***.***

„oburzony”, gdyby mnie ktoś tak traktował na publicznym forum to też byłbym oburzony, trzymaj rękę na pulsie…

Nic nie widzę nic nie słyszę 10.02.2012 ~ 16:55:47
IP: 95.49.***.***

Pytanie z innej beczki. Czy w tym roku będzie ochodzony dzień kobiet w Cieszkomie bo nie wiem czy mam tego dnia wychodzić z domu czy nie.

L 10.02.2012 ~ 17:40:32
IP: 188.33.***.***

My jako Naród straciliśmy wpływ na to co się w tym kraju dzieje, polityka jest prowadzona przez pryzmat PR, i sondaży. Popatrzcie na urzędy w naszym powecie, decydującym wpływ na otrzymywanie jakiegoś stanowiska ma przynależność do określonej partii (jakby ktoś miał papier że jest w korpusie służby cywilnej to po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej by go spalił w piecu). Jeżeli dzisiaj mamy około 800 tys urzędników, którym się wiedzie w miarę dobrze i raczej nie będą zainteresowni zmianami, bo wiedzą dlaczego dostali pracę. W przypadku zmiany wójta, burmistrza czy starosty ich stanowisko może być zagrożone, bo nowy VIP może powiedzieć „teraz k***a my”. Koło marazmu się zamyka, chyba że …. ale to nie dla was

spoko 10.02.2012 ~ 18:27:35
IP: 95.49.***.***

sprostowania wymaga fakt, że sławetna biba nie była w Cieszkomie, mylisz jajca z binoklami.

hodowca kóz 10.02.2012 ~ 19:17:52
IP: 83.31.**.***

Pomysł burmistrza na oswiatę w gminie Cieszanów „może” i jest trafiony w dychę. Tylko jest jedna niejasnosc, czy spółka i jej Prezes o której nie pisze się na tym forum jest odpowiednim specjalistą w dziedzinie oswiaty. O ile mi wiadomo Prezes ukonczył szkółkę pod „dyrekcją” jakże znanego specjalisty od spraw korupcyjnych w Jarosławiu. Ponadto jest człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Spółka zarządzana przez niego osiaga same kokosy. Szkoła to nie wypas kóz i baranów. Chociaż nie wiedziałem, że kozie mleko jest tak dochodowych produktem. Panie Prezesie może pan burmistrz wysłał pana na przyspieszony kurs zarzadzania szkołami.

rosolik 10.02.2012 ~ 19:20:46
IP: 83.31.**.***

To dobry pomysł na przedstawienie sylwetki prezesa, ktory ma przejąc od wrzesnia tak wazna funkcję. Wcale go nie znamy, oprócz tego, że jest „rzadkiej konsystencji”

Anonim 10.02.2012 ~ 19:25:40
IP: 83.31.**.***

Pan burmistrz najchetniej oddałby zarzadzanie szkołami w rece kół gospodyn wiejskich lub strazaków, dowóz i wyżywienie dzieci gwarantowane:D

mieszkanie dachnowa 10.02.2012 ~ 19:37:52
IP: 83.31.**.***

Czy dyrektorzy szkół i kierowniczki filii są niedouczeni w prowadzeniu szkół? Po co ta spółka, kolejny pasożyt na publiczne pieniądze

rodzic 11.02.2012 ~ 16:01:19
IP: 88.199.***.**

do oburzony – przeżyłem to parę razy , ale się nie poddałem i próbuję dalej.
w tej całej sytuacji widzę jedno , najłatwiejsze ze wszystkich rozwiązanie- nie skorzystać z propozycji zapisywania dzieci od 13 .02 czyli od poniedziałku i po sprawie. Pan Burmistrz sam powiedział na spotkaniu w „betonowym” Cieszanowie- co mi ktoś ma mówić co mam zrobić dla moich dzieci!!!- szkoła PUBLICZNA w Cieszanowie i tak będzie choćby dla jednego dziecka. Jestem więc spokojny!!!!

pah 11.02.2012 ~ 16:15:53
IP: 77.253.***.***

Szanowny Panie ‚oburzony’,

Pragnę nadmienić, że przez ostatnie 4 dni został usunięty zaledwie jeden komentarz, który nic nie wnosił do tematu.

Pozdrawiam w imieniu Redakcji

mockinbird 11.02.2012 ~ 18:14:20
IP: 88.199.***.**

Lub wnosił za dużo ;)))

oburzony 11.02.2012 ~ 19:36:04
IP: 83.31.**.**

do ,,pah” Nie wiem kto tam jest od liczenia niedopuszczonych uwag ale ja wczoraj trzykrotnie wysyłałem swój komentarz i bezzskutecznie. Zastanawiam się więc jakie sa kryteria doboru tekstów bo moje oprócz paru słów prawdy – krytyki wymuszania zapisów do niepublicznej szkoły nie były gorsze pod wzgledem treści i słownictwa od tych które są widoczne. Teraz też nie mam pewności że ujrzę swój komentarz na forum. No cóż wynika z tego ze dalej są równi i równiejsi a podobno jest demokracja i wolności słowa. Tak słyszałem

pah 11.02.2012 ~ 20:23:33
IP: 77.253.**.**

Najwidoczniej nie dotarł on do naszej bazy danych, więc nie możemy za to odpowiadać.

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące portalu (nie tematu, bo temat nie dotyczy Redakcji Elubaczow) to proszę, napisz do nas maila na adres: redakcja@elubaczow.com. Na każdą wiadomość odpowiadamy.

Kolejne komentarze, niedotyczące tematu i odnoszące się do mojej wiadomości, będą usuwane. Wszelkie uwagi proszę kierować na adres Redakcji.

Pozdrawiam

rodzic 12.02.2012 ~ 16:38:40
IP: 88.199.***.**

cz y ktoś zwrócił uwagę ? – ciekawą formę ma zaproszenie do zapisu dzieci – szkołę niepubliczną ma prowadzić spółka jak zwał tak zwał a na zaproszeniach widnieje pieczątka URZĘDU GMINY a w podpisie – ZASTĘPCA BURMISTRZA I jego pieczątka . Ktoś wie o co tu chodzi ? Zmieniła się koncepcja czy coś innego wyszło niechcący na jaw -gmina sama sobie robi konkurencję? Pan Burmistrz zapewniał , że gmina nie ma mieć z tym nic wspólnego.

pan z lubaczowa 12.02.2012 ~ 16:45:50
IP: 77.253.**.**

@rodzic, spółka powołana przez UG jest własnością Gminy, więc w czym problem z tymi zaproszeniami?:)))

dłuto 12.02.2012 ~ 17:10:39
IP: 83.31.***.***

Czy to prawda, że już dzisiaj ustawiła się kolejka do zapisywania dzieci do szkoły Zadwornego?. Pytanie to jest o tyle ważne, że nie wiem czy mam iść spać czy stanąć w tej kolejce.

gospodyni z lublińca 12.02.2012 ~ 20:21:05
IP: 83.31.***.***

słuchajcie uczniowie i pracownicy szkoły z lublińca! jutro z rana przyjedzie do Nas, do szkoły burmistrz ZZ aby dodać Nam trochę otuchy w tym zimnym budynku. będzie się starał wytłumaczyć, że po raz kolejny został oszukany i okłamany – tym razem przez meteorologów, którzy go zapewniali, że tej zimy nie będzie zimy. W ramach swej wspaniałomyślności obieca, że każdy uczeń bezpłatnie od niego otrzyma termofor(gorącą wodę będzie można nalać sobie w kuchni szkolnej przed lekcjami). wyjawi też pozytywne przykłady walki z zimnem na przykładzie naszej kuchni szkolnej, gdzie aby choć trochę podwyższyć temperaturę pomieszczenia panie kucharki odpalają wszystkie palniki gazowe, które jak więc mogą służyć nie tylko do gotowania posiłków. Usprawiedliwi też urzędników, którzy w ubiegłym tygodniu nawiedzali szkołę ofiarująć swą niedocenioną pomoc. Ale byli mentalnie słabo przygotowani do tego problemu, gdyż podeszli do tematu zbyt chłodno. z okazji zbliżającego się dnia kobiet wszystkie panie z Naszej szkoły od wspaniałego burmistrza otrzymają kwiaty. tym razem będzie ich o wiele więcej także w doniczkach aby można było przy okazji wymienić te, które zwiędły w klasach i korytarzach w tak niesprzyjającym zimnym klimacie darowanym szkole. Kupi też z własnych środków emulsję do malowania aby pokryć pleśń, która wyłazi na ścianach i rogach zupełnie niepotrzebnie.

spoko 12.02.2012 ~ 21:12:45
IP: 83.31.***.***

to wszystko jest jakieś bez jaj i stąd ta cała awantura.

mieszkaniec Cieszanowa 12.02.2012 ~ 21:32:33
IP: 157.25.**.***

gospodyni z lublińca jest fantastyczna

niepubliczni rodzice 13.02.2012 ~ 17:38:53
IP: 95.49.***.***

Dziś taka się kolejka do szkoły niepublicznej ustawiła, że końca nie było widać!! A jak żeśmy ze starym zmarzli! W końcu i tak się nie dopchaliśmy, bo szkołę zamknęli. Ale jutro pójdziemy znów. Może się w końcu dopchamy. Tylko chyba musimy wstać o piątej, żeby sobie kolejkę zająć, bo jak miejsca dla naszego dziecka zabraknie będzie bardzo źle…

rodzic 13.02.2012 ~ 19:52:46
IP: 88.199.***.**

do pana z lubaczowa- a to w tym , mój panie , że Gmina to jednostka samorządu lokalnego i jako taka Gmina może prowadzić TYLKO ! szkoły PUBLICZNE!
Żadne inne. Wysyłając takie zaproszenia włącza sie w tworzenie szkoły niepublicznej, atego jej robić nie wolno ( zgodnie z prawem oświatowym). Czy teraz jasne w czym problem?

XL75 13.02.2012 ~ 20:22:00
IP: 80.54.**.*

Myślałem, że dam radę wytrzymać tę masę głupot, pomówień i straszenia ludzi, ale jednak nie…
1. Przestańcie wypisywać te głupoty o płaceniu za szkołę. Najgorsze, że takie ploty rozsiewają niektórzy nauczyciele i to z Cieszanowa. Jak się słyszy, o nauczycielach którzy na swoich lekcjach straszą dzieci podając na każdorazowo inną kwotę do zapłaty, to ręcę opadają i człowiek się zastanawia kto dał takim ludziom możliwość bycia nauczycielem… Na spotkaniu na którym byłem burmistrz powiedział prosto, gdyby ktokolwiek chciał od rodziców pieniądze za szkołę, co jest już samo w sobie bzdurą, to w tym samym dniu wybieramy papiery ze szkoły i burmistrz musi zapewnić takiemu dziecku szkołę publiczną. Cóż więc tracicie drodzy Rodzice?
2. Kilka „reform” pana Zadwornego mi się nie podobało i wyrażałem to jasno na forum, ale tworzenie szkół niepublicznych wydaje się szansą zwłaszcza dla małych szkół i małych środowisk, więc zanim zacząłbym pisać głupoty i straszyć innych co czyniło wielu moich przedmówców, to najpierw bym się zastanowił co jest do stracenia. A szczerze powiedziawszy żadna ze szkół po za Cieszanowem nie ma nic do stracenia. A jeśli piszę o Cieszanowie, to nawet nie chodzi mi o szkołę tylko o nauczycieli, bo tylko ta grupa i tylko w tej miejscowości coś traci. Co? Zbytnią pewność siebie… Jest to trochę złośliwe, ale dlaczego tak pisze o tym niżej…
3. Jak sobie przypomnę reakcję niektórych nauczycieli z Cieszanowa po ogłoszeniu planu przez burmistrza, to coś mnie zalewa. Dlaczego? Bo duża część z nich zareagowała tym, że należy zlikwidować wszystkie małe szkoły i dzieci przewieźć do Cieszanowa i nie trzeba żadnej reformy. To był dla mnie szczyt egoizmu, zarówno jeśli chodzi o nauczycieli z mniejszych szkół bo trzeba by było ich w większości zwolnić (około 20 osób) jak dzieci i rodziców dzieci z tych miejscowości… Byłem na tym spotkaniu i następnym z panem Kłakiem i ciągle ta reakcja pwtarzała się. Ktoś zaś ośmielił się pisać wyżej, że nauczyciele z Cieszanowa wcale nie chcą więcej dzieci. Wierutne i bardzo perfidne delikatnie mówiąc mijanie się z prawdą…
4. Owszem w wyniku tej „reformy” stracą nauczyciele, bo będą dłużej pracować, ale z drugiej strony niech ktoś wtedy powie, że pracują mniej niż inni, a dziś mają przeciwko sobie pewnie z 3/4 społeczeństwa. Owszem zarobią trochę mniej, ale to ciągle bedzie jeszcze pensja z tych wyższych w naszym powiecie. Ważne jest żeby nikt nie próbował jej bardziej ograniczyć. Ważne jest też, że wszyscy będą pracować. To są jednak problemy nauczycieli i każdy z nich musi o tym pomyśleć.
5. Małe szkoły nie mają dużego wyboru. Albo zostaną niepubliczne, albo pochłonie je Cieszanów. Co byście wybrali drodzy Rodzice? Chcielibyście, żeby wasze maluszki jeździły do Cieszanowa nawet 10 km? Kilka lat temu jak likwidowano szkoły w Kowalówce, Niemstowie i Nowym Siole, kto z tych dziś oburzonych protestował? Jak w zeszłym roku wygaszano gimnazjum w Lublińcu, kto protestował. Ja napisałem wówczas większość postów, a wielkiego zainteresowania nie zauważyłem.
Dzięki powstaniu szkoły niepublicznej w Lublińcu może zostać gimnazjum, więc dlaczego rodzice nie chcieliby szkoły niepublicznej? Podobnie jest w Dachnowie. Szkoły mogłyby wrócić też do Kowalówki, Niemstowa i Nowego Sioła. Cóż w tym złego? Dzieci mogą wrócić do swoich rodzinnych miejscowości z których ich zabrano. Poszkodowani mogą być tylko nauczyciele z Cieszanowa, bo im ubędzie, ale nie ich dzieci. Nowe szkoły będą jednak potrzebować nauczycieli, więc problemu nie ma. Czy ktoś jeszcze byłby zagrożony i poszkodowany.
6. Proszę dziś pójść do szkoły w Cieszanowie. Przeludnione korytarze, klasy 30 osobowe. Gdzie przebywają dzieci w czasie przerw i po lekcjach? Albo raczej gdzie ich nie ma… I to ma być ta alternatywa? O to walczy Cieszanów?

Pozdrawiam i czekam na reakcję. :) Aha nie jestem Burmistrzem, ani nikim z jego rodziny, urzędu, ani nie jestem Jego kolegą…

rosolik1 13.02.2012 ~ 21:33:50
IP: 157.25.**.***

Nareszcie XL75 napisał konkretnie i na temat. Mm takie samo wrażenie ,że nauczycielom wcale nie chodzi o dobro dzieci lecz o kasę i zachowanie stołków za wszelką cenę. Dziwię się , że brakuje wpisów nauczycieli w tym temacie, tylko same gospodynie ,rodzice i mieszkańcy … Odnoszę wrażenie ,że zatroskanymi rodzicami piszącymi negatywnie o szkołach niepublicznych są nauczyciele.

pah 13.02.2012 ~ 21:46:32
IP: 77.253.**.**

Och, jak ci opadną emocję to napisz swój komentarz raz jeszcze. Na razie kasuję.

rosolik1 13.02.2012 ~ 21:56:07
IP: 157.25.**.***

Och Ochu, dobrze wiesz co miałem na myśli. Chyba , że jesteś nauczycielem to myślisz w innych kategoriach, tzn. tylko o waszym statusie społecznym i utracie przywilejów, które przyznaje wam karta nauczyciela. (pracuje dobrze czy olewa i tak średnie wynagrodzenie się należy tzw. czternastka). To strach o utratę trzynastek i czternastek powoduje, ze tak usilnie walczycie o utrzymanie szkół publicznych, a dobro dziecka jest na drugim miejscu. :(

pah 13.02.2012 ~ 22:10:01
IP: 77.253.**.**

Jeszcze jeden komentarz z włączonym CAPS LOCKiem i ban.

Wszelkie pytanie niedotyczące tematu proszę kierować na adres: redakcja@elubaczow.com

@ProstoZmostu 13.02.2012 ~ 22:16:16
IP: 95.49.***.***

1. @bebe: odezwiesz się jeszcze? Bez Ciebie jakoś tako nijako, nie ma kto wychwalać Pana…
2. @XL 75:
a) spółka prawa handlowego musi przynosić zysk aby funkcjonować (przykład – dlaczego w warszawskiej szkole dwudaniowy obiad z deserem może kosztować 7 zł? – Bo nie zarabia na obiadach ZOG!), więc nie opowiadaj, że w dalszej perspektywie szkoła niepubliczna nie będzie płatna. Chyba, że zacznie się oszczędzanie na opale, energii, wyposażeniu, itp., oczywiście kosztem dzieci. Moim zdaniem dołożą w pierwszym roku działalności do szkół z innych działów (np. sławne w całej Polsce kozy), żeby zatkać pyski niedowiarkom. A potem będą chodzić z tacą i zbierać „dobrowolne datki” a to na prąd, a to na kredę, a to na mydło, itp., itd.
b) odnośnie reform… po co wymyślać proch? Są sprawdzone modele szkół niepublicznych. Niech burmistrz powierzy ich prowadzenie np. stowarzyszeniom, jak to jest w całym kraju. Aha, tylko że wtedy nie będzie mógł trzymać na nich łapy i nie daj Boże jakiś tam prezes stowarzyszenia zatrudni „nieprawomyślnych” nauczycieli, albo nie daj Boże dyrektorem danej szkoły zostanie ktoś spoza układu; bez słynnych koniczynek na piżamie. A tak – szkoła niby nie gminna, ale jednak gminna, niby burmistrz nie ma w niej nic do gadania, ale jednak decyduje (poprzez namaszczonego prezesa, czy też dyrektora – nie wiem, bo trudno się w tych „niby nie gminnych” spółkach połapać – ZUK, ZOG i Bóg wie co jeszcze) nawet o zatrudnieniu sprzątaczki (gmina ma 100% udziałów w spółce).
c) dlaczego się tak czepiasz cieszanowskiej szkoły? Rozumiem, w mniejszych miejscowościach tworzenie szkół niepublicznych (ale dlaczego zaraz prowadzonych przez spółkę, czyli burmistrza,ale według burmistrza – nie przez burmistrza?) ma jeszcze jakiś sens, wiadomo -odpadają dowozy dzieci, są utrzymane etaty nauczycieli, itp. – ale już w przypadku ciesznowskiego zespołu szkól to jest jedno wielkie przegięcie. Jest to tylko prywatna zemsta burmistrza za szereg przegranych spraw sądowych z miejscowymi nauczycielami (notabene – nauczyciele bronili się w sądach za swoje pieniądze, w przeciwieństwie do burmistrza, który korzystał z mecenasa opłacanego z naszych pieniędzy i który tak teraz szuka oszczędności). Zresztą, nie bez powodu w przepisach oświatowych jest mowa, że przekształcać można tylko szkoły liczące poniżej 70 uczniów. Ale od czego jest inwencja naszego burmistrza – nie można przekształcić? Mnie wszystko można! Tylko nie wiem tylko czy wiesz @ XL 75, że ta cała zabawa wymaga pozytywnej opinii kuratorium oświaty, o czym burmistrz uprzejmie zapomina informować na swoich „spotkaniach informacyjnych” (a na takowych bywałam, to wiem). W przeciwnym wypadku prowadzona „na wariackich papierach” szkoła niepubliczna nie będzie miała uprawnień szkoły publicznej i dzieci będą uczęszczać do niej tylko dla własnej satysfakcji, gdyż świadectw tej szkoły nik nie będzie honorował. A jak z pewnością każdy czytał, kuratorium podchodzi do „nowatorskiego” pomysłu z dystansem i stoi na stanowisku, że jest to co najmniej „naginanie” prawa, tak więc jego opinia jest już w zasadzie przesądzona.
Podaj mi XL 75 przykład, gdzie „przekształcane” są szkoły duże, o optymalnym obłożeniu i odpowiedniej bazie dydaktycznej. Dlaczego reformy nie robi się np. w lubaczowskich, jarosławskich, przemyskich, itp., itd. szkołach, skoro jest to takie dobre i „z korzyścią dla ucznia”? Dlaczego „uniepublicznia” się tylko maleńkie szkoły (czego o cieszanowskiej nie można powiedzieć)?

OCH 13.02.2012 ~ 22:32:07
IP: 95.49.***.***

@ProstoZmostu BRAWA DLA CIEBIE! :) ktoś myślący wreszcie:)

rodzic z chotylubia 13.02.2012 ~ 22:39:16
IP: 83.31.**.***

Mam jedno tylko krótkie pytańko do XL 75. Co pan burmistrz obiecał rodzicom dzieci z Chotylubia? Że też powstanie z gruzów szkoła niepubliczna 0-6 w tej miejscowosci. Wszyscy wypisują o szkołach w całej gminie a o nas nawet burmistrz zapomniał. Czyżby rozwój kultury osiągnął maksimum?
Nie najeżdżaj XL 75 na nauczycieli, bo Ci sie atrament rozleje.

rodzic z Cieszanowa 13.02.2012 ~ 22:42:37
IP: 83.31.**.***

Nie rozczulaj się nad szkołą w Chotylubiu i nad ich kulturą. Chyba osiągnęła już najwyższy pułap. Dzisiaj mieszkańcu tej miejscowości to udowodnili zapisując swoje dzieci do szkoły niepublicznej w Cieszanowie. W ten sposób podziękowali władcy Cieszanowa za całkowitą likwidację szkoły, jedynego ośrodka kultury w ich miejscowosci.

też rosolik 13.02.2012 ~ 22:56:19
IP: 88.199.***.**

Ja też myślałem, że wytrzymam, ale jednak nie…
Jest coś zadziwiającego w tonie XL75. Śledzę jego posty nie od dziś i stwierdzam z przykrością, że coś się zmieniło. Ale do rzeczy.
ad 1. Któż to tak straszy? Skąd te plotki? Zdaje się, że napuszczania ciąg dalszy.
I następna kwestia – jak nam się nie podoba, zabieramy dziecko i wracamy do publicznej. Po pierwsze, dziecko to nie worek z ziemniakami, żeby go przestawiać z kąta w kąt. Młodzi ludzie to naprawdę przeżywają. Po drugie, burmistrz wyraźnie mówi o docelowej likwidacji szkoły publicznej – to gdzie ten powrót?
ad 2,3. Może rzeczywiście trochę racji, ale to uleganie psychozie wywołanej przez burmistrza: te szkoły MUSZĄ być zlikwidowane. Otóż wcale nie muszą. Szkoła w Werchracie ocalała, z Brusnem też do końca nie wiadomo jak będzie. Nie wszyscy samorządowcy myślą takimi kategoriami jak pan Zadworny. Niedawno w TV Rzeszów wypowiadał się wójt gminy Nozdrzec, który ma jeszcze gorszą sieć szkół niż cieszanowska. Stwierdził, że wszystkie szkoły w gminie będzie utrzymywał, bo takie jest jego zadanie i nie ma nic głupszego niż jakieś stowarzyszenia i prywatyzowane placówki.
ad 4. „Nauczyciele będą trochę mniej zarabiać”. Z 2500 do 1500 (bo takie są realne płace) to jest trochę? Nauczyciele bardzo długo, bardzo długo źle zarabiali. Gdy teraz mają nieco więcej, oczywiście należy im to zabrać. Brawo!
ad 5. Małe szkoły mają wybór: muszą sprzeciwić się likwidacji, aby te najmniejsze dzieci zostały w publicznych placówkach. Rodzice dobrze wiedzą, że powrót do IV-VI bez klas łączonych jest nierealny. A jak wygląda nauka w klasach łączonych wszyscy wiedzą.
ad 6. 30-osobowe klasy to nie wymysł nauczycieli, drogi Panie. A czyj? Proszę sobie na to pytanie odpowiedzieć samemu.

XL75 13.02.2012 ~ 23:19:54
IP: 80.54.**.*

Do OCH. Pewnie wszystkiego nie doczytałeś.
Jeszcze raz napiszę, jeśli Twoim dzieciom nie spodoba się w szkole niepublicznej bo będziesz musiał np. płacić to zawsze możesz zrezygnować i gmina musi Ci wskazać szkołe publiczną i jak będzie ponad 3 lub 4 kilometry od Ciebie (w zależności od szkoły) dowieźć. Dlaczego masz skreślać szkołę niepubliczną skoro nie musisz za nią płacić i w każdej chwili możesz zrezygnować?

@ProstoZmostu
a) Jeżeli nowa szkoła niepubliczna zostanie wg Ciebie w pierwszym roku dofinansowana, to należy z tego skorzystać. Jeśli zaś jak przewidujesz, że będą chcieli od Twoich dzieci pieniądze zawsze możesz zrezygnować (patrz mój tekst wyżej).
Jeśli chodzi o spółki to nie do końca masz rację. Nie powinny przynajmniej ponosić strat (niektóre spółki jednak i tak ponoszą :)). Tak mi się wydaje, że burmistrz przeprowadził jakieś symulacje żeby utrzymać szkoły niepubliczne z samej subwencji oświatowej. Odbędzie się to kosztem pensji nauczycieli, ale jeszcze raz podkreślę, będę jednak za trochę mniejsze pieniądze, ale pracować.
b) Wiadomo, że każdy boi się reform. Ale jeśli by to wypaliło szybko przyjęto podobne rozwiązania w całej okolicy i tego boją się wszyscy nauczyciele w całym powiecie i ja to częściowo rozumiem.
Moim zdaniem z dwóch rozwiązań spółka – stowarzyszenie, spółka gminna jest bardziej bezpieczna. Stowarzyszenie jest zdane w zupełności na siebie i w początkowym okresie jest mu naprawdę bardzo ciężko. Oczywiście są stowarzyszenia które sobie świetnie radzą i obracają milionami, ale niestety nie na naszym terenie. O polityce i koniczynkach nie wypowiadam się. Każdy powinien to oceniać w okolicy wyborów.
c) Nie czepiam się Cieszanowskiego Zespołu Szkół, tylko niektórych bardzo egoistycznych nauczycieli zapatrzonych w swoje przywileje.
Jeśliby szkoły niepubliczne nie dostały pozytywnej opinii kuratorium to by nie w końcu nie powstały, więc czym się martwisz? Nie sądzisz, że to trochę samoumartwianie?
W Lubaczowie też się myśli o łączeniu szkół na razie w zespoły, a co będzie później to tego nie możemy wiedzieć…
Jeśli zabierze się wszystkie okoliczne dzieci z Cieszanowa i wrócą one do swoich środowisk to wtedy w Cieszanowie zostaną tylko pojedyncze klasy w każdym roczniku i to liczące około 20 osób, a to już nie będzie taka duża szkoła…

XL75 13.02.2012 ~ 23:41:59
IP: 80.54.**.*

Do też rosolik.
To żadne napuszczanie na nauczycieli tylko stwierdzenie faktu związane z tym co mówili i jak się zachowywali niektórzy nauczyciele z Cieszanowa, a czego byłem bezpośrednim świadkiem. Jeśli to jest napuszczanie to cóż tak napuszczam…
Jeśli chodzi o „przestawianie” to w przypadku Cieszanowa będzie się to odbywać w tym samym budynku, to raz a dwa jeżeli szkoły niepubliczne wypalą to nikogo nie przeba będzie „przestawiać”. Jeżeli chociaż jedno dziecko będzie w szkole publicznej to ta szkoła musi być.
A kto będzie głosował przeciw likwidacji małych szkół w Kowalówce, Niemstowie i Nowym Siole skoro burmistrz ma większość? Jak je można uratować? Kolejna w kolejce jest szkoła w Lublińcu, a potem w Dachnowie. Kto je uratuje?
Skąd wziąłeś dane dotyczące pensji nauczycieli? Ze słów burmistrza wynika, że tak naprawdę zniknie tylko dodatek wiejski, czyli 10% pensji (i trzynastka oraz wyrównanie). A z tego co się orientuję z 2500 zł to by było około 250 zł. Oczywiście coś się może zmienić, bo burmistrz za każdym razem jest coraz bardziej rozdawniczy.

Specjalista od komplikowania spraw prostych 14.02.2012 ~ 09:31:57
IP: 95.49.***.***

A czy ktoś liczył ile za pseudozaoszczędone pieniądze można by wybudować grylowisk, biorąc pod uwagę, że jeden kosztowałby około 50 tyś zł? Może to jest jakaś myśl przecież idzie do lata.

obserwator 14.02.2012 ~ 12:01:44
IP: 95.49.***.***

Zostawić szkoły w takim stanie w jakim są – niech zostaną publiczne, nauczycielom zostawić pieniądze jakie zarabiają ale znaleźć sposób na to by pracowali w szkole 8 godz dziennie – PRACOWALI, jeśli poczują „oddech” przejścia ze szkoły publicznej w niepubliczną to i bardziej do pracy się przyłożą(a jak to nieraz zauważyłem -jest inaczej) – jeśli nie wtedy zmieniać. Poza tym nauczyciel powinien mieć tak jak ja tj. przeciętny zjadacz chleba 26 dni urlopu w ciągu roku – zorganizować im tak czas by w wakacje i ferie się nie pałętali narzekając na wszechobecną nudę.

bebe 14.02.2012 ~ 12:51:59
IP: 77.255.***.**

Pozdrawiam @ProstoZmostu. No cóż, brakuje Ci mnie, niestety przez internet nie dam rady Cię przytulić. Wierz mi, nie piszę w interesie jakiegoś „Pana”. Próbuję wyartykułować własne poglądy, a że nie są zgodne z ogólnie panującym nurtem, to tym gorzej dla nich? Temat szkół niepublicznych jest gorący i trudny, emocje niczego tu nie załatwią. Życzę gminno-cieszanowskim dzieciakom i ich rodzicom jak najlepiej, pewnie nie nadaję się na ich doradcę. Ale nie odbieraj mi prawa do zabierania głosu tylko dlatego, że nie rzuciłem się w wir krytyki, narzekania i lżenia. Władza zrobi, co uważa i nie będzie się liczyć z tymi, co potrafią jedynie kąsać. Wyważona, obudowana argumentami dyskusja bardzo jest każdej władzy nie na rękę – pamiętaj o tym. Takim oponentom nie da się zarzucić politycznych intencji, złośliwości, nieuzasadnionej agresji itp. Władza bardzo nie lubi takiej opozycji, która na zimno i trzeźwo ocenia stan konfliktu, nie rzuca się głową naprzód i nie daje możliwości zdyskredytowania własnych argumentów.

bebe 14.02.2012 ~ 13:41:48
IP: 77.255.***.**

Coś jeszcze dodam.Nie chodzi mi „władzę” cieszanowską, lubaczowską, rząd polski itd. Żadna władza nie lubi takiej opozycji, wyważonej, stonowanej, dysponującej argumentami nie do odparcia. Każda władza zmuszona do dyskusji, konsultacji zapewnia, że chętnie podejmie dyskurs z oponentami, pod warunkiem, że będzie to dyskurs „konstruktywny”. A to ni mniej ni więcej znaczy tyle – wy sobie pogadacie, my wam łaskawie przytakniemy, rozumiejąc waszą ułomność intelektualną i merytoryczną, a i tak zrobimy swoje. Temat zostanie zamknięty i odłożony na bok, bo przecież zadowoliliśmy demokratyczne wymogi, teraz ma być cisza i posłuch, wasze zdanie wzięliśmy pod uwagę, ale odpowiedzialność ponosimy my – stricte: mamy w dupie wasze argumenty, to my jesteśmy przy korycie, a jak kiedyś nie daj Boże wy będziecie to zróbcie tak samo, takie będzie wasze zwycięskie prawo. A biedny, skołowany naród wali do urn, raz do lewej, raz do prawej – w myśl hasła: co chcecie, żebyśmy wam obiecali, nie ma sprawy, obiecamy.

@ProstoZmostu 14.02.2012 ~ 23:03:11
IP: 83.31.**.***

@bebe nie podniecaj się. Nie ja pierwszy zauważyłem, że poglądy i opinie masz dokładnie takie same jak nasz Pan, mimo że twierdzisz, że nie piszesz w jego interesie (pytanie: „bebe to Burmistrz” z wcześniejszego postu nie jest przecież pozbawione sensu). Przyznaję, może trochę „pojechałem po bandzie” w stosunku do Ciebie we wcześniejszej wypowiedzi, ale sam się o to prosiłeś. Przeczytaj krytycznie swoje wcześniejsze wypowiedzi. Co się z nich jawi? Ano nic. Zero merytoryki, tylko praktycznie obrona burmistrza. Jak na niego jadą, to ja im dam odpór, coś w tym stylu. Nieważne argumenty i dobro dzieci oraz zdanie innych (cyt.: „argumenty Pana Kłaka to można na gwoździu powiesić”, a argumenty burmistrza to już nie???). Dla Ciebie ważne tylko, żeby „obronić” burmistrza. Chwilami mam wrażenie, że sam nie wierzysz w to, co piszesz. Bo jak można przedkładać interes ekonomiczy gminy nad dobro naszych dzieci. Prowadzenie szkół publicznych jest ZADANIEM WŁASNYM GMINY, jej zasr…… obowiązkiem, podobnie np. jak bezpieczeństwo publiczne, ochrona przeciwpożarowa, itp,. itd. Kto powiedział, że do szkolnictwa gmina ma nie dokładać? A może jeszcze ma na tym zarabiać? Jakoś nie słyszę Twojego głosu oburzenia z powodu np. finansowania przez gminę kosztów oświetlenia ulicznego, kosztów działalności straży pożarnych i innych „niewymiernych” kosztów, które są zadaniami własnymi (obligatoryjnymi) gminy i od których nie da się uciec. Ja już np. wolę, żeby moje podatki szły na dofinansowanie szkolnictwa publicznego, niż np. na nic nie znaczące i nie przynoszące REALNYCH korzyści gminie imprezy typu Rock Festiwal. (Ps. Wszystkie „normalne” samorządy na tego typu imprezach zbijają ogromną kasę, a tylko Cieszanów, z naszych przecież pieniędzy których teraz brakuje na szkoły, dokłada krocie jakiejś zewnętrznej firmie). Tylko, że w przypadku wyboru pomiędzy szkołą publiczną a niepubliczną mam jeszcze – dzięki przepisom prawa – jakiś wybór, a w przypadku rzeczonego festiwalu – już nie. Tu decyduje wyłącznie Pan, nawet „bezradni” radni nie mają nic do powiedzenia. Podobnie – jakie WYMIERNE korzyści przyniosła współpraca z gminami partnerskimi z niemal całej Europy, która kosztuje krocie, a na którą „załapują się” tylko nieliczne, wciąż te same osoby. Przykładów mógłbym mnożyć w nieskończoność (sławetne „gryllowiska” za podnad 50 tys.zł, z których korzysta paru pijaczków dwa razy do roku) ale nie o to tu chodzi. Chciałbym Ci bebe otworzyć tylko oczy, porozmawiaj sobie z normalnymi ludźmi, nie karm się tylko urzędową, oficjalną propagandą, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Chyba, że „Burmistrz to bebe”, wtedy sorry, auf wiedersehen, guten Tag.
Do @XL 75:
a) + b) Jak napisał mój przedmówca wcześniej, dzieci to nie „worek kartofli” (chyba że sam(a) ich nie masz, to nie rozumiesz), żeby je przestawiać z kąta w kąt – jak Panowi coś nie wypali, to się „przeniesie” do normalnej szkoły. Przynajmniej ja nie życzę sobie, żeby ktoś za moje pieniądze – jestem przecież podatnikiem – robił sobie eksperymenty na moich dzieciach. Po drugie – skoro twierdzisz, że Pan utrzyma szkoły tylko z subwencji, to dlaczego nie przekaże ich prowadzenia stowarzyszeniom, które otrzymywałyby taką samą subwencję? Może uważasz, podobnie jak Pan, że nasza gmina to ciemnogród i że nikt, oprócz Pana, nie dałby sobie z tym rady? Nie znalazły by się osoby, które mogły by temu podołać? Czy uważasz, że takie podsumowanie inteligencji wyborców jest ok. i jest zgodne z rzeczywistością? Czy też zaliczasz się (tzn. może zostałeś zaliczony) do tego ciemnogrodu? To po co w takim razie się odzywasz?
Po drugie – twierdzisz, że jak spółka dofinansuje szkoły, to jest to tylko sama korzyść dla nich. Ale z czyich pieniędzy dofinansuje? Z naszych, bo przecież swoich nie ma. A to podniesie się opłaty za śmieci, a to za to, czy tamto. Głupi naród i tak się przecież nie połapie w „kreatywnej księgowości”. A że na tym ucierpią podatnicy, wyborcy Pana – to pikuś, Pan Pikuś.
Po trzecie – w kwestii m.in. finansowania szkolnictwa przez gminę swoje staonowisko wyraziłem wyżej, w polemice z @bebe, jak chcesz, to poczytaj.
c) 20 – to osobowe klasy, to klasy wręcz modelowe, oby tylko takie powstały, nie mam nic przeciwko temu. Jakiś czas temu Pan, z sobie tylko wiadomych względów (chciał zabrać godziny niektórym nauczycielom?) potworzył monstra ponad 30 – to osobowe, gdzie dzieci siedzą na dokładanych do ławek krzesłach. Mimo twoich obaw, nawet w przypadku uczęszczania do cieszanowskiej szkoły tylko dzieci z Cieszanowa pozostanie ona szkołą „dużą”, w rozumieniu przepisów oświatowych.
Dobranoc wszystkim, pora spać – do czego i Was namawiam.

bebe 15.02.2012 ~ 10:34:27
IP: 77.255.***.**

Ciągle nie mogę zrozumieć, że zarzucasz mi „obronę burmistrza”. Albo powoduje Tobą niezrozumienie czyichś racji, albo zwykła niechęć do wszystkich, którzy nie wpisują się w Twoją ocenę problemu. Zastanawiam się, czy potrzebnie włączyłem się do tej dyskusji, narażając się na ataki i pomówienia, a może i interesowność? Problem tak naprawdę mnie nie dotyczy, staram się tylko być kimś w rodzaju „adwokata diabła”, podważającym nieudolne argumenty, ale nie wrogiem tych, którzy wytaczają zarzuty. Nie jestem ani ziomkiem burmistrza, ani jego pracownikiem, ani kuzynem czy pociotkiem (choć nie wiem, czy od razu musiałbym się tego wstydzić i dokonać samospalenia). Przypominam, że ZZ rządzi trzecią kadencję i to nie krasnoludki, nie partyjne struktury, nie światowa masoneria posadziły go na tym fotelu, tylko mieszkańcy gminy. Rządzi raz lepiej raz gorzej, ocenę pozostawiam wyborcom. Nie jestem jednak w stanie zaakceptować Twojej postawy wobec mojej osoby: nie jesteś z nami, to jesteś przeciwko nam. Dr Goebbels się kłania? A może Beria? Dochodząc do meritum, nie będę więcej zabierać głosu w tej sprawie, bo mam lepsze i ciekawsze zajęcia. Ewentualne Twoje kolejne zaczepki i zarzuty pozostawię bez reakcji, nie mam natury i zacięcia don Kichote’a, nie lubię startować w zawodach, w których z góry zaplanowano zwycięzców. Jak mawiał stróż Anioł w „Alternatywach 4”: zaakceptujemy wynik demokratycznych wyborów pod warunkiem, że będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. I taki niestety obrót przybiera argumentacja w tej dyskusji. Pozdrawiam i życzę rychłej wiosny, bo zima jak widać nie służy obiektywnym zachowaniom.

pah 16.02.2012 ~ 15:31:59
IP: 77.253.**.***

Beton z Cieszanowa, bardzo mi przykro, ale musiałem usunąć Twój komentarz ze względu na rzucanie bezpodstawnych oskarżeń na obecnego Burmistrza Gminy Cieszanów.

Wszystkie komentarze niezwiązane z tematem będą usuwane!

L 16.02.2012 ~ 15:46:11
IP: 31.175.***.***

twardogłowie redaktorów tego portalu jest aż do przesady rozwiniete, przeciez macie w regulaminie napisane że nie odpowiadacie za treśc komentarzy, moje posty też sa notorycznie usuwane tak że olać to

pah 16.02.2012 ~ 16:12:20
IP: 77.253.**.***

Forum jest niemoderowane, także napisać cokolwiek i opublikować natychmiast może każdy. A co za tym idzie – nie możemy w takich sytuacjach brać odpowiedzialności za coś, czego nie sprawdziliśmy; stąd ten zapis. Niemniej jednak, jeżeli widzimy nieprawidłowości, oskarżenia pod czyimś adresem (bez prawomocnego wyroku, często też bez jakichkolwiek podstaw) to reagujemy. Twój ostatni komentarz został usunięty, ponieważ odnosił się do komentarzy poprzednich (które także zostały skasowane ze względu na brak jakichkolwiek informacji dotyczących tematu). Uwagi kierujemy na adres redakcja@elubaczow.com, a tutaj dyskutujemy na temat związany z artykułem. Bez odbioru.

Beton z Cieszanowa 16.02.2012 ~ 16:14:27
IP: 178.42.**.**

Witam!
pah, myślę, że nie rzucam bezpodstawnych oskarżeń na obecnego burmistrza, jedynie komentuję to co on robi, różnica między nami polega na tym, że ja tu żyję i mieszkam i zwyczajnie trafia mnie jeżeli ktoś ma w dalekim poważaniu protesty, rodziców , nauczycieli i uczucia uczniów i konsekwentnie dopina swego po „trupach”, oczywiście słowo trup jest tutaj przenośnią. Dlatego napisałem, że „psy szczekają a karawana jedzie dalej” bo tak odbieram to co robi burmistrz ZZ na terenie naszej gminy. Powtórzę jeszcze zdanie, które napisałem do osób piszących na forum, że jestem pod wrażeniem wiedzy jaką Państwo macie na temat oświaty i podzielam Wasze oburzenie, jednak to tylko na oburzeniu się kończy, jedyną metodą zablokowania tych szalonych pomysłów jest referendum za odwołaniem ZZ z funkcji burmistrza, jak pokazuje to co się dzieje, to innej metody zwyczajnie nie ma, może to i smutne ale niestety prawdziwe. Ogłosimy referendum tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli będziemy mieli pewność jego skuteczności, dlatego wszystkich zainteresowanych proszę na adres ratuj.szkole@wp.pl wpisywać osoby, które są za referendum, wystarczy wpisać tylko liczbę i nic więcej.
Mam nadzieję pah, że teraz jest ok!!!?

pah 16.02.2012 ~ 16:20:48
IP: 77.253.**.***

Beton, nie irytuj się. Ty myślisz, że nie rzucasz, a ja WIEM, że jednak rzucasz :) Zarówno my, jak i pewnie ty nie chcemy mieć problemów, więc po co snuć jakiekolwiek oskarżenia na tym etapie? Teraz jest ok, post zostaje.

Beton z Cieszanowa 16.02.2012 ~ 17:39:36
IP: 178.42.**.**

Chyba Cię polubię i wcale się nie irytuje!!

rodzic z Chotylubia 16.02.2012 ~ 21:19:54
IP: 95.49.***.**

Byłem uczestnikiem spotkania rodziców z panem burmistrzem w Cieszanowie. Podczas dyskusji było zadawanych dużo pytań na temat przekształcania szkół filialnych, publicznych na niepubliczne. Jak na tak poważny temat odpowiedzi pana burmistrza w moim odczuciu były zbyt mało klarowne. Z wypowiedzi gospodarza spotkania wynikało, że każdy rodzic będzie miał Prawo wyboru do jakiej szkoły zapisze swoją pociechę. Na dzień dzisiejszy władca demokratycznie wybrany przez wyborców, prowadzi nagonkę na dzieci i rodziców, jak na dziką zwierzynę, kogo by tu jeszcze złapać w swoje szpony. Nie zważając na konsekwencje tego działania, może to jest taki styl uprawiania polityki przez pana ZZ, nic na siłę. Po tylu latach doczekaliśmy się prawdziwej „Demokracji”.

sensodyne 18.02.2012 ~ 17:57:53
IP: 178.42.**.**

Gratuluję panu burmistrzowi przede wszystkim tego spektakularnego sukcesu. Rzadko się zdarza, żeby władze wybrane przez ludzi były w swoim działaniu tak niekulturalne, aroganckie i zdeterminowane. Mam propozycję dla osiągania w całej gminie Cieszanów jeszcze większych oszczędności w dobie narastającego zadłużenia -obniżenie wynagrodzeń dla wierchuszki, ograniczenie zatrudniania przybocznych w podległych spółkach i samym urzędzie, szczególnie na tych lepiej płatnych stołkach. A może miałby pan gest i obniżył sobie wynagrodzenie o połowę. Po co panu zarobki w urzędzie ok. 150 tyś. rocznie. Nie wystarczy zarabiać 70 tyś, przecież ma pan też rokrocznie ogromne dochody ze swojego pola. Warto też spróbować przeżyć za te 1500zł, skoro tak łatwo jest pana zamierzeniem zgotować z wielką hojnością i łaskawością podobny los innym. Radni, którzy w pocie czoła podnoszą ręce niech poratują budżet oddając swoje diety, skoro tak głęboko na sercu leży im los miasta i gminy i każdego jej mieszkańca. Przecież startowali w wyborach żeby coś dobrego dla tej gminy zrobić a nie żeby zarobić, siedzieć cicho i słuchać zawsze bezkrytycznie burmistrza. Gdzie wasz honor panie i panowie radni? Solidarność popłaca i jest dobrze widziana. Po co panu zastępca – emerytowany nauczyciel, omnibus do specjalnych zadań. Popatrzcie na inne samorządy jak współpracują i dogadują się wspólnie z mieszkańcami. Niech wszyscy pracownicy urzędu i jednostek podległych gminie zrzucą się na ratowanie obciążonego długami budżetu miasta i gminy Cieszanów, który chce pan teraz wspaniałomyślnie reanimować jedynie kosztem pedagogów. Nauczycieli ( koleżanki i koledzy po fachu pana zastępcy i przewodniczących rady), których dla ratowania swojej reputacji i wizerunku dobrego ojca – gospodarza cieszanowskiej gminy poniżył pan, wzgardził i odebrał resztki godności w oczach mieszkańców. Nie tędy droga. Z ludźmi należy rozmawiać. Dlaczego w przypadku swoich oświatowych niepublicznych zamierzeń unikał pan zorganizowania wspólnego spotkania z rodzicami, nauczycielami, radnymi? Można w takiej dyskusji i na podstawie rzetelnych finansowo-organizacyjnych i demograficznych danych wiele spraw wyjaśnić, przeanalizować, przedyskutować i wreszcie ustalić i zaplanować. Czyżby zabrakło panu odwagi i tzw. jaj? Czy też jest pan przewrażliwiony na ludzi i cyniczny w swoim działaniu? Chciał pan szybko, podstępnie, bez rzeczowego i przekonującego uzasadnienia załatwić sprawę? Tak nie traktuje się ludzi. Łatwo jest zabierać innym. Proszę dać dobry przykład, lojalnego i sprawiedliwego gospodarza i zacząć od siebie, swojego podwórka i dworu. Pokazując swoją przewagę w dostępie do każdego z osobna pokazał pan jednocześnie swoją słabość, nieumiejętność partnerskiego konsultowania i współpracowania z mieszkańcami, bardzo złe oblicze i nieudolność zarządzania gminą. Może czas z resztką godności i jako takim honorem przyznać się – przeholowałem i po prostu odejść? Proszę pamiętać, że ci nauczyciele, których każe pan ludziom (bo tak właściwie to oni mają władzę) pilnować, rozliczać z zarobków, godzin pracy i efektów nauczania, z oddaniem pracowali i pracują dla dobra wszystkich dzieci. Poza tym proszę szanować ludzi, a ludzie poszanują pana. Nauczycielom winien jest pan jako osoba wykształcona i świadoma swojej pozycji przede wszystkim szacunek. Oni pracowali(ują) również dla pana i dbają o wizerunek miasta i gminy. Burmistrzem się bywa a człowiekiem się jest i zostaje się nim do końca.

oburzony 18.02.2012 ~ 18:44:38
IP: 95.49.***.***

Brawo sensodyne!!! Szkoda że wspomniani przez ciebie zastępca burmistrza i przewodnicząca rady – jeszcze nie tak dawno pracujacy nauczyciele teraz tak czynnie i gorliwie przyczyniają sie do upokarzania swoich byłych koleżanek i kolegów. A może oceniają pracę obecnych nauczyciele według siebie i swojej pracy ? Czyzby tak szybko zapomnieli że jeszcze nie tak dawno sami korzystali z Karty Nauczyciela , którą teraz tak nagle znienawidzili. Znowu sprawdza sie powiedzenie że punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.

lubaczowianka 19.02.2012 ~ 10:08:13
IP: 95.49.***.***

Brawo sensodyne, brawo obrzony! Panie zastępco burmistrza- wstyd. Pani była prezes zwiazku- wstyd! Gdzie wasz honor? Jak wy teraz nauczycielom spojrzycie w oczy? Wiekszych oportunistów w tej gminie nie ma. Śmieje się z was cały Lubaczów, ba… cały powiat. Krytykują was wszyscy. Nauczyciele przeciw nauczycielom… Porażka. Wstydu nie macie za grosz!!!

zzz 20.02.2012 ~ 20:04:25
IP: 94.40.**.*

Bo to nie są samorządowcy tylko „takie małe polityki”

zzz 20.02.2012 ~ 20:05:28
IP: 94.40.**.*

Polityka jak wiemy jest młodszą siostrą prostytucji

Car 20.02.2012 ~ 21:28:24
IP: 83.31.**.***

To jest hasło dla Burmistrza i dyrektora Gimnazjum.

Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to, co się uczyniło innym.

Nie zapomnijcie o tym.

Ja 21.02.2012 ~ 09:55:31
IP: 83.31.**.***

Mój kolega z Dachnowa , który jest w opozycji do burmistrza (celowo małą literą) powiedział mi tak:” Będę do końca życia głosował na Zadwornego, niech będzie burmistrzem w trudnych czasach, niech spłaca swoje długi, niech pokaże jakim jest gospodarzem bez kasy. Nie może tego bagna zostawić komuś innemu. Niech podnosi wszystkie opłaty o 200% i niech ludzie płacą z uśmiechem na twarzy, bo to przecież ich kochany burmistrz” Koniec cytatu mojego kolegi, który mi się b.podoba. Popieram. Pamiętajcie – głosujemy na Zadwornego niech się męczy i niech męczy swoich kochanych wyborców podwyżkami. Co to był za wyczyn rządzić za pożyczane. Apel do mieszkańców Dachnowa – straciliście pracę w „MEBLACH” – śmiało jutro wszyscy na schody do urzędu do waszego burmistrza po pracę. Śmiało- TO WASZ CZŁOWIEK.

E. 21.02.2012 ~ 12:20:05
IP: 88.199.***.**

@Ja –jakże trafna opinia -z tegoż samego powodu jestem przeciwko wszelkim referendom obalającym i innym tego podobnym rewolucyjnym posunięciom.Nie sztuka być dobrym gospodarzem gdy wszystko się układa-przyszedł czas na lekcję prawdy-i tu się okaże jak sobie poradzi nasz guru od zadań specjalnych-bagna i długów narobić każdy potrafi…wiadomo,ze jak nie tu to u pana K.(w sejmiku wojewódzkim)jakiś cieplutki stołeczek dla zasłuzonego i pomysłowego działacza się znajdzie.A Ty narodzie naiwny płać(słono) pańszczyzniane aż do grobowej deski

Car 21.02.2012 ~ 21:24:15
IP: 83.31.**.***

mieszkaniec Cieszanowa 22.02.2012 ~ 08:30:19
IP: 157.25.**.**

Świętą racje mają Ci którzy piszą o byłych nauczycielach tj.zastępcy burmistrza i radnych, którzy tak chętnie popierają szalone pomysły burmistrza. Nauczyciele z całej gminy powinni was wywieźć na taczkach jak najdalej od urzędu.

J 22.02.2012 ~ 14:47:43
IP: 157.25.**.***

Do mieszkaniec Cieszanowa > Byłbym pierwszy gdyby nie to, że za napaść na funkcjonariusza państwowego, jakim jest radny grozi kara grzywny lub 3 lata pozbawienia wolności. Wielka szkoda.

kotan 24.02.2012 ~ 09:35:26
IP: 83.31.**.***

od „J”

ale tylko w czasie pełnienia swoich obowiązków

Po sesji śmiało możesz im „powiedzieć” co myślisz

caryca 25.02.2012 ~ 02:53:53
IP: 83.31.***.***

do car

a może podeślesz jeszcze link do oświadczenia o Twoich zarobkach
prawdopodobnie nie, bo nie masz się czym pochwalić
potrafisz tylko zaglądać do cudzych kieszeni
wybory na burmistrza są powszechne
jak nie masz co zaproponować wyborcom to nie marudź

tak jak w sypialni więcej gadasz niz robisz
dlatego muszę chadzać do Maryjana

Silva 25.02.2012 ~ 13:10:54
IP: 95.49.***.***

Co z tym refemrendum tak nagle ucichło, będzie czy nie?

ciesz 26.02.2012 ~ 07:27:29
IP: 95.49.***.***

na pewno będzie, jak się kadencja wladcy skończy:D

emerytka 26.02.2012 ~ 09:30:13
IP: 83.31.**.**

Do Silva. Od kuzynki wiem, że w tym komitecie d/s referendum jest 8 osób. Są dwie z Dachnowa, są też tam osoby z PSL. Skończyli już zbierać podpisy, mieli uzbierać coś 400 podpisów aby można było złożyć wniosek referendalny. Coraz wiecej ludzi chce zmiany, zresztą słyszy się o tym i pod kościołem i po sklepach.
Mówi się też o wczasach zagranicznych do Włoch nauczycieli z rodzinami z Zespołu Szkół z Cieszanowa finansowanych z funduszu socjalnego. Czy może ktoś wie o jakich to wybrańców chodzi i po ile pieniędzy dostali na ten wypoczynek? Mówi się o kilkunastu osobach. Żeby tylko nie okazało się, że to dotyczy tych co jeżdżą zawsze i najwięcej a na co dzień siedzą najbliżej obfitego stołu Pana Burmistrza?

rosolik1 26.02.2012 ~ 13:15:46
IP: 157.25.**.**

Już się pogubiłem w tym wszystkim o co komu chodzi, bo chce się zrobić referendum tylko i wyłącznie za to , że burmistrz chce odebrać trochę przywilejów nauczycielom [w tym bardzo wysoki odpis na fundusz świadczeń socjalnych ]. Emerytko,’kuzynka zapomniała dodać, że te 400 podpisów które zebrali to 100 nauczycieli z rodzinami, którzy walczą w ten sposób.

`*-=0987621 26.02.2012 ~ 13:18:11
IP: 157.25.**.**

Już się pogubiłem w tym wszystkim o co komu chodzi, bo chce się zrobić referendum tylko i wyłącznie za to , że burmistrz chce odebrać trochę przywilejów nauczycielom [w tym bardzo wysoki odpis na fundusz świadczeń socjalnych ]. Emerytko,’kuzynka zapomniała dodać, że te 400 podpisów które zebrali to 100 nauczycieli z rodzinami, którzy walczą w ten sposób.

wiatrołom 26.02.2012 ~ 15:25:23
IP: 95.49.***.**

Nie masz co się martwić rosoliku1, w takich małych gminach raczej referenda nie wychodzą no chyba żeby coś się stało szczególnego.
…….Nie zabijamy heretyków dlatego, że nam się opierają; dopóki nam się ktoś opiera, nie ginie. My go musimy nawrócić, opanować jego umysł, zrobić z niego nowego człowieka. Wypalamy z jego mózgu wszelkie zło i ułudę; przeciągamy go na naszą stronę, nie pozornie, lecz z duszą i ciałem. Zanim go zabijemy, staje się jednym z nas, Partia nigdy nie pogodzi się z myślą, że gdzieś na świecie egzystuje wroga myśl, choćby najbardziej skryta i bezsilna.

George Orwell

smakosz taniego wina 26.02.2012 ~ 17:11:03
IP: 83.31.**.***

Halo, halo ja taki podpis za odwołaniem burmistrza złożyłbym dwoma rękoma, chociaż nie posiadam dzieci w szkole i ten problem mnie bezpośrednio nie dotyczy. Sprawy są dużo poważniejsze, a choćby ogromne zadłużenie gminy przez nieudane inwestycje i z tego należy wyciągnąć wnioski. Nie dajcie się zwieść panie i panowie.

jutro 26.02.2012 ~ 18:09:54
IP: 95.49.***.***

głupie pomysły

rosolik2 26.02.2012 ~ 18:20:04
IP: 95.49.***.***

Brawo! jestem za referendum ale uważam ze Urząd Gminy powinno sprawdzić CBŚ NA DOBRY POCZĄTEK

rosolik3 26.02.2012 ~ 18:53:05
IP: 95.49.***.***

referendum tak i humor elity ulegnie zmianie

Car 26.02.2012 ~ 19:35:34
IP: 83.31.**.***

Car do carycy.
Nie bądź taka w przód bo ci tyłu zabraknie-a wiesz co się wtedy dzieje?
Jeżeli chodzi o zarobki to tam gdzie pracujesz (CW) jeszcze długo nie będziesz miała takich jak ja.

ines 26.02.2012 ~ 20:10:42
IP: 88.199.***.**

do rosolik1-rzeczywiście się pogubiłeś/łaś! Jak się nie ma pewności co do swojej wiedzy o temacie problemu to lepiej się nie odzywać na forum. Rzecz nie w przywilejach nauczycieli ale w prostej , ludzkiej uczciwości. TO nie burmistrz daje odpis i to nie on powinien na nim kłaść łapę! Odpis jak sama nazwa wskazuje to procent od poborów ustalony odgórnie ( odrębne przepisy o funkcjonowaniu przedsiębiorstw!) Odwalcie się wreszcie od nauczycieli – większość z nich sumiennie i uczciwie pracuje a z przywilejów korzystają nieliczni.
Skąd wiesz jak jest z nauczycielami , czyżbyś siedział aż tak blisko korytka? To może powiesz wszystkim jak ci się Włochy podobały?

@ProstoZmostu 26.02.2012 ~ 21:54:47
IP: 95.49.***.***

„tam gdzie pracujesz (CW)” … można przetłumaczyć z polskiego na nasze?

bebe 27.02.2012 ~ 08:37:19
IP: 77.255.***.***

CW – ciepła woda :) A może Carski Wychodek?

manifa 27.02.2012 ~ 19:08:15
IP: 83.31.**.***

Do emerytki. Jak chcesz się dowiedzieć o wydatkach z socjalnego na wczasy dla pracowników to najlepiej zapytaj członków komisji socjalnej z tej szkoły(a taka powinna być) lub dyrektora, który odpowiada i dysponuje takim funduszem w swoim zakładzie pracy. Może Ci powie, chociaż jeśli sam był na takim wypoczynku będzie mu trochę niezręcznie o tym opowiadać. Jak jest dobrze zarządzany fundusz socjalny to takich tajemnic w ogóle nie powinno być, gdyż są to pieniądze odprowadzane od wszystkich pracowników mających takie same prawa.

@ProstoZmostu 27.02.2012 ~ 19:49:46
IP: 95.49.***.***

„są to pieniądze odprowadzane od wszystkich pracowników mających takie same prawa”. Dobre sobie:) Takie same prawa, ha, ha. A dofinansowanie dostaje ciągle ta sama grupka „prawomyślnych” wazeliniarzy.

@ProstoZmostu 27.02.2012 ~ 19:53:57
IP: 95.49.***.***

„CW – ciepła woda”, dobre :) . Ciepło, ciepło, gorąco bebe, mając na uwadze inicjały prezesa od wody.

@ProstoZmostu 27.02.2012 ~ 19:55:15
IP: 95.49.***.***

A bardziej po polsku i bliższe prawdy byłoby WC :)

chlop z chotylubia 27.02.2012 ~ 20:05:35
IP: 83.31.**.***

Czy to prawda ze dzieci z Chotylubia beda dowozone do KOWALOWKI

manifa 27.02.2012 ~ 20:16:53
IP: 83.31.**.***

@ProstoZmostu jeżeli dostaje dofinansowanie ciągle grupa prawomyślnych to nieźle tam naginają ale to może też jakaś szczególnie przyjazna i wspierająca się nawzajem ekipa? A może inni nie chcieli to pojechali oni do słonecznej Italii?

rosolik1 27.02.2012 ~ 20:46:31
IP: 157.25.**.**

To jest link do zarobków nauczyciela WF ZSP Cieszanów, który zapomniał dodać Car dla porównania.

http://www.bip.cieszanow.akcessnet.net/upload/20110801100302edap7izhip56.pdf

Htc 27.02.2012 ~ 20:55:46
IP: 94.40.**.*

To zarobki brutto czy netto ?

binokle księgowej 27.02.2012 ~ 21:15:54
IP: 83.31.**.***

Trzeba się zapytać pana Wojtka. Jeżeli to są zarobki z PIT-a 11 to muszą być brutto.

ZZZZ 27.02.2012 ~ 22:03:04
IP: 95.49.***.**

To może od razu podawajcie linki do zarobków wszystkich nauczycieli! nie rozumiem co to zapanował za zwyczaj ujawniania cudzych zarobków? kto komu ma prawo zaglądać do kieszeni? a skoro komuś zazdrościcie to czemu sami się nie kształciliście? a któż wam bronił?. Ponadto podając poniższe kwoty zapominacie dodać, że jest to kwota brutto,taka prawda wiem co mówię. Także skończcie z jakąś dziecinadą, bądźcie poważni a nie raz po raz zajmowac się czymś co jest żenujące i wręcz perfidne.

Toja 27.02.2012 ~ 22:03:42
IP: 83.31.***.***

Co tam pany słychac w polityce? Czy w tym Rosolikowie kołdra jest za krótka czy łożko za długie? Szkoły szkołami, dzieci dzieciami, interesy interesami a intencje intencjami!

do chłopa z chotylubia 27.02.2012 ~ 22:40:48
IP: 178.42.**.***

wiem że nasze dzieci będą dowożone do Kowalówki przez Rudkę , brusno , łowczę , miasteczko Płazów ,Piłę międzygninną publiczną komunikacją .Planowany rozkład Jazdy ; wyjazd zćieszanowa 6.10 : Chotylub ”Garb” 6.20 .przyjazd do kowalówki około południa .Po drodze grzybobranie -grill -nauka -odpoczynek i.t.p atrakcje

M.K. 28.02.2012 ~ 07:28:01
IP: 178.42.**.**

Jakie tam wreszcie uchwały podjęli nasi wybrańcy na wczorajszej sesji?

BABA z CHotylubia 28.02.2012 ~ 19:56:23
IP: 83.31.**.***

Dziękuję za informację. Bardzo się cieszę’ że dzieci z Chotylubia będą miały tyle atrakcji jadąc do szkoły niepublicznej w Kowalówce.Myślę, że poziom nauczania będzie dwa razy wyższy niż w Cieszanowie. Inne dzieci mogą tylko pozazdrościć swoim rówieśnikom.Wielkie podziękowania dla rodziców, że podjęli bardzo mądrą decyzję zapisując swoje dzieci do szkoły niepublicznej. BRAWO!

Kowalówka młoda 28.02.2012 ~ 21:59:39
IP: 95.49.***.***

Co się tak przejmujesz, może nie wiesz jak będzie? Przecież nikt Ci tyle nie da co obieca ci burmistrz.

@ProstoZmostu 28.02.2012 ~ 22:29:57
IP: 83.31.**.***

A czy można jeszcze dopisać dzieci z innych miejscowości do tej niepublicznej szkoły, co oferuje tyle atrakcji? Chętnie dowiozę swoje dzieci czy to do Chotylubia, czy nawet do Rudki i Brusna, oby tylko załapały się na tą „karawanę”. Byłabym wdzięczna za nr telefonu lub inny kontakt, który umożliwiłby mi zapewnienie moim dzieciom tyle atrakcji. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że nie odbędzie się to bezinteresownie, na wszystko jestem przygotowana. Kto da numer, nie pożałuje …

emerytka 29.02.2012 ~ 08:02:01
IP: 95.49.***.***

Do tej pory nikt nie chce udzielić rzetelnej odpowiedzi. A więc powtórzę pytanie. Kto jeździł z nauczycieli z Cieszanowa(może z emerytów też) na wczasy zagraniczne w 2011r? Ile z tego tytułu dostały te osoby z funduszu socjalnego? Czy był to wyjazd zorganizowany czy prywatny?

do emerytki 29.02.2012 ~ 08:57:16
IP: 79.189.***.***

Dlaczego tak emerytkę interesuje kto, gdzie i za ile ktoś wypoczywa, i czy to wyjazd zorganizowany czy prywatny. Jak emerytka czy emeryt korzysta z innych form pomocy z funduszu socjalnego to może i nawet należy mu się jak psu miska, a jeżeli inni aktywni zawodowo to zaraz wara od socjalnego. Czy według emerytki należy takie informacje rozplakatować na słupach ogłoszeniowych – być może wtedy tam znalazły by się dane emerytki ???

emerytka2 29.02.2012 ~ 20:09:42
IP: 95.49.***.***

A dlaczego niby ktoś ma sie czuć okradany z funduszu socjalnego?

oburzony 01.03.2012 ~ 17:26:08
IP: 95.49.***.***

A co tu taka cisza ? Jak się zakończyła ta walka o szkoły. czy ktoś wie ?

Zainteresowany 01.03.2012 ~ 21:42:58
IP: 95.49.***.***

Walka o szkoły dopiero się rozpoczyna, pan burmistrz wysyła kolejne pisma do rodziców. Informuje o zamiarze likwidacji trzech szkół filialnych, pisma otrzymuja oddzielnie matki i ojcowie dzieci, czyżby władzy gminy chodziło o skłócenie rodziców. Syn do szkoły publicznej, córka do niepublicznej lub odwrotnie. Wiadomo mi, że bardzo mało dzieci jest zapisanych do nieistniejących szkół niepublicznych. Rada dla ludzi o twardych głowach-w ramach wymiany pojechać na Węgry lub do innego zaprzyjażnionego kraju i przywiezć z tamtad kilka gimbusów dzieci.

badoo 02.03.2012 ~ 02:02:00
IP: 83.31.***.**

do emerytki

marzena !!!!! daj spokój

nie ma sensu

wszystko się kiedys kończy!!

tak to juz jest

jedyna prawda 05.03.2012 ~ 19:56:14
IP: 178.42.***.***

Moi drodzy , przeczytałem wasze komentarze i doszedłem do wniosku , że waszym problemem są pieniądze które musi wasza gmina spłacac ( a propos gdyby nie to że burmistrz jest z PSL w waszej gminie dzisiaj byłoby RIO i zarząd komisaryczny ) byłem ostatnio na zebraniu , gdzie włodarz danego terenu straszył nas „cieszanowem” , więc krótko odpowiedziałem , gdyby u nas był „cieszanów” to pan nie byłby juz na tym stanowisku. reasumując plan budżetu gminy powinniscie znac i decydowac o wydatkach idochodach co robią wasi radni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Teraz czeka was „zaciskanie pasa”

@ProstoZmostu 05.03.2012 ~ 22:00:43
IP: 95.49.***.**

jedyna prawda: A co niby mają robić radni, skoro jadą „na korytku” gminy? Przecież albo otrzymują intratne zlecenia, albo mają pozatrudnianych w urzędzie i spółkach gminnych synów, córki, zięciów, itp. Po prostu w czasie głosowań głowa w dół, między nogi, a ręka w górę, jak Pan każe. Będziesz kiedyś radnym to zrozumiesz, że w większości przypadków będziesz musiał głosować wbrew sobie i zdrowemu rosądkowi tylko po to, żeby gmina „wyżywiła” Twoją rodzinę.

bebe 06.03.2012 ~ 08:30:50
IP: 77.255.***.***

Mam prośbę do tych, którzy są dobrze zorientowani. Napiszcie parę konkretów o aktualnej sytuacji finansowej gminy, bo w sumie nie wiemy (przynajmniej ja) jak to naprawdę wygląda. Same ogólniki, że jest źle, że zadłużenie itp. Proszę o konkrety, bo ciężko jest się do tego odnieść, nie mając wiedzy.

Wyborca 06.03.2012 ~ 08:48:53
IP: 83.31.**.***

Zgoda, czeka nas zaciskanie pasa i niebawem kolejna podwyżka opłaty za wywoz śmieci. A tak w ogóle to kiedy będzie otwarty wychodek koło przystnku w Cieszanowie?

bebe 06.03.2012 ~ 09:20:04
IP: 77.255.***.***

@jedyna prawda, o co chodziło z tym straszeniem „cieszanowem”? Bo u nas cisza, Cieszanów trzyma się niby mocno, trąbi się sukces za sukcesem i wygląda na to, że tylko paru niezadowolonych internautów narzeka… Uchyl tzw. rąbka :)

jedyna prawda 06.03.2012 ~ 09:24:53
IP: 178.42.***.***

bebe: sytuację finansową waszej gminy zna tylko burmistrz i księgowa , i wierzcie mi tylko te dwie osoby , otarłem się o kolegę z banku i powiedział że bierzecie kredyty na spłatę już zaciągniętych , prawdy o waszym zadłużeniu nie dowiecie się , burmistrz może wam podac i tak zanizoną kwotę ( podanie prawdziwej groziłoby konsenkwencjami wobec niektórych osób a pewnie i waszej gminy) szukanie pieniędzy gdzie tylko się da wymusza na was zadłużenie , dziwię się burmistrzowi , że niepanował nad sytuacją finansową , ale w ostatnim roku kadencji da wam trochę radości i inwestycji i trzymajcie mnie za słowo…………..

do wszystkich 06.03.2012 ~ 09:26:19
IP: 79.189.***.***

Myślę, że sytuacja finansowa w gminie jest podobna jak w innych samorządach, niech „jedyna prawda” poda coś więcej z tym zarządem komisarycznym i RIO bo rzucanie takich słów bez konkretów jest niepoważne. Z tego co burmistrz przedstawiał na zebraniach to zadłużenie sięga 40% na możliwe 60 – więc to chyba jeszcze nie tragedia. Szukając danych z sąsiednich gmin ten wskaźnik jest podobny. Więc nie użalajcie się nad trudną sytuacją i nieomal bankructwem Gminy. Do Grecji jeszcze trochę brakuje …. Patrząc na to jak dużo się inwestuje w Cieszanowie (mam na myśli gminę) to trudno nie brać kredytów. Pomyślcie sami na ile stać każdego z was i ile możecie wybudować z wypłaty. Przy remoncie domu lub zakupie jakiegoś sprzętu trzeba posiłkować się pożyczką lub zakupem na raty. Odpowiedzcie sobie na pytanie – ile osób w gminie czegoś nie spłaca ? większość ? …. To ci którzy za mało zarabiają żeby odłożyć a chcą coś mieć. I zakłada, że potem na raty musi się znaleźć … Gminę należy porównać do małego gospodarstwa domowego. Te same zasady tylko na większą skalę.
bebe chce konkrety, ale jakie ? niech zada pytanie może ktoś potrafi na nie odpowiedzieć. Do stwierdzenia, że „jest źle” trudno się odnieść bo Polak z natury narzeka i nikogo to nie powinno dziwić. Jesteśmy skąpi w pochwały i przyznawanie komuś racji ale nasz naród tak ma ;) (może to zazdrość przez nas przemawia albo jesteśmy nieszczerzy w wydawaniu opinii … )

do rosolików i nietylko 06.03.2012 ~ 09:29:04
IP: 79.189.***.***

Myślę, że sytuacja finansowa w gminie jest podobna jak w innych samorządach, niech „jedyna prawda” poda coś więcej z tym zarządem komisarycznym i RIO bo rzucanie takich słów bez konkretów jest niepoważne. Z tego co burmistrz przedstawiał na zebraniach to zadłużenie sięga 40% na możliwe 60 – więc to chyba jeszcze nie tragedia. Szukając danych z sąsiednich gmin ten wskaźnik jest podobny. Więc nie użalajcie się nad trudną sytuacją i nieomal bankructwem Gminy. Do Grecji jeszcze trochę brakuje …. Patrząc na to jak dużo się inwestuje w Cieszanowie (mam na myśli gminę) to trudno nie brać kredytów. Pomyślcie sami na ile stać każdego z was i ile możecie wybudować z wypłaty. Przy remoncie domu lub zakupie jakiegoś sprzętu trzeba posiłkować się pożyczką lub zakupem na raty. Odpowiedzcie sobie na pytanie – ile osób w gminie czegoś nie spłaca ? większość ? …. To ci którzy za mało zarabiają żeby odłożyć a chcą coś mieć. I zakłada, że potem na raty musi się znaleźć … Gminę należy porównać do małego gospodarstwa domowego. Te same zasady tylko na większą skalę.
bebe chce konkrety, ale jakie ? niech zada pytanie może ktoś potrafi na nie odpowiedzieć. Do stwierdzenia, że „jest źle” trudno się odnieść bo Polak z natury narzeka i nikogo to nie powinno dziwić. Jesteśmy skąpi w pochwały i przyznawanie komuś racji ale nasz naród tak ma ;) (może to zazdrość przez nas przemawia albo jesteśmy nieszczerzy w wydawaniu opinii … )

bebe 06.03.2012 ~ 10:55:29
IP: 77.255.***.***

@jedyna prawda, to nie jest tak, że sytuację finansową zna tylko burmistrz i księgowa. To nie jest prywatna firma, takie dane są publiczne. Kwestią pozostaje, czy są udostępniane, czy rzetelnie podawane, czy radni są dobrze poinformowani. Jeśli jest to 40% (ale ciągle obracamy się w sferze wiadomości podawanych z ust do ust) to nie tragedia. Ważne, czy gmina na co dzień jest w stanie poradzić sobie ze spłatą długów bez drastycznego ograniczania bieżących wydatków oraz zaniechania inwestycji. Dalej mam prośbę do dobrze poinformowanych o trochę konkretów, łatwiej będzie się nam dyskutowało.
„bebe chce konkrety, ale jakie ? niech zada pytanie może ktoś potrafi na nie odpowiedzieć.” @ do rosolików i nie tylko, a o co ja kurde proszę, o co zadaję pytania? Skup się, zamiast wypisywać teksty natury ogólnowojskowej, czyli o wszystkim i o niczym. Lubimy narzekać? Zgadzam się z Tobą. Więc czy nie lepiej byłoby znać konkrety. Może one przemówiłyby na rzecz tych oskarżanych o złą kondycję gminy. A może przeciwko nim….

do bebe 06.03.2012 ~ 11:59:24
IP: 79.189.***.***

jeżeli mieszkasz w Cieszanowie to pofatyguj się na sesje rady, tam padają konkrety, można nawet zadać pytanie „prosto w oczy” ale to byłoby chyba mniej wygodne ??? ale może bardziej wiarygodne ???

bebe 06.03.2012 ~ 13:05:00
IP: 77.255.***.***

Nie rozumiem, o co chodzi @do bebe. Nadepnąłem komuś na odcisk? Albo są konkrety, albo nie. Nie mam zamiaru poruszać się pośród plotek, obiegowych opinii i subiektywnych odczuć. Co to znaczy, że zadanie pytania „prosto w oczy” byłoby mniej wygodne? Mam się bać już, czy dopiero jak mnie namierzą w sieci? O co tu kurde biega, albo dyskutujemy o konkretach, albo są to ploty i pomówienia. Sam zaczynam się gubić, bo widzę ataki na mnie od tych co są „za” i od tych co są „przeciw”. Dla jasności: nie jestem krewnym, pociotkiem, pracownikiem UM w Cieszanowie. Nie działam w opozycji wobec obecnych władz Cieszanowa. Próbuję dojść do konkretów, ale widzę, że to zakazany temat. Nikt tego nie chce, ani ci „za” ani ci „przeciw”. Wolicie zmagać się na oślep, gratuluję!

jedyna prawda 06.03.2012 ~ 19:15:02
IP: 178.42.***.***

Trochę faktów : Cieszanów najbardziej zadłużona gmina powiatu lubaczowskiego- sprawdzone jeżeli w innych gminach jest 38%, 42%,47% , jeżeli byłoby 40% podatki wzrosłyby o kilka % z tego co się orientuję u was 75% , opodatkowano również inne rzeczy np. przyczepy , dlaczego nie pójdziecie do burmistrza by przedstawił wam projekt budżetu ? dlaczego na zebraniach nie przedstawi wam projekt budżetu do wglądu , wygląda na to że Cieszanów to jest jednak firma prywatna i mógłbym się założyc ze stanu zadłuzenia (faktycznego) nie będziecie znac

jedyna prawda 06.03.2012 ~ 19:31:06
IP: 83.31.*.**

A zresztą jak uwierzyc burmistrzowi , który na zebraniach mówi ze subwencja oświatowa na jedno dziecko wynosi 4500zł , a w rzeczywistosci 8500zł , to co sie stało z 4000zł a po prostu zostały ukryte w pozycji „winien” czyli zredukowały wasze zadłużenie , dlatego trzeba zlikwidowac szkoły bo częśc pieniędzy na oświatę spłaci wasz dług (8500 zł dostaje kazda gmina w ramach subwencji oświatowej na 1-ucznia)

witty 12.03.2012 ~ 18:23:07
IP: 88.199.***.**

czy ktoś wie jak głosowano w sprawie likwidacji szkół w Niemstowie ,Nowym siole i Kowalówce?

ZZZZ 14.03.2012 ~ 16:04:09
IP: 178.42.**.***

heheheh a co to zmienia? i tak zrobi co zechce co tam glosy..

zadowolona 14.03.2012 ~ 18:11:38
IP: 83.31.**.**

a ja to jestem w sumie niezadowolona, bo nie było na dzień kobiet żółtych tulipanów, zrobił co chciał człowiek na poziomie…

... 15.03.2012 ~ 15:52:50
IP: 95.49.***.**

Tak Ci szkoda? a kupował te tulipany za socjalne pieniazki nauczycieli i im wręczał:) ot niezły gest i pamięć nie ma co :)

8 marca 16.03.2012 ~ 07:33:16
IP: 79.189.***.***

Nie wiem dlaczego mój komentarz został usunięty, może ktoś to wytłumaczy?

... 16.03.2012 ~ 16:55:30
IP: 83.31.**.***

tak mój komentarz co tylko napisze też jest usuwany to co prawda nad wyraz dziwne!

Dachnów City 16.03.2012 ~ 21:03:32
IP: 95.49.***.***

Napastliwe i nahalne nakłanianie rodziców aby zapisywali swoje dzieci do szkoły niepublicznej w naszej miejscowości to wrzód, który powinien być raz na zawsze wycięty. Nasza szkoła w Dachnowie jest wystarczjąco duża aby pozostawić ją w spokoju. Robienie nam rodzicom wody z mózgu, że albo przedszkole i niepubliczna albo publiczna bez przedszkola to łaska nie do pogodzenia ze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli nieomylnej i upartej władzy zależy żeby nasze dzieci chodziły np. do lubaczowskich szkół to niech czynią tak dalej a pieniążki tak czy siak pójdą za uczniem. Jako rodzice wiemy jaka szkoła jest najlepsza dla naszych dzieci i niech nikt nie myśli, że uda się nam młotkiem urzędowym wtłuc szalone pomysły nieomylnych wybrańców.

witty 18.03.2012 ~ 10:21:15
IP: 88.199.***.**

ZZZZ-czy ty myślisz że radni nie mają nic do powiedzenia?jeśli nie mają to po co są?

witia 19.03.2012 ~ 14:07:24
IP: 83.31.***.**

Co do szkól to co zrobicie to będzie pożyteczne. Co się tyczy wychodka cieszanowskiego to ciągle jest obsrywany. Najlepiej niech będzie na chwałę władzy samorządowej

Dachnów City 19.03.2012 ~ 20:10:40
IP: 95.49.***.***

Pomyśl trochę co ty pleciesz? Dla utrzymania władzy w kryzysie trzeba zapłacić z pieniędzy podatników, by zamydlić im głowy, wypuszczać kolejne farmazony, które odwrócą uwagę od sedna nierozwiązanych lub źle przemyślanychii przeprowadzonych spraw. Beznadziejna fala pokazu fałszywej dobroczynności. Znakomicie, że władza troszczy się tylko o siebie, o swoją kulturę organizacyjną, by nauczyć innych sztuki budowania przejrzystych i profesjonalnych relacji z ciemnymi obywatelami. Niektórzy sa mistrzami obs…ania innych z pożytkiem dla siebie i swoich cichociemnych.

L 23.03.2012 ~ 09:44:34
IP: 46.113.***.***

21.03.2012 w Krakowie odbya się pikieta w obronie polskiego szkolnictwa,
Demonstranci sprzeciwiali się likwidowani szkół, skróceni lekcji histori.
Hasłem Pikiety bylo „tylko matoły likwidują szkoły”, Część chyba podjeła głodówkę, ale tego nie jestem pewny. Pozatym chciałem tu umieścić link z relacją zdjęciami z pikiety. Niestety link nie przechodzi cenzury

ines 09.04.2012 ~ 13:38:01
IP: 88.199.***.**

Cóż to za trwała cisza na forum , czyżby się wszyscy pogodzili z sytuacją?

Mohort 09.04.2012 ~ 20:33:59
IP: 46.112.***.***

nie wszyscy w krakowie trwa protest głodowy w obronie polskiego szkolnictwa

Mohort 09.04.2012 ~ 20:49:03
IP: 46.112.***.***

niestety żeby uratować polskie szkolnictwo, trzeba zmienić rząd w Polsce i tyle
mógłbym się rozpisać dlaczego, tylko musze zachować kanony poprawności politycznej na tej stronie. kumaci wiedzą dlaczego

... 10.04.2012 ~ 01:00:05
IP: 83.31.***.***

heheheh i zobaczymy co stanie z tą jego REFORMĄ:) narobił bigosu i tyle

ola 13.04.2012 ~ 20:24:21
IP: 178.43.**.***

wszyscy dużo piszecie a ja chce wiedzieć co z reformą Pana Burmistrza Zadwornego, szkoły są niepubliczne czy publiczne, zmienił zasady płacy i zatrudnienia nauczycieli czy nie, na jakiej podstawie ich zatrudnił; kodeksu pracy czy karty nauczyciela, czytam newsy i nie wiem jak się maja sprawy , mamy pierwszego reformatora? czy też było dużo gadania a wyszło jak zwykle ,strajk w Krakowie nie dotyczy reformy strukturalnej tylko programowej i faktycznie moze być tak ,że Polacy nie będą wiedzieli skąd ich ród,

lem bis ing 13.04.2012 ~ 22:26:26
IP: 88.199.***.**

Pozdrawiam L’Mohorta
Leming

witty 15.04.2012 ~ 13:57:48
IP: 88.199.***.**

czy to prawda że spółka zuk przegrała sprawę i będziemy płacić o wiele więcej za wodę?

Anonim 15.04.2012 ~ 15:07:09
IP: 77.253.***.***

tak to prawda

oburzony 20.04.2012 ~ 19:28:39
IP: 83.31.**.**

Czytaliście to ?

Do Związku Nauczycielstwa Polskiego napłynęły niepokojące informacje dotyczące działalności władz Gminy Cieszanów (woj. podkarpackie), polegające na rozszerzeniu przedmiotu działalności gminnej spółki – działającej pod nazwą Zakład Obsługi Gminny sp. z o.o. – o prowadzenie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. W opinii Związku Nauczycielstwa Polskiego jest to niezgodne z prawem. Dlatego Związek interweniował w tej sprawie u Minister Edukacji Narodowej, Wojewody Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

16 kwietnia 2012 r. do ZG ZNP wpłynęła odpowiedź Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Kurator stwierdza, że „brak jest podstawy prawnej, aby gmina – tworząc Zakład Komunalny – mogła w ten sposób prowadzić szkoły i placówki przewidziane w ustawie o systemie oświaty. Narusza to zarówno art. 58, jak i art. 82 ustawy”.

Dachnów City 20.04.2012 ~ 21:32:04
IP: 95.49.***.***

Jutro ciąg dalszy w Dachnowie namawiania rodziców do zapisów dzieci do ,,spółkowej” szkoły. Namolność władz cieszanowskiego magistratu nie zna granic. Kombinują jak koń pod górę.

lw 20.04.2012 ~ 23:20:27
IP: 89.74.***.***

Zróbcie referendum i odwołajcie ich

CAR 23.04.2012 ~ 21:47:16
IP: 83.31.**.*

A co tam jakieś ustawy czy paragrafy. Przyszły szef nauczycieli to pobierał nauki
nie byle gdzie a i w zarządzaniu ludźmi ma ogromne doświadczenie, przecież
widać jak teraz sobie radzi ZUK, ZOG itp. NAUCZYCIELE GRATULACJE!
Teraz będziecie mieli super. Chyba zostanę nauczycielem.

Dachnow 24.04.2012 ~ 14:43:31
IP: 83.31.**.***

Jak po spotkaniu sobotnim w szkole bo slyszalem ze byla jakas akcja

Dachnow 24.04.2012 ~ 16:10:44
IP: 83.31.**.***

Chcialabym sie dowiedziec czy spolka pod ktora maja podlegac szkoly „po reformie burmistrza” jest ta spolka ktora ma komornika na koncie ? Jezeli tak to gratuluje pomyslu dorobienia sie na podupadakacym szkolnictwie

ZDZICH 24.04.2012 ~ 17:58:32
IP: 2.150.**.***

po całym podziale szkoły proponuję jak zwykle zrobić jakiś festyn wraz z władzami powiatu itd.. i oczywiście biskup musi być też :-)

Dachnów City 24.04.2012 ~ 21:51:55
IP: 95.49.***.**

Dlaczego jesteście tak nieprzychylnie nastawieni do wspaniałego włodarza, który próbuje wszystkich swoimi pomysłami zarazić. Frekwencja rodziców na zebraniu w Dachnowie była zarębista, przyszło 15 osób, które jeszcze raz chciały wysłuchać tego, który wszystko wie najlepiej co drugiemu człowiekowi – temu małemu i temu dużemu do życia i szczęścia potrzeba. Przecież to taki dobry i przebiegły nauczyciel życia, który za dobre wynagradza a za złe karze. Oczywiście chodzi o dobre to te które jest w jego mniemaniu i jego pomysłu. Szkoda, że wielu ludzi ma nie najlepsze doświadczenia z tej partnerskiej współpracy. Jeden rodzic próbował się czegoś konkretnego dowiedzieć ale tłumaczenie burmistrza było pożal się Boże.

Z Dachnowa 25.04.2012 ~ 13:07:26
IP: 95.49.***.**

Przeczytalem wiele wpisow na tym forum i wiem jedno ze pisaniem tutaj nic nie zmienimy. Na dzien dzisiejszy nie interesuje mnie referendum w sprawie odwolania „naszej wspanialej wladzy” o tym pomysli sie potem. Na dzien dzisiejszy zajmijmy sie szkola i dobrem naszych dzieci. Powiedzcie mi dlaczego mieszkancy Cieszanowa nie przychodza na te debilne spotkanie z burmistrzem, a ludzie w Dachnowie „leca” na te spotkania jak cmy do swiatla? Burmistrz przedstawia wam wysokie zarobki nauczycielimtylko po to by wam zrobic wode z mozgu- dlaczego wam nie przedstawi swoich zarobkow ktore sa kilkakrotnie wyzsze od nauczycieli. Ludzie zacznijcie myslec to wszystko nie jest robione dla dobra dzieci tylko z mysla jak zarobic jak najwiecej (poki sie da) na ludzkiej krzywdzie i naiwnosci !!!

Car 31.05.2012 ~ 22:02:51
IP: 95.49.***.***

Wręczanie wypowiedzeń pracownikom szkół rozpoczęte!

Bazyl 01.06.2012 ~ 09:47:19
IP: 83.31.**.**

lol – to znaczy że zwalniają się etaty czy nauczyciele tracą pracę bo szkoły likwidowane?

plastuś 03.06.2012 ~ 12:56:08
IP: 88.199.***.**

zacierać ręce z radości – tak, będzie moc wolnych etatów- pomykaj z podankiem
żeby ci nikt nie ubiegł

car 04.06.2012 ~ 21:43:07
IP: 83.31.***.***

Etaty się zwolnią ale nie zapełnią bo ktoś musi iść do domu.Chyba nie zostanę
nauczycielem.

nauczyciel 09.06.2012 ~ 08:53:27
IP: 88.199.***.**

ależ dlaczego? Nauczyciel to taki „fajny” sport ekstremalny -nigdy nie wiesz co cię czeka za najbliższym zakrętem -z każdej strony ktoś koło ciebie majstruje.Musisz mieć oczy szeroko otwarte . Nie lubisz adrenaliny? Co z ciebie za facet carze? I wszyscy ci zazdroszczą !!! To jest to – spróbuj > Dodatkowy plus – zestresowani odpowiednio długo żyją krócej – odpada więc jeszcze jeden problem – EMERYTURA- po prostu …….!!!

miłorząb 09.06.2012 ~ 09:27:21
IP: 83.31.**.**

niektórzy wspaniali ludzie mają z tego frajdę.podstępny misjonarz od siedmiu boleści. no ale kłania się przysłowie ,, nosił wilk razy kilka…

Bazyl 09.06.2012 ~ 11:47:02
IP: 95.49.***.**

oj tam zaraz złośliwość-podanka nie będę zanosił bo pracuję i jest mi dobrze-ale skoro mogłyby się zwolnić etaty to dlaczego ktoś o tym nie mógłby wiedzieć? tyle ludzi szuka pracy więc zamiast siedzieć cicho można by było wskazać komuś ewentualną możliwość pracy….

bolek 16.10.2012 ~ 07:30:06
IP: 83.31.**.***

no i po zawodach

Anonim 16.10.2012 ~ 10:23:34
IP: 89.167.**.**

cos chyba mu nie wyszło

Zostaw komentarzvideo

Cieszanów Rock Festiwal 2015 – zobacz spot

Znamy stypendystów kolejnej edycji Programu Stypendialnego – film

Bardzo udany I Powiatowy Piknik ekologiczny – zobacz film

Bank Spółdzielczy w Lubaczowie otworzył nową placówkę w Oleszycach

III Rowerowy Wyścig Pamięci Bitwy Pod Oleszycami – film

Świetny spot na podsumowanie kampanii #szynobusem

fotorelacje

Po Targach Ślubnych w Kresowej Osadzie zadowoleni wystawcy i odwiedzający

Otwarto Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Cieszanowie – relacja i zdjęcia

Jacek Hugo-Bader w MBP w Lubaczowie – relacja i zdjęcia

Wernisaż wystawy prac malarskich Piotra Kisały w Oleszycach – zdjęcia

„Muzofonik” – świetny koncert w salii koncertowej PSM w Lubaczowie – zdjęcia

Wojtek Tramowski Trio – zobacz zdjęcia z koncertu jazzowego w PSM

partnerzy